YAZAN: ALEYNA TEPE

Saç kabarmasının en temel sebeplerinden biri nem eksikliği yani saç kuruluğudur. Saçın kuruması yıpranmasına bu durum da saçın daha kabarık görünmesine sebep olur. Örneğin yaz aylarında saçların daha çok kabarması kuruyan saçın nem ihtiyacını gidermek amacıyla havadaki nemi almaya çalışmasıdır. Havada bulunan nem, kuruyan saç tellerinin dış yüzeyine tutunarak saç tellerinin şişmesine, yani hızlı kabaran saçlara sebep olur. Neme doymuş, sağlıklı ve dış etkenlerden korunan saçlar için Authentic Beauty Concept Hydrate serisini ve rutininize ekleyebileceğiniz diğer saç bakım önerilerini Salon 7‘den Emre Arıcan’ın da görüşlerini alarak sizin için derledik.


Saçın nem seviyesini içten dışa koruyacak bakım ürünleri seçin

Otantik güzelliği ve özgün bir kuaför deneyimini destekleyen Authentic Beuty Concept birçok saç tipine hitap eden saf, silikon, sülfat, mineral yağlar, yapay renklendiriciler ve paraben içermeyen vegan ve PETA sertifikalı bakım ürünleri sunar. Hızlı kabaran ve elektriklenen saçlara sunduğu çözüm ise Hydrate serisidir. Formülünde zengin antioksidan oranı ile mango ve yatıştırıcı özelliklikleri ile bilinen fesleğen içerir. Mango, sağlıklı saçlar için gerekli olan C, A, B6, K vitaminlerinin yanı sıra mineraller, karbonhidratlar ve antioksidanlar ile doludur. İçerdiği tüm bu bileşenler saç derisindeki sebum üretimini dengelerken saçın elastikiyetini arttırır.

Authentic Beauty Concept Hydrate Serisi

C vitamini kollajen oluşumunda rol alır, A vitamini ise saç derisinin ve tellerinin onarımını sağlar. Hydrate serisi içerik listesinde öne çıkan bir diğer etken madde fesleğen ise yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Saç derisi üzerinde de yatıştırıcı ve anti-bakteriyel rol oynayan fesleğen, saç diplerinin nefes alabilmesini sağlar. Hydrate serisi otantik kokusunu ise beyaz çiçek, mango, fesleğen ve vanilya notalarının harmanından alır.

Authentic Beauty Concept Hydrate serisinin en önemli özelliklerinden birisi de sülfat, paraben ve silikon içermeyen vegan ve PETA sertifikalı saf formülasyonlara sahip ürünler olmasıdır. Hydrate serisinde bulunan altı ürün de saçın ihtiyacı olan nemi sağlamayı hedefler. Hydrate Cleanser saçı temizlerken ihtiyacı olan nemi ve esnekliği sağlar, Hydrate Conditioner ve Hydrate Spray Conditioner, saça nem desteği verirken aynı zamanda saça hareket katar. Hydrate Mask saç karışıklıklarını giderirken saça nem ve parlaklık kazandırır. Hydrate Essence ise maske bakımının etkisini arttırmaya yardımcı olur. Son olarak, Hydrate Lotion ise saçtaki elektriklenmeyi giderir ve kurutma, şekillendirme gibi ısı gerektiren işlemlerde saçın korunmasını sağlar.

Sülfatsız şampuan seçin

Şampuanların daha fazla köpürmesini sağlayan sülfat, saçtaki yağı ve kiri temizlerken ihtiyacı olan nemi de azaltarak kuruluğa sebep olur. Saçların doğal olarak belirli bir miktar yağ barındırması oldukça normal ve sağlıklıdır. Daha çok köpüğün daha iyi temizlik anlamına geldiği düşüncesi aslında yanlıştır. Çünkü köpürmeyi sağlayan sülfat bir yandan da saçın doğal nem ve yağ oranını bozar. Bu durum da saçların nem kaybetmesine ve dolayısıyla kabarmasına sebep olur. Sülfatsız şampuanlar saçı temizlerken, saç tellerinin doğal yapısına zarar vermez ve yağ nem dengesini bozmaz. Bu sayede kuruluk, matlık ve kabarıklık sorunlarının önüne geçilmiş olur.

Saç kremini atlamayın

Neme doymuş ve kabarmayan saçlar için şampuan seçiminden sonra en önemli noktalardan biri de nemlendirici kullanımıdır. Saç telleri balık puluna benzer küçük hücrelerle kaplıdır. Saç kuruluğu gibi hasarlar bu pulların açılmasına ve öne çıkmasına; bu durum ise saçların kabarık, pürüzlü ve mat görünmesine sebep olur. Saç kremi, bu pullar aracılığıyla saçın ihtiyacı olan nemi sağlar, saçı besler ve yumuşatarak saçlara yeniden pürüzsüz ve parlak bir görüntü sağlar. Saça nem kazandırarak kabarma, kırılma ve elektriklenmeyi önler. Durulanan bir saç kremi tercih ederseniz şampuandan hemen sonra ıslak saçınızın özellikle uçlarına doğru uygulayıp yıkayarak; durulanmayan bir saç kremi tercih ederseniz de duş sonrasında nemli saçlarınıza uygulayarak kullanabilirsiniz. Saç kremi tercihinizi doğal içerikli bir üründen yana kullanmak da saç ve saç derisi sağlığının bozulmaması ve sürdürülebilir bakım sağlaması için çok önemlidir.

Authentic Beauty Concept Hydrate Serisi

Saçlarınızı her gün yıkamaktan kaçının

Saçları çok sık yıkamak saç derisinin ve tellerinin kurumasına, soyulmasına ve ayrılmasına sebep olur. Kuruluktan kaynaklı ayrılan ve kırılan saç telleri kabarık ve sağlıksız bir görünüme, iltihaplanmaya ve tahrişe sebep olabilir. Saç yıkama sıklığı kişiden kişiye, saç tipine ve ortam koşullarına bağlı olarak değişebilir. Ne sıklıkla saçlarınızı yıkamanız gerektiğini bedeninizin size verdiği sinyallerden de anlayabilirsiniz. Saç derinizde aşırı yağlanma, pullanma, kaşıntı ya da koku sorunu yaşıyorsanız bunu saçınızı yıkamak için bir sinyal olarak görebilirsiniz.

Saçlarınızı soğuk su ile yıkayın

Emre Arıcan, saçların kesinlikle çok sıcak su ile yıkanmaması gerektiğini çünkü bu durumun saç derisini kuruttuğunu, saçın kabarmasına ve elektriklenmesine sebep olduğunu vurguluyor.

Saçı çok sıcak su ile yıkamak saç ve saç derisi yüzeyinde bulunan, saçı nemli ve parlak göstermeye yarayan yağın da kaybolmasına sebep olur. Saçın ihtiyacı olan bu yağın arınması ise saçta kuruluğa sebep olur. Öte yandan saçları soğuk su ile yıkamak saçınızın ihtiyacı olan nemi sağlarken saç derisindeki gözeneklerden kir ve yağ gibi saça zarar veren maddelerin geçişini de önler. Soğuk suyun etkisiyle nemlenen saç daha az kabarır ve daha düz bir görüntü oluşturur.

Rutininize saç maskesini ekleyin

Günlük yaşam akışında farkında olmadan saçlarımızı yüksek ısı ile kurutur, sertçe tarar, sıkıca şekillendiririz. Saçlarımıza uyguladığımız tüm bu işlemler saçlarımızın yorulmasına ve yıpranmasına sebep olur. Şampuan ve saç kremi gibi ürünlerle saç sağlığını destekleyebiliriz. Ancak belirli aralıklarla maske kullanmak saçlara dinlenebilmesi, kendi kendini onarabilmesi ve yenilenmesi için ihtiyacı olan bakımı ve zamanı tanır. Maskeler, saç kremlerinden daha yoğun bir bakım ve nemlendirme sağlar. Bir süre saçta bekletildikleri için saçlar doğal, besleyici ve nemlendirici içerikleri dipten uca emme şansı bulur. Bu bir çeşit hızlandırılmış bakımdır; saça kısa sürede ihtiyacı olan nemi sağlayarak daha sağlıklı ve kabarmayan bir görünüm sağlar.

Authentic Beauty Concept Hydrate Serisi

Neme susamış saçları kısa sürede iyileştirmek ve ihtiyacı olan nemi sağlamak için yumuşatıcı yağlar içeren şampuan ve saç kremi kullanılmalı, haftada 1 kere mutlaka nem veren saç maskelerinden kullanılmalıdır.

Emre Arıcan

Saçınızı kurutma şeklinize dikkat edin

Emre Arıcan “Saçlarınızı fön makinesiyle kurutmak elektriklenmeyi arttırır. Dolayısıyla, saçlarınızın yüzde 90’ının kendi kendine kurumasını beklemelisiniz. Kalın uçlu bir tarak kullanarak hem kabarmayı hem de kırılmayı engelleyebilirsiniz.” diye açıklıyor.

Saçlarınızın nasıl göründüğü kullandığınız ürünler kadar saçlarınızı kurutma şeklinize de bağlıdır. Saçlarınızı doğru teknikle kurutarak saçlarınızın nemini koruyarak kabarmanın önüne geçebilirsiniz. Buna ek olarak, kurutma makinesini son sıcaklıkta kullanmaktan kaçınılmalıdır. Yüksek ısı saçlardaki nemin kaybolmasına, sonucunda hem kabarmasına hem de yıpranmasına sebep olur.

Mikrofiber havlu kullanın

Saçlarınızı klasik bir havlu ile ovuşturarak kurutmak ya da saatlerce sarılı halde bırakmak saçınızın yıpranmasına ve nemini fazlasıyla kaybetmesine sebep olur. Geleneksel saç havluları kullanmak yerine mikrofiber havlu ile saçlarını nazikçe kurutmak, ıslaklığını almak saçın nemini korumasını ve kırılmaların önlenmesini sağlar.

Mikrofiber havlu lifleri standart bir havludaki liflerden daha yoğun ve sık şekilde dokunduğundan saçlarınızın daha hızlı kurumasını sağlar. Saçlarınızı kurutucuya maruz bırakmadan doğal bir şekilde kurutmak da saçınızın nem kaybetmesini önler. Ek olarak, mikrofiber havlular saçı ovalayarak kurutma ihtiyacını ortadan kaldırır. Islak saçınızı ovmak için büyük bir banyo havlusu kullandığınızda, bu saç tellerinizin aşınmasına, saçın nem kaybetmesine ve kabarmaya sebep olur. Mikrofiber havlu kullanmak saçınıza zarar vermez ve saçın nem kaybetmesini de önler.

Doğru saç kesimi isteyin

Özellikle kıvırcık ve kalın telli saçları dümdüz kesmek saçların uç kısımlarda fazlalaşmasına ve dolayısıyla kabarıklığa sebep olur. Bunun yerine kuaförünüzden saça eşit aralıklı katlar atmasını isteyerek kabarıklığın önüne geçebilir, saçınıza doğal bir hacim kazandırabilirsiniz.

Authentic Beauty Concept’in kuru saçlar için olan Hydrate serisi birbirini tamamlayan bakım ürünleri ile saçlarınıza ihtiyacı olan nemi sağlamayı hedefler. Saf içerikli, sürdürülebilir ve vegan özelliklere sahip Hydrate serisi ürünlerini incelemek için linke tıklayabilirsiniz.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP