Güzellik sizce nedir? Herkes için farklı bir yanıtı olan bu sorunun yüzyıllardır tanımlanmaya, kalıplara sokulmaya, tek düzeleştirilmeye hatta nesnelleştirilmeye çalışılması ruhumuzu gölgeledi. Güzellik en basit haliyle, saf, gerçek, filtresiz halimiz ve dış görüntümüz kadar gözle görülemeyen tüm özelliklerimiz. İçimizdeki bu limitsiz ışığı görebilen vegan, PETA Sertifikalı, saf formülasyonlara sahip profesyonel saç bakımı ve şekillendirici ürünleri markası Authentic Beauty Concept, güzelliği doğallık ve sadelik olarak tanımlıyor. #OtantikGüzellikHareketi ile bizi her daim mükemmel ve eksiksiz olmaya iten modern hayatın içinde mükemmel olmayan mükemmelliği yaşamaya davet ediyor. Bu çağrıdan yola çıkarak kimlikleri ve otantik güzellikleriyle ilham veren kadınlardan güzelliği yeniden tanımlamalarını istedik!


Aslı Tür, Beslenme Terapisi Uygulayıcısı

Güzellik sence ne demek, neden yaşadığımız dünyanın daha çok güzelliğe ihtiyacı var? 

Güzellik benim için sıhhatte olabilmek demek. Çekicilik kavramının altta yatan sağlığa bağlı olarak değiştiğini biliyoruz. Bir kişinin mineral ve vitamin statüsü ne kadar dengede ise, o kadar iskelet yapısıyla, derisinin ışıltısıyla ve/veya saçlarının gürlük ve parlaklığıyla bize çekici geliyor. Görünüşü “bozduğunu” düşündüğümüz şeyler; yüz eklemlerinde sıkışıklık, göz ferinde göçüklük, ciltte kalın kırışıklıklar, saçlarda zayıflama ve matlaşma, mineral statümüzün ve yaşam tarzımızın optimal olmamasına bağlı çoğu zaman. Ya iyi beslenmiyoruz ya kaliteli uyuyamıyoruz ya da toksin maruziyeti taşıyabileceğimizden fazla. Zamanla bu yıpranmayı daha hızlı yaşıyor ve bu genetik altyapıyı takip eden nesillere miras bırakıyoruz.

Aslında çekicilik tam da bu; doğada memelilerin hepsi sıhhatte olduğunu bildiği partnerler peşinde. İnsanlarda da bunun göstergesi yukarıda saydıklarımız; düz ve dik postür, dengeli kas kütlesi, parlayan cilt ve gözler, geniş ve tüm dişlerin rahatlıkla sığdığı çene profilleri, parlak ve gür saçlar.

Beslenmede doğru ve biyolojimize uygun bileşenlerin olmasının ve modern zaman toksinlerini yönetecek bir yaklaşımın önemini bu bağlamda tekrar hatırlatmış olalım!

Kendini ne zaman en güzel hissediyorsun?

Aslında mevsimsel olarak kesinlikle yazın. Ya da en azından güneşin hayatın parçası olduğu mevsimlerde diyelim. Neden? Çünkü cildimiz  üzerinden özellikle yağda çözünür vitaminlerden D vitaminini en çok güneşin varlığında sentezleyebiliyoruz. Bu mevsimlerde sadece “bronzlaştığımız” için güzelleşmiyor, aynı zamanda cildimizde hem anti-enflamatuar hem mineral arttırıcı bileşenleri sentezleyebildiğimiz için, bu mevsimlerde doğanın uyanması soluduğumuz florayı zenginleştirerek mikrobiyatamızın çeşitlenmesine yardımcı olduğundan, yazın bütünsel etkileriyle “güzelleşiyoruz”. Benim için güneşin varlığı ve doğaya yakınlık, daha az kıyafetle  hava ve ışığa doyasıya maruz kalabilmek  kesinlikle kendimi daha iyi ve çekici hissetmemde etken olan faktörler. 

Sence güzellik çaba sarf etmeyi, zaman harcamayı mı gerektirir? 

Çaba demeyelim belki ama en büyük ilgiyi hak eden bedenimize zaman ayırmanın çok değerli olduğunu düşünüyorum. Kendimizle kalabildiğimiz zamanları kişisel bakım şapkasının altında düşünmek bana iyi geliyor.  Hatta meditatif. Güzellik için çaba sarf etmeyi de dışarıdan birilerine paslamadığımız, daha çok kendimiz için kendimizin yaptığı şeylerden bahsediyorum. Bunu en belirgin pandemi döneminde farkettim diyebilirim. Saçlarım ve tırnaklarımla ilgilenmek kendime dönme ritüelleri oldu benim için. Duşta kese yaparken bedenimi incelemek ya da saçıma bakım yaptığım, bu sırada cildimi buharladığım, yüzümü gua shalar uyguladığım zamanlar, kendime dönebilmekte paha biçilmez pratikler oldu.

Sence kişinin kendini bedeninde güzel ve mutlu hissetmesinde saçları nasıl bir rol oynar? Saçlarının nasıl göründüğü senin için ne ifade ediyor?

Bazı ilkel kabilelerde saçların sinir sisteminin uzantısı olduğu düşünülür. Bu yüzden belli bir boyun altında kesilmez, hatta sanırım bazı durumlarda hiç kesilmez. Saçın yaşadığına inanılır ve kuvvetin, bilgeliğin kaynağı olduğu düşünülür. Sanırım saç biraz böyle bir şey olmaya başladı son yıllarda. Çıkan tek tük beyazlarla huzur bulmaya başladım zamanla. Ahşap tarakla tarama ritüelim ile daha bir bütün haline evrildi saçlarım. Bilim ucuna dönecek olursak burada da birçok hekim, toksisite ve mineral statüsünü belirlemek için saç örneklerini kullanıyor. Kanın ve hücrelerin veremediği bilgiyi bazen saçlar söyleyebiliyor. Dolayısıyla saç tellerimizin de bizimle evrildiğini, olgunlaştığını, dönüştüğünü düşünmek yanlış olmaz bence. Saç deyip geçmemek lazım, kafamızın üzerinde bir süs öğesi olmaktan çok daha fazlası var!


Cansu Durucan, Nefes ve Meditasyon Uzmanı

Güzellik sence ne demek, neden yaşadığımız dünyanın daha çok güzelliğe ihtiyacı var?

Güzellik, içindeki görüşün, senden ilahi olandan perspektifler kazanarak farkındalığa açılması ile dokunduğun hissettiğin her anın içinde. Hem küçük en ince detaylarda, yeni açan bir tomurcuk gibi ışığınla, ışığın dokunduğu her yerde. Hem de eşsiz yaratımın tamamında. Güzellik, yaratanın kendisinde. İçindeki yaratıcı ile buluştuğun, ışığının parlamasına izin verdiğin her an seninle. 

Dünya; kendi yaratımımız ile varolan güzelliğin ifadesi oluyor. O zaten güzel. Biz insanlar olarak kendi güzelimiz ile buluştuğumuz kadar güzel görüyoruz. 

Kendini ne zaman en güzel hissediyorsun?

Otantik varlığımı ifade ettiğim, ışığımı içten dışa parlattığım ve özgür hissettiğim her an kendimi güzel hissediyorum. Bu ifade dans ettiğim, şarkı söylediğim, nefesimle buluştuğum, küçük kız çocuğunun kendisi olduğum zamanlarda coşku ve neşe ile yayılıyor. Doğanın döngüsü ile uyumlandığımda ise belirginlik kazanıyor. Doğa ile uyumlanmak içimdeki tüm güzelliklere mükemmel bir alan açıyor. Çünkü doğa kendi içinde eşsiz bir uyum içinde. Onun ritmini ve döngülerini yakalamak ise bu uyumun kendimdeki yansımasını keşfetmem için her şeyi sunuyor. 

Sence güzellik çaba sarf etmeyi, zaman harcamayı mı gerektirir? 

Güzellik kendine güzel gözlerle bakmak ile çoğalıyor. Zamanı, güzel görünmek yerine, zaten güzel olduğun için bunu hissetmeye ve eşsiz varlığını kutlamaya ayırarak kullanmayı daha verimli ve anlamlı buluyorum. Burada çabadan daha çok özveri, öz şefkat ve beraberinde koşulsuz sevgi yer alıyor.  

Sence kişinin kendi bedeninde güzel ve mutlu hissetmesinde saçları nasıl bir rol oynar? Saçlarının nasıl göründüğü senin için ne ifade ediyor?

Saçlar bedenimizdeki bilgi bankası gibi, bizler yaşadıkça tuttukları kayıt alanı genişliyor. 20’li yaşlarımın başında saçlarımı trendlere göre boyamayı kesmeyi seçerdim. Şimdi o hallerimi aynı masumiyette ama bir kadar doğal olağan halimden uzak görüyorum. Sonra uzun bir süre beyazlarımı kapatmak için aynı rengine boyadım. İlk başta güzel görünse de zamanla yıpranmışlık hissinin arttığını gördüm. 3 sene önce çıktığım Peru Kutsal Vadi yolculuğu ile beraber tamamen boyamayı bıraktım. Uçlarından kese kese artık işlem görmemiş bir boy benimle. Beyazlarım ise parlayan ışık telleri gibi beni mutlu ediyor. İhtiyacı olan bakımı farkedip onun en doğal halinde mutlu görünmesine dikkat ediyorum. Onlara değer veriyorum ki onlar da bana değer getirsin. Kuruduğu mevsimlerde nemlenmesine, sağlıklı olması için vitaminlerine ve doğadan gelen şifanın saçlarımla buluşmasına izin veriyorum. Şehir hayatında hafif şekillendirdiğim zamanlar olsa da doğada kendi kendine kuruduğu ve doğal dalgasını bulduğu, parladığı zamanlar en sevdiğim. 


Göksemin Gökalp Özdemir, Marka Stratejisi ve Dijital Pazarlama Danışmanı

Güzellik sence ne demek, neden yaşadığımız dünyanın daha çok güzelliğe ihtiyacı var?

Bence güzellik her şeyin kutsanarak tamamlandığı noktadır. İnsan olarak deneyimlerimizin her seviyesinde ruhumuza öncelik vererek güzel olanı arıyoruz.

Her ne kadar göreceli bir kavram olsa da güzellik olmadan, ruh umutsuzluğa düşer; çünkü güzellik sadece yüzeysel olarak gördüğümüz şeylerde değildir, tamamen hissettiklerimizle alakalıdır.

Kendini ne zaman en güzel hissediyorsun?

Güzel hissetmek için birçok neden olabilir ama sanırım fiziksel olarak dinlenebildiğimde ve güneşli bir günde!

Sence güzellik çaba sarf etmeyi, zaman harcamayı mı gerektirir? 

Güzellik adına sarf edilen süreçte bazı rutinlerin olması çok önemli. Bir rutin varsa bence bu çabanın süresini de azaltıyor. Benim de bazı rutinlerim var, onlar sayesinde ayna önü sürem çok düştü. Hiperaktif bir insan olduğum için ayna karşısında makyaj ve saç için 10 dakikadan fazla geçiremiyorum zaten.

Sence kişinin kendi bedeninde güzel ve mutlu hissetmesinde saçları nasıl bir rol oynar? Saçlarının nasıl göründüğü senin için ne ifade ediyor?

Saçlarımla her zaman çok barışıktım. Hayatımda boyatmadım. Benim hayatımda güzellik kavramından sonra gelen ikinci önemli olgu fonksiyonellik. Yalnız şöyle bir kriterim var; saçlarımla mutlu hissetmem için kullanımının da kolay olması lazım. Yıllar geçtikçe anne olmak ve iş hayatımın yoğunluğu eklenince, benim için en rahat saçın kısa saç olduğundan artık eminim. Benim için rahatlık eşittir mutluluk. Muhtemelen uzun yıllar uzatmayacağım! 
Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP