YAZAN: EBRAR SENA EFE

Yaz neredeyse geldi! Sıcak yaz ayları yaklaşırken güneşe korumasız bir şekilde maruz kalmak cildimize zarar verebilir. Hepimiz bronzlaşmaktan hoşlansak da güneşin zararlı ışınlarından (optimal derecede) korunmak şart. Bu nedenle en az SPF 30 içeren bir güneş kremini cilt bakım rutinimize dahil etmeniz önemli. Peki sizin için en iyi güneş kremi hangisi? 


Güneş kreminin faydaları 

Cildi UV ışınlarından korur: UV ışınları cildin dış katmanlarına nüfuz eder ve cildin daha derin katmanlarına inerek cilt hücrelerine zarar verebilir veya onları öldürebilir. Böylece zararlı UV ışınları güneş yanığına ve uzun süreli cilt hasarına neden olabilir. 

Erken yaşlanmayı önler: Güneş ışığına ve UV ışınlarına maruz kalmak fotoyaşlanmaya, kolajen yıkımına ve erken yaşlanma belirtilerine yol açabilir. Ciltte lekeler de meydana gelebilir.

Eşit cilt tonu sağlar: Güneş kremi, ciltteki dengesiz renk dağılımını ve lekelenmeyi önleyerek eşit cilt tonunun korunmasını sağlar. 

Cilt kanseri riskini azaltır: Güneşten gelen UV ışınları cilt hücrelerimizdeki DNA’ya zarar verdiği için cilt kanserine neden olabilir. Güneş koruyucu uygulamak cilt hasarını önler, bu da cilt kanseri riskini azaltır.

THE M FOR ME
Güneş Korumalı Bakım Kremi
KEŞFET
BENTON
Benton SPF50/PA++++ – Fiziksel Güneş Koruyucu
KEŞFET

Güneş kremi nasıl seçilir?

Güneş kremi sürmeden önce bilmemiz gereken ilk şey bizim için doğru güneş kremini nasıl seçeceğimizdir. Bir güneş kremi ambalajında aramamız gereken üç temel özellik vardır: geniş spektrumlu, SPF 30 veya üstü ve suya dayanıklı. Güneş kremi geniş spektrumlu ise, bizi hem UVA hem de UVB ışınlarından korur. 30 veya daha yüksek bir SPF, güneş yanığı riskini azaltır Güneş kreminin suya dayanıklı olması da ıslandığımız veya terlediğimizde bile bile cildimizde kalacağı anlamına gelir.

Güneş kremi cilde nasıl uygulanır?

Cildimizin güneş kremini emmesi biraz zaman aldığı için dışarı çıkmadan 15 dakika önce boynumuza, yüzümüze ve cildimizin güneş ışınlarını direkt olarak gördüğü her yereuygulanmalıdır. Dudaklarımıza SPF’si en az 15 olan dudak balsamı, göz çevremiz için ise özel bir güneş koruyucu kullanmalıyız. Göz çevremizdeki derimiz yumurta zarından bile ince dokuya sahiptir ve güneş ışınlarından korunması şarttır. Güneşlenirken de göz çevresi sağlımız için geniş kenarlı bir şapka ve UV korumalı gözlük de kullanabiliriz. Güneş kremimizi her iki saatte bir veya yüzdükten/terledikten hemen sonra tekrar uygulamalıyız.


Güneş kremi çeşitleri

Fiziksel (mineral) güneş kremleri:

 • Cilt yüzeyinde işlev gören titanyum dioksit veya çinko dioksit gibi aktif mineral bileşenler içerir.
 • Cilt üzerinde bir tabaka halinde durarak bölgeye çarpan zararlı UVA/UVB ışınları geri yansıtır.
 • Cilt yüzeyinde çalıştığı ve cilde nüfuz etmediği için gözenek tıkama olasılığı azdır. Akneye meyilli ciltler için uygundur. 
 • Koruyucu etkilerini uygulanır uygulanmaz göstermeye başlarlar.
 • İçerisinde bulunan çinko oksit ve titanyum dioksitin nano partiküllere ayrılmayacak halde kullanılmaları doğaya verebilecek zararı minimize eder.

Kimyasal güneş kremleri:

 • UV ışınlarını absorbe eder. Cilt yüzeyinin altında gerçekleşen kimyasal reaksiyonla cildi UV ışınlarından korur. 
 • Genellikle hafif ve yapışkan olmayan bir dokuya sahiptir.
 • Ciltte kolay yayılır.
 • Bununla birlikte cilt tarafından emildiği için gözenekleri tıkama olasılığı bulunur, normal ve kuru ciltler tercih edebilir 
 • Mutlaka güneşe çıkmadan dakikalar önce uygulanmalıdır.

Cilt tipine göre güneş kremi seçimi

Kuru cilt

Kuru ciltlerde asıl amaç cildi iyi nemlendirmek olmalıdır. Bu durumda her zaman nemlendiricinin üzerine sürümü kolay olan krem formunda nemlendirici bir güneş kremindenfaydalanabilirsiniz. Seramidler, gliserin, hyalüronik asit, bal gibi nemlendirici bileşenlerle zenginleştirilmiş bir güneş kremi kuru ciltler için idealdir.

Yağlı cilt

Akneye meyilli veya yağlı cilde sahip kişiler, tıkanmış gözeneklerden ve çatlaklardan kaçınmak için her zaman komedojenik olmayan güneş kremlerini tercih etmelidir. Su bazlı veya mat bitişli ve jel formüllü güneş kremi yağlı ciltler için idealdir. Güneş kremindeki yeşil çay, çay ağacı yağı veya niansinamid gibi maddeler de yağ üretimini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

Hassas cilt

Hassas ciltler için güneş kremi satın alırken kaçınılması gereken birkaç bileşen vardır: alkol, parfüm, oksibenzon, para-aminobenzoik asit (PABA), salisilatlar ve sinnamatlar. Çinko oksit ve titanyum dioksit içeren bir mineral güneş kremi hedeflemek en güvenli seçenektir çünkü bu bileşenlerin olumsuz bir reaksiyona neden olma olasılığı daha düşüktür. Ayrıca pantenol, allantoin ve madecassoside gibi bileşenlerin tümü yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve ciltteki tahrişi azaltmaya yardımcı olabilir.

Akneye eğimli cilt

Tıpkı hassas ciltlerde olduğu gibi var olan iltihaplanmayı şiddetlendirebilecek bileşenler içeren kimyasal bir güneş kremi kullanmaktan kaçınmak önerilir. Bu nedenle, akneye yatkın ciltlerde mineral güneş kremi yine en güvenli seçenektir.

Akneli ciltler fazla sebum üretimi ile ilgili bir sorun yaşadığından, yağlı ciltler ve hassas ciltler için olan güneş kremleri kullanılabilir. Hafif, su bazlı bir formülasyonda tahrişe neden olma olasılığı daha düşük olan bir güneş kremi akneye eğimli bir cilde iyi gelecektir.

EPIQUE SWITZERLAND
Antioksidan Etkili Güneş Kremi
KEŞFET
VILLAGE 11 FACTORY
Spf 50 Pa++++ – Cica Güneş Losyonu
KEŞFET

Güneş koruyucuda olması gereken içerikler

 • Tinosorb S
 • Tinosorb M
 • Mexoryl SX
 • Oksibenzon
 • Titanyum Dioksit
 • Oktinoksat

gibi maddeler cildi UV ışınlarından koruyan maddelerdir. Güneş kremi seçerken bu bileşenlere dikkat etmek gereklidir.Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP