YAZAN: BURCU ERBAŞ

Bedenimiz kadar cildimize de çok iyi gelen C vitamini son yılların en popüler bakım ürünü etken maddesi haline geldi. Parlak, canlı, aydınlık ve genç bir cildin anahtarı olarak görülen C vitamini güneş kremi ve retinolün yanında erken yaşlanma belirtilerini önleyebilen en etkili içeriklerden birisini oluşturuyor. Etkinliği kadar dengesiz olabilen C vitamini her yaştan ve cilt tipinden kişi tarafından kullanılabilirken bazı bakım ürünleri ile eşleştirilmiyor. Cilt bakımında C vitamini kullanımı hakkında tüm bilmeniz gerekenleri ve C vitamini içeren en iyi cilt bakım ürünlerini sizin için araştırdık.


C vitamini nedir?

C vitamini cildimiz dahil tüm bedenimizdeki hasarlı dokuların iyileştirilmesinde, yeni dokuların oluşturulmasında kullanılan temel besinlerden birisidir. Bununla beraber vücudumuz C vitamini kendi kendine üretemez. Beslenme yolu ile; meyve, sebzeler veya sentetik üretilmiş halde; takviyeler, cilt bakımı ürünleri ile ihtiyacımızı karşılarız.

C vitamini birçok farklı türeve sahiptir. Yediğimiz, takviye olarak aldığımız ve bakım ürünlerinde bulunan C vitaminleri birbirlerinden farklıdır. Tüm türevlerinden cilt bakımında en sık kullanılan C vitamini saf ve en aktif hali ile L-askorbik asittir. Araştırmalar yüzde 10-20 arasında bir L-askorbik asit oranının en etkili sonuçlar verdiğini gösteriyor.

Bunun yanı sıra oldukça dengesiz bir bileşik olan C vitamini, birçok üründe farklı içerikler ile birleştirilerek de kullanılır. Bu karışımlar cilt ile temasa geçtiği zaman içerisinde bulunan saf C vitamini açığa çıkar. Fakat saf haline oranla bu karışımlarda C vitamini konsantrasyonu daha azdır.

Cilt bakımında C vitamini faydaları

C vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Antioksidanlar serbest radikallerin negatif etkileri ile savaşır. Cilt üzerinde en zararlı etkiyi bırakan serbest radikaller reaktif oksijen türleridir. Atmosferde bulunan oksijen, karbondioksit, güneş ışınları, sigara dumanı, hava kirliliği cildimizde reaktif oksijen artışına sebep olur. Eğer bu artışı detoksifiye edecek antioksidanlar yetersiz ise cildin dermis tabakasındaki DNA bozulur, cilt bariyeri, dokusu, rengi hasar görür ve hücresel işlev yavaşlar.

1. Oksidatif stresi azaltarak fiziksel yaşlanma belirtileri ile savaşır.

C vitamini ciltte oluşabilen zararlı oksidatif stresi engeller. Ciltteki gözle görülür yaşlanma belirtileri azalır, fiziksel dejenerasyon yavaşlar ve erken yaşlanma belirtileri önlenir.

2. Kolajen üretimini destekler.

C vitamini vücuttaki kolajenin sentezinde ve stabilize edilmesinde büyük rol oynar. Yaş alma başta olmak üzere çevresel etmenler; UV ışınları, hava kirliliği ile düşmeye başlayan kolajen sentezi ciltte kırışıklıklara, sarkmalara ve donukluğa yol açar.

3. Cildi aydınlatır, leke tedavisinde kullanılır.

C vitamini koyu lekeler, izler üzerinde aydınlatıcı bir etkiye sahiptir. Cilde düzenli olarak uygulandığında parlak, canlı bir görünüm kazandırır, tonunu eşitler.

4. Tüm cilt tipleri için uygundur ve her yaşta kullanılabilir.

C vitamini nasıl kullanılır?

C vitamini oldukça dengesiz bir yapıya sahip olduğu için hemen bozulmaya ve antioksidan özelliklerini kaybetmeye meyillidir. Oksijen, ışıklar ve ısı bozulmayı tetikleyebilir. Bu nedenle C vitamini içeren ürünlerin hava geçirmeyen, opak paketlerde tutulması ve serin, karanlık yerlerde saklanması gerekir. Son kullanma tarihi diğer cilt bakım ürünlerine oranla çok daha kısa süreli olduğu için sıklıkla kontrol edilmesi ve yenilenmesi önerilir.

Cilt bakımı rutinine sabah ve/veya akşam eklenebilen C vitamininin kullanımında önemli olan noktalar; uygulama sürekliliği ve beraberinde hangi ürünlerin kullanıldığında yatar.

Sabah uygulandığı zaman yüksek korumalı bir güneş kremi ile beraber kullanılması güneşin zararlı UV ışınlarına karşı fazladan bir koruma sağlarken gece rutinine dahil edilen C vitamininin birçok asit ile; AHA+BHA veya retinol ile kullanılmaması gerekir. Bununla beraber hem sabah hem de geceleri, ciltteki nemi hapsetmeye yarayan Hyalüronik Asit ile kullanılması çok iyi sonuçlar verir.

C vitamini ürün eşleştirme kılavuzu

C vitamini içeren en iyi cilt bakım ürünleri

Hero Daily Moisturizer

Su bazlı, C vitamini içeren Hero Günlük Nemlendirici antioksidan özelliğinin yanı sıra D vitamini, hyalüronik asitin bitkisel versiyonu Salicornia ve Aloe Vera da içeriyor. Her cilt tipi için uygun bu organik, sürdürülebilir ve temiz nemlendiriciyi güneş kreminizin altına uygulayabilirsiniz.


Tek başına veya nemlendiriciyi takiben uygulanabilen %100 vegan Vitamin C Yüz Serumu, yüksek konsantrasyonu sayesinde nemlendiricilere oranla daha hızlı sonuçlar görmenizi sağlıyor.

Vitamin C Yüz Serumu

C E FERULIC

En kült cilt bakımı ürünlerinden biri olan Skin Ceuticals C E Ferulic yüz serumu %15 saf C vitamini olan L-askorbik asiti, E vitamini ile bir araya getirerek daha dengeli, efektif ve nemlendirici etkili bir forma çeviriyor.


C vitaminin yanı sıra seramidler ile güçlendirilmiş Multivitamin Göz Kremi göz çevresini canlandırmayı, aydınlatmayı ve serbest radikallerin yarattığı yaşlanma belirtilerinden korumayı hedefliyor.

C-Tango Multivitamin Eye Cream

Kullanım sırası

  1. Yüzü temizleyici yardımı ile veya sadece su ile yıkayıp kuruladıktan sonra temiz cilde ilk C vitamini serumu uygulanır.
  2. Cildin serumu emmesi için birkaç dakika kadar beklendikten sonra diğer serumlar isteğe bağlı sırasıyla; hyalüronik asit, niasiamid, nemlendirici ve yüz yağları uygulanır.
  3. Eğer gündüz rutininde uygulanıyor ise en sonunda mutlaka güneş kremi sürülmelidir.


Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP