Hastalıklardan korunmak ve bağışıklığımızı güçlendirmek için C vitamini içeren besinler tüketmekte fayda var. Meyvelerde ve sebzelerde bol miktarda bulunan bu güçlü vitaminin genel sağlığa etkileri, C vitamini faydaları ve C vitamini hangi besinlerde bol miktarda bulunduğunu araştırdık.


C vitamini nedir?

C vitamini, diğer ismiyle askorbik asit, suda çözünebilen ve bedensel fonksiyonların sorunsuz işlemesinde önemli rol oynayan bir vitamindir. Bedende sentezlenemediği için dışarıdan beslenme ile alınması gerekir.

C vitamininin faydaları

Vücut tarafından üretilmeyen bu nedenle dışarıdan takviye olarak alınması gereken C vitamini, kolaylıkla erişebileceğimiz pek çok yiyeceğin içinde bulunur. Uzmanların tavsiyelerine göre, bir yetişkinin günlük olarak ortalama 75-90 mg C vitamini alması optimum sağlık için ideal düzeydir. Her gün düzenli olarak meyve ve sebze tüketen bir yetişkinin de bu orana ulaşması aslında oldukça mümkün. Kalp hastalıklarından kansere, soğuk algınlığından cilt güzelliğine dek C vitamini faydaları!

1. Güçlü bir antioksidandır

Yapılan bir araştırma (*), C vitamininin kandaki antioksidan moleküllerini yüzde 30 oranında artırdığını ortaya koymaktadır. Bu sayede, vücut serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı hücrelerle daha kolay bir şekilde savaşır hale gelmektedir. C vitamini aynı zamanda kronik hastalıkların ortaya çıkmasına neden olan oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olurken enflamasyonu da önler.

İlginizi çekebilir: Antioksidan Bitkiler ile Yiyeceklerinizin Şifasını Arttırın

2. Kan basıncını dengeler

Yüksek kan basıncı damar problemlerinden kalp hastalıklarına kadar birçok alanda sağlık sorunlarına neden olmaktadır. C vitamini, kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur böylece kalp ve damar sağlığını korur; pıhtı ve kalp krizi gibi ani vücut tepkilerinin riskini azaltır.

Yapılan bir araştırma (**), 10 yıl boyunca her gün C vitamini takviyesi alan kişilerin C vitamini takviyesi almayan kişilere göre yüzde 25 oranında daha az kalp krizi geçirme riski taşıdığı saptamıştır.

3. Bağışıklığı güçlendirir

C vitamininin en çok öne çıkan özelliklerinden biri de bağışıklık sistemine olan etkisidir. Beyaz kan hücrelerinin aktivite kalitesini artırarak bağışıklığın güçlenmesine katkı sağlayan C vitamini; enfeksiyon riskini azaltarak grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarla savaşır.

4. Hafızayı keskinleştirir

Güçlü bir antioksidan olması nedeniyle C vitamini zihin sağlığını destekler, yaşa bağlı olarak ortaya çıkan unutkanlık ve anı kaybı problemiyle başa çıkmayı sağlar. Yapılan araştırmalar (***), demans (unutkanlık) hastalığına sahip kişilerin kan değerlerinde çok düşük oranlarda C vitamini bulunduğunu ortaya koymaktadır.

İlginizi çekebilir: Hafıza Güçlendiren 4 Etkili Öneri

C vitamini nerelerde var?

1. Limon

Limonun şifası yaklaşık 1700’lü yıllarda keşfedilmiş, uzun süreli yolculuklarda gemicilerin hastalıklardan korunması için birçok farklı alanda kullanılmıştır. Bir bütün limonda yaklaşık olarak 83 mg C vitamini bulunur.

2. Çilek

Bir kap (150 gram) dilimlenmiş çilekte 90 mg C vitamini vardır. Günlük C vitamini oranını karşılamaya yeterli olan bir kap dolusu çilek, hem lezzetli hem de şifa dolu bir meyve olarak öğün aralarınızda, meyve salatalarınızda ve tatlılarınızda yerini alabilir.

3. Kuşburnu

6 adet kuşburnu, diğer ismiyle yabani gül meyvesi, 119 mg C vitamini içererek alınması gereken günlük C vitamini oranının neredeyse yüzde 130’unu karşılar. Kuşburnu cildi korumaya destek sağlarken kırışıkların azalmasına, güneş lekelerinin azalmasına ve kuruluğun giderilmesine yardımcı olur.

4. Portakal

Bir orta boy portakalda yaklaşık olarak 70 mg C vitamini bulunmaktadır. Bu oran, günlük C vitamini ihtiyacının çok büyük bir kısmını karşılamaya yeterlidir. Özellikle kış aylarında severek tükettiğimiz portakal bağışıklık sistemini güçlendirmeye birebirdir.

5. Biber

C vitamini içeren besinler arasında yer alan biber güçlü bir antioksidandır. 1 kap dolusu çiğ, tatlı kırmızı biberde 180 mg C vitamini bulunur. 1 kap dolusu çiğ, tatlı sarı biber 120 mg C vitaminine sahiptir. 1 adet yeşil acı biberde ise 110 mg C vitamini vardır ve tüm bu oranlar tek başlarına bile günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaya yeterlidir.

6. Lahana

Lahana içerdiği C ve K vitaminleriyle sağlığa çok faydalı bir sebzedir. Bir kap dolusu kesilmiş çiğ lahanada yaklaşık olarak 80 mg C vitamini vardır ve bu oran günlük ihtiyacın çok büyük bir kısmını karşılamaya yeterlidir.

7. Brokoli ve karnabahar

Kış aylarının sevilen sebzeleri arasında yerini alan brokoli ve karnabahar, özellikle de limon sıkılarak tüketildiğinde, lezzetli birer C vitamini kaynağı haline gelebilirler. Bir kap dolusu pişmiş brokoli ya da karnabahar 51 mg C vitamini barındırır.

İlginizi çekebilir: D Vitamini İçeren Besinler

Kaynak: Medicalnewstoday, Webmd, Healthline

(*) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12805247

(**) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15585762

(***) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22710913

BLOOM SHOP