YAZAN: BURCU ERBAŞ

Günümüzde popülerleşen çoğu estetik müdahalenin ortak noktası cildi daha pürüzsüz, gergin ve kalkık göstermek üzerine kurulu. Daha belirgin elmacık kemikleri, keskin bir çene hattı ve kalkık kaşlar için birçoğumuz dolgu, botoks gibi müdahalelere ya da yüz yogası, FaceGym, Gua Sha gibi doğal ama zaman alan pratiklere başvuruyoruz. Hem estetik müdahalelerin hem de her tür yüz masajının tüm yararlarını tek bir cihaza toplayan Microcurrent ise teknolojinin insan biyolojisi ile en güzel birlikteliğini oluşturuyor. Yüzünüzün kişisel antrenörü olacak doğal şekillendirme yöntemi Microcurrent nedir, sizin için inceledik!


Microcurrent nedir?

Microcurrent cilt üzerinde hiçbir kırılmaya yol açmadığı, teni delmediği için invaziv olmayan bir cilt bakım uygulaması olarak geçer. Değdiği bölgeye vücudumuzun sinirler arası iletim sistemi olan elektrik akımına benzer, minik dozda voltajlar yollayarak çalışır. Cilde gönderilen bu küçük elektrik akımları kasların uyarılmasına; peş peşe kasılıp, gevşemesine sebep olur. Bu da yüz kaslarının, koşarken bacak kaslarımızda yaşanan aktiviteye benzer bir şekilde “spor” yapmış olmasını sağlar.

Microcurrent teknolojisinin faydaları

1. Kollajen üretimini ve elastik onarımını destekler.

Yüz kaslarının harekete geçmesi cildi oluşturan hücrelerdeki ATP yani enerji üretimi sayesindedir. Mitokondrilerde yaşanan bu enerji üretimi hücrenin diğer görevlerinin; yenileme, bölünme, onarmanın da desteklenmesini sağlar. Bunun bir sonucu da doğal kollajen üretiminin artmasıdır.

2. Yüzü şekillendirir; sarkmaları önler, hatları belirginleştirir.

Elektrik akımları ile kasılan yüz kasları düzenli uygulama sonucu gergin ve kalkık durmaya antrenmanlı hale gelirler. Bu da yüzün daha şekilli ve kalkık olmasını, hatların belirginleşmesini ve cildin gerginleşmesini sağlar. Kaşlar yukarı kalkar, gıdı görünümü azalır, çene kontürü sertleşir, elmacık kemikleri belirginleşir.

3. Cilde pürüzsüz, parlak ve gençleşmiş bir görünüm kazandırır.

Microcurrent yolladığı elektrik akımları ile cilt tabakasında iki taraf; üst epidermis ve alt epidermis üzerinde etki gösterir. Cilt hücrelerinde yaşanan ATP artışı sonucu doğal kollajen üretimini desteklenmesi cildin en alt tabası yani dermiste gerçekleşir. Bu esnada cildin en üst tabakası olan epidermisde onarım ve yenilenme gerçekleşir. İki yönlü hücresel aktivite sonucunda da cilt üzerinde gözle görülebilen yaşlanma belirtileri; ince çizgiler, kırışıklıklar iyileştirilir. Cilt daha yumuşak, esnek ve parlak görünür.

4. Doğal lenf drenaj sistemine yardımcı olur.

Yüzün olduğundan daha şiş, sarkık ve donuk görünmesinin bir sebebi de doğru çalışmayan lenf drenaj sistemidir. Lenf sıvısı birikimi, daha bilinir adıyla ödem Microcurrent’ın sebep olduğu kasılmalar sayesinde daha hızlı bir şekilde vücuttan uzaklaştırılır. Microcurrent uygulanmasının hemen sonrasında bile yüz daha şekilli, hatlar daha belirgin olur.

5. Tamamen acısız bir uygulamadır ve her yaşa uygundur.

Microcurrent aynı etkiler gösterdiği estetik müdahale; botoks, lifting, dolgu alternatiflerinin aksine tamamen acısız ve doğal bir uygulamadır. Cilde gönderilen elektrik akımları acı uyandıracak kadar güçlü olmamakla beraber kasların kasılıp gevşeme hareketi yüzde bir rahatlama yaşanmasına yarar. Hiçbir yan etkisi bulunmayan bu doğal uygulama her yaşta daha pürüzsüz, esnek ve dolgun cilt isteyen kişiler için uygundur.

Microcurrent kimler için uygun değil?

Her yaştan ve cilt tipinden kişiye rahatlıkla uygulanabilen bu teknoloji, yeterli sayıda araştırma yapılmadığı veya teknik olarak mümkün olmadığı bazı durumlarda kullanılmaması gerekir. Bunlar;

  • Yüzdeki kasları dondurarak etki gösteren botoks, dolgu gibi estetik müdahaleleri 2 hafta içerisinde yaptırmış ve etkileri henüz yüze oturmamış kişiler,
  • Hamile, lohusa veya emziren anneler,
  • Kalp pili veya metal implantı olan kişiler,
  • Yüzünde açık yara bulunan veya ağır akne problemi yaşayan kişiler,

için Microcurrent teknolojisi uygun değildir.

Nasıl uygulanır?

Foreo’nun en yeni yüz bakım cihazı BEAR; boyutu, etkinliği ve taşınabilirliği açısından en iyi ev içi cilt bakım uygulamalarının başında geliyor. Beraberinde gelen cilt bakım serumu ile uygulanan BEAR aynı zamanda birden fazla akım yoğunluğu seçeceğine de sahip.

Kullanımı ise şu şekilde ilerliyor:

  • Cildinizi su veya bir yüz temizleme jeli ile yıkanıp, iyice kurulayın.
  • BEAR ile beraber gelen yüz serumunu cildinize uygulayın ve emilene kadar parmaklarınızla mesaj yapın.
  • BEAR’ı açıp dilediğiniz yoğunluğa ayarlayın. İki metal küresi de cilde değecek biçimde, nazikçe bastırarak yüzünüz ve boynunuzda yukarıya doğru hareketler ile gezdirin.
FOREO
BEAR Akıllı Microcurrent Yüz Sıkılaştırma Cihazı- Fuchsia
KEŞFET

Uygulama sıklığı ne şekilde olmalıdır?

Microcurrent, yüz için bir nevi bir “antrenman” olduğundan dolayı en az beden için yapılan spor rutinleri kadar devamlı ve sürekli olarak uygulanması gerekir. Cilt bakım rutinine sabah ve/veya akşam haftada en az 5 kere eklenmesi oldukça etkili sonuçlar vermeye yeterlidir.

Tamamlayıcı bakımlar

Uygulamayı takiben cilt bariyerinin nemlendirici, yatıştırıcı ürünler; hyalüronik asit, niasinamid gibi etken maddeler ile desteklenmesi önerilir. Eğer uygulama gündüz rutinine dahil edildiyse hassaslaşan cilt kalkanının yüksek SPFli bir güneş kremi ile korunması gerekir. Gece rutinine dahil edildiyse de cilt üzerinde peeling etkisi yaratan fiziksel şuruplardan veya kimyasal; AHA+BHA, retinol gibi etken içeriklerden uzak durulması önerilir.

Microcurrent yüz sıkılaştırma cihazı nasıl temizlenir?

Her uygulamadan sonra cihaz ıslak bir bez yardımı ile silinmelidir. Bu, özellikle mikro akım gönderen toplar üzerinde herhangi bir birikmenin yaşanmasını engelleyecektir. En önemli nokta bir sonraki uygulamada cihazın ıslak olmamasıdır.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP