Kristaller ile yüz masajı, cilt iyileştirme, yüz kontürü ile yüz şekillendirme ve gençleşme uygulamaları son dönemlerde oldukça yaygınlaştı. Artık çoğu kişi silindirlerin ve kalp, kare, çubuk şekilli kristallerin cilt için faydalı olduğunun farkında. Ancak neden ve nasıl olduğu konuları hala tam olarak bilinmiyor.

Bu amaçla, Gua Sha’nın ne olduğunu, kullanım amacını, çeşitlerini ve kullanma şeklini açıklayan bir kullanım kılavuzu oluşturdum. Gelin hep birlikte kristallerin güçlü etkileri ile cilt bakımımızı en doğal yollardan bir üst seviyeye taşıyalım!

Gua Sha nedir?

Instagram @thesimco

Yüzyıllardır Çin’de güzellik için kullanılan kristaller, iyileştirici etkileri ile artık tüm dünyaya yayıldı. Gua Sha; pembe kuvars, aventurin, kristal kuvars ve yeşim gibi değerli minerallerin farklı formlarda ve ebatlarda şekillendirilmesi ile elde edilen bir yüz masaj aleti. Roller’lardan farklı olarak düz kenarları, oyukları ve ince uçları var. Bu sayede özellikle çene hattı ve göz çevresinde daha etkili sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

Cilt bakımında kristallerin farklı iyileştirici güçleri bulunuyor. Genel olarak bütün kristal yüz masaj aletleri cilt gerginliğini, gözenek görünümünün azalmasını, fazla ödemin atılmasını, yüz hattının şekillendirilmesini sağlamaya yardımcı oluyor. Bu nedenle, Gua Sha ya da Roller almayı planlıyor ve kristal taşı konusunda kararsız kalıyorsanız, sizi en çok çeken minerale yönelmenizi tavsiye ederim.

İlginizi çekebilir: Sağlık ve Güzellik Sırlarında Pembe Kuvars Taşı Kullanımı

Gua Sha cildi nasıl güzelleştirir?

Kristalleri cilt bakımınızda, doğru yön ve tekrar ile düzenli kullanırsanız, faydasını görebilirsiniz. Cilt ihtiyacınıza uygun bir yüz yağı ile düzenli olarak cildinize masaj yapmak ödem ve şişliğin atılmasına destek olur, cildin daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlar, kan akışını hızlandırdığı için de ciltteki nemin artmasına yardımcı olur.

Gua Sha, doğal minerallerden oluşturulan bir yüz masaj aleti olduğu için her zaman soğuktur. Soğukluğu ciltteki şişliğin azalmasını ve cildin yatışmasını sağlar. Masajın yüzün ortasından kulaklara doğru yapılması ise ödemin ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bütün gün stresten ve alışkanlıktan dolayı sıkılan yüz kaslarının kristal ile açılması kasların rahatlamasını sağlar. Kristal ile ütüleme ve masaj hareketi hücreleri uyaracağı için kan akışı hızlanır. Bu sayede daha fazla oksijen cilde yayılır ve nemlilik artar. Ayrıca bu durum kolajen üretimini de destekler. Daha oksijen de cildin ışıltılı ve genç gözükmesini sağlar.

İlginizi çekebilir: Yeni Akım: Jade Roller

Gua Sha kullanım kılavuzu

Gua Sha, kasları rahatlatan ve yüzü şekillendiren bir alet olduğu için akşam kullanılması daha uygundur. Sabahları kristaller ile yüz masajı yapmak istiyorsanız ışıltı katan ve yatıştıran rollerları tercih etmenizi öneririm.

Akşam temizlediğiniz ve duruladığınız cildinize, yüz yağınızı yayarak yukarıdaki görselde belirtmiş olduğumuz yönlerde, her bir yön için 10’ar defa olmak üzere masaj yapabilirsiniz.

Tavsiyem, yüzünüzü ikiye bölüp önce bir tarafını sonra diğer tarafını bitirmeniz. Yaklaşık olarak 2-3 dakika sürecek olan bu ritüeli düzenli uygulamanız halinde kısa zamanda daha gergin ve ışıltılı bir görünüme sahip olmanız kaçınılmaz.Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP