Sabah uyandığımızda, günün en yoğun anlarında ya da gün sonunda kısaca her anımızda mükemmel görünen bir cilde sahip olmak istiyor, bu yüzden sık sık filtrelere başvuruyoruz.

Oysa ki bu temposu yüksek yorucu zaman zaman uykusuz şehir yaşamı hava kirliliği, klimalar, mavi ışık gibi dış faktörlerle birleşerek cildimizin daha hızlı yaşlanmasına neden oluyor. Ancak çözüm manipüle edilen bir güzellik anlayışı ile değil aksine içten dışa beslenen bir beden ve düzenli olarak yapılan etkili bir cilt bakım ritüelinden geçiyor.

Bu ritüelin pratik ve efektif olması da, en az bakım yapmak kadar önemli. Çünkü zamansızlık birçoğumuzun ortak problemi. Kendi cilt bakım ritüelimden yola çıkarak pratik ve çok etkili “Gece Cilt Bakımı Rehberi” oluşturdum. İşte 4 adımda filtresiz güzellik için cilt bakım rehberi!

1. Makyaj çıkarma

Cildi makyaj ve kirli havanın etkilerinden arındırmanın en nazik ve güzel yolu yağ bazlı makyaj temizleyicilerdir. Yağ bazlı makyaj temizleyicileri ile pamuk veya bez kullanmadan doğayı daha az kirletmiş olursunuz, hem de cildinizi hırpalamadan kirden arındırabilirsiniz. Makyaj yapmıyorsanız olsanız bile, yağ bazlı temizleyiciler ile fazla kiri temizlemenizi ve cildinizi yumuşatıp, gece bakımına hazırlamanızı tavsiye ederim.

Eğer kendi makyaj temizleme yağınızı hazırlıyorsanız, kullanacağınız baz yağın daha küçük moleküllü ve akışkan olmasına dikkat edin. Aksi halde, gözeneklerin tıkanmasına ve siyah nokta ve akne oluşumuna neden olabilirsiniz.

2. Derinlemesine temizlik

Makyajdan ve kirden arındırılan cildi derinlemesine temizlemek, pH dengesini sağlamak ve gözenekleri açmak şart. Gözenekleri tıkalı ve ölü deriden yeterince arındırılmayan cilt, zamanla yaşlanır ve matlaşır. Cildinize uyguladığınız serum ve maskeler de cilt tarafından emilemeyeceği için etkisini gösteremez.

Bu nedenle özellikle geceleri, yüz yıkama jelini ıslak yüzünüze yaydıktan sonra, FOREO LUNA 2 ile yıkamanızı tavsiye ederim. T- Sonik titreşimleri ve başlığı sayesinde cildi yüzeyindeki ölü deriden arındırır, gözenekleri temizler ve cildi canlandırır. Böylece 1 dakika gibi kısa bir sürede, cildinizi yenileyebilirsiniz. Sonrasında yapacağınız tüm uygulamalarda da, daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Çalışan Annelere Özel Güzellik Önerileri

3. Nemlendirme

Amaç cildi kısa zamanda bir üst versiyonuna taşımak olduğu için, rejeneratif ve mikrobiyolojik ürünler kullanmak önemli. Bu sayede, tek bir ürün kullanarak kısa zamanda daha etkili sonuçlar almanız mümkün. Mikro moleküllü ürünler, cildin daha alt katmanlarına indiği için daha kalıcı ve etkili sonuçlar oluşturur.

Ayrıca cilt yağını veya serumunu LUNA 2’nin arkası ile masaj yaparak cilde yedirmeniz, cildin kalitesini ve sağlığını arttırır. Titreşimle ve masajla cilde ürünü uygulamak, kan dolaşımını hızlandırıp, kolajen üretimini ve cildin oksijen miktarını arttırır. Aynı zamanda cilt yağını epidermis tabakasının altına doğru iter cildin, üründen daha fazla yararlanmasını sağlar.

4. Göz çevresi bakımı

En fazla 5 dakika içinde cilt bakımını bitirdiğimize göre, gün içinde en çok yorulan bölgemiz olan göz çevremiz ile ilgilenebiliriz. Göz çevresine serum ve krem sürdükten sonra haftada 1 veya 2 kez aydınlatıcı kağıt maske uygulamanız, göz çevresindeki koyu halkaları ve kızarıklığı, ince çizgileri ve kaz ayağı kırışıklıklarını azaltır. Kullandığın kağıt maskenin retinol veya C vitamini içerikli olmasına dikkat edin.

Her gece göz kreminizi göz çevresine soğuk kristal masaj aletleri veya Gua Sha ile yaymak da göz çevresindeki ödem ve şişkinlikten kurtulmanızı sağlayacaktır. Cildiniz kadar göz çevrenize de özen gösterirseniz, aydınlık, parlak ve sağlıklı bir görünüme sahip olmanız kaçınılmaz olur.

İlginizi çekebilir: 4 Adımda Doğru Göz Kremi ve Serumu SeçimiSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP