Göz kremi ve serumu hakkında çok farklı araştırmalar ve fikirler mevcut. Cilde uygulanan ürünlerin göz çevresine uygulanmasının sakıncalı olduğunu düşünenler de var, bunların pazarlama stratejisinden kaynaklandığını ve cildinize sürdüklerinizi göz çevresine sürmenin bir zararı olmadığını düşünenler de.

Bu konudaki araştırmalarım sonucunda, en yaygın ve kabul gören görüşü sizlerle paylaşmak istiyorum.

Göz çevresi çok hassas ve ince bir deriye sahip olduğu için, göz çevresi için üretilen ürünler ile desteklenmelidir. Aynı zamanda göz kremleri ve serumları, göz çevresinin genç ve nemli kalmasına, bütün gün yorulan derinin morarmasının ve kırışmasının engellenmesine yardımcı olur.

Göz çevresi krem ve serumlarımızı nasıl seçmeli ve uygularken neye dikkat etmeliyiz? 

1. Yağlı ürünlerden uzak durulmalı

Öncelikle yüz kremlerini, göz çevresi için fazla yağlı ve ağır ürünler olduğu için o bölgede kullanamayacağımız gibi gözlerimize çok yağlı göz nemlendiricileri de sürmememiz gerekir. Çünkü fazla yağlı ürünler göz çevresi tarafından emilemeyip zamanla yağ butoncukları oluşturarak iltihaplanmaya neden olabilirler. Bu nedenle, mümkün olduğunca hassas ve ince ürünler ile göz çevresini nemlendirmekte fayda vardır.

2. Göz serumlarına yer verilmeli

Kaz ayaklarınız kendini belli etmeye başladıysa, göz çevresinde renk koyulaşması oluyorsa, kremler ile yeterince nemlendirme sağlayamıyorsanız göz serumu kullanmakta fayda var. Genç göz çevreleri için nemlendiriciler yeterli kalırken biraz daha olgun göz çevreleri ekstra bakıma ihtiyaç duyar.

Bu nedenle, probleme uygun bir serum ile daha canlı ve genç göz çevresi sağlayabilirsiniz. Tercihen kırışıklık ve koyu halkalar için retinollü ürünler, nemsiz göz çevresi için hyalüronik asit içerikleri ve canlandırıcı serumlar kullanmakta fayda var.

3. Kirpik yağlarından kaçınılmalı

Herkes uzun ve gür kirpikleri sever ancak kirpiklerinize uygulayacağınız organik yağlar, ağır ve büyük moleküllü içerikler olacağından dolayı göz çevrenizde birikir ve iltihaplanmaya neden olabilir. Bu nedenle, kirpiklere uygulayabileceğiniz ince formlu besleyicileri, göz çevresi kremi sürdükten sonra uygulayın. Bu sayede ürün aksa bile kremin üstünden derinize zarar veremez.

4. Göz kremi uygulama şekline özen gösterilmeli

Göz kremlerini, göz çevrenize en hassas parmak olan yüzük parmaklarının ucu ile uygulamakta fayda var. Parmak ucunuza alacağınız az miktarda ürünü, 2 parmağı birbirine sürterek ısıtın ve göz çevrenize tampon hareketler ile uygulayın. İçeriden başlayıp dışarı doğru sürmek ürünü taşıyacağı için tampon hareketle sürmek yedirmek için en doğru yöntemdir.

Ayrıca, ürünü kirpik dibine getirmemeye dikkat edin. Göz içine kaçması halinde sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Küçük baskılar ile içten dışa uygulayarak önce serumu, 5 dakika sonra kremi yedirmenizin ardından da göz yorgunluğuna göre ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda, buzdolabında beklettiğiniz nemli pedler ile göz kapaklarına masaj yapabilirsiniz.

Cilde ve bölgeye uygun ürün kullanmaya özen gösterdiğiniz sürece her daim genç ve canlı bir görünüme sahip olacağınızı unutmayın. En hassas deri olan göz çevresi ve en hassas organlardan biri olan göze ne yaklaştırdığınıza çok dikkat etmeniz gerekir. Büyük problemlerle karşılaşmamak için önlemler almak ve sürekli göz çevremizi kontrol altında tutmamız gerekiyor.

Sağlıklı ve güzel günler dilerim.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP