Genellikle saç bakımı uygulamalarımı evde organik yağlar ve maskeler ile gerçekleştirmeye çalışıyorum. Fakat yaptırdığım yanlış uygulamalardan dolayı saçlarım çok fazla yıpranıp kopmaya başladığı için artık profesyonel bir bakıma ihtiyaç duymaya başladım. Bu nedenle daha önce yaptırıp memnun kaldığım saç botoxu bakımını tekrar uygulamaya karar verdim.

Etkili ve uzun vadeli farklı bakımlar olması sebebiyle botox uygulamasından ben çok memnun kaldım ve şimdiye kadar 3 kere yaptırdım. Uygulamayı bu kadar sevmemin nedeni; işlem süresinin kısa olması, saçlara keratin yüklenmesi ve çok fazla yüksek ısılı aşamaların olmaması. Uygulama sonrasında ise boyalı saçlarda biraz renk değişikliği oluyor.

Saç botoxu nedir?

Saç botoxu, yıpranmış, cansız ve asi saçları yatıştıran ve besleyen bir uygulama. Saça keratin, protein ve vitamin yüklemesi yaparak kopmuş, kırılmış ve besinsiz kalmış saç tellerini güçlendiriyor. Benim saç botoxunu tercih etme nedenim, keratin içeren saç bakımlarından farklı olarak içinde daha az kimyasal madde barındırıyor olması. Bazı keratin saç bakımı markalarını incelediğimiz zaman, içeriğinde formaldehit bulundurduğunu görüyoruz.

Formaldehit, soluma ve deri emilimi ile vücuda girdiğinde baş dönmesi, uykusuzluk, alerji, gözlerde ve burunda akıntı ve yanma hissi yaratıyor. Kullanılan ürün içindeki formaldehit yoğunluğu fazla ise ve uzun süre maruz kalınırsa kanser riski dahi oluşturuyor. Genel olarak, uygulama yaptırırken yapan kişinin bilgisine ve güvenilirliğine ayrıca da kullanan ürünlerin içeriklerine ve kalitesine dikkat etmek gerekiyor.

Saç botoxu uygulaması, saçları daha yumuşak ve sağlıklı hale getirdiği için sonrasında saça şekil vermek daha kolay hale geliyor. Benim saçlarımda etkisi yaklaşık 2 ay devam ediyor. Aynı zamanda, saç kırıklarını yapıştırıp tedavi ettiği için saç uçlarında kopmalar azalıyor. Bu durum, saçların daha hızlı uzamasına ve gürleşmesine neden oluyor. Ayrıca, botox uygulaması saçlara doğal bir hacim ve canlılık veriyor. Bu sayede, saçlar sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşuyor.

Saç botoxunda tavsiyeler

Saç botoxu diğer uygulamalara nazaran az kimyasal barındırıyor olmasına rağmen saça pigmentlerin yüklemesi adına yapılan fön işleminde çok fazla duman ortaya çıkıyor. Bu nedenle, kuaförünüzden fön işlemini dışarıda yapmasını rica etmenizde fayda var. Aksi halde çıkan bütün dumanı solumak durumunda kalırsınız.

Eğer, hassasiyetiniz ve alerjen bir yapınız varsa dışarıdan yapılacak olan bu şekildeki kimyasal uygulamalardan kaçınmanızı tavsiye ederim. Ben çok hassas bir bünyeye sahip olmamama rağmen son yaptırdığım işlem sonrası biraz halsiz düştüm. Bu nedenle, özellikle kimyasalları çok dikkatli bir şekilde hayatınıza sokmanızı ve mutlaka öncesinde kendi vücudunuzda ufak alerji testleri yapmanızı öneririm.

Önemli olan hem saçların hem de bütün vücudun doğal sağlığı ve canlılığını bozmadan onları koruyabilmek. Sonradan yapılacak kurtarma işlemlerine mecbur kalmadan kendinizi koruma altına alarak sağlığınıza sahip çıkabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP