YAZAN: EBRAR SENA EFE

Aloe vera binlerce yıldır sağlık, güzellik, cilt bakımı gibi çeşitli alanlarda farklı kültürlerce kullanılıyor olan bir bitki olup günümüzde ise kremler, sabun, cilt temizleyicileri ve güneş koruyucuları gibi çeşitli kozmetik ürünlerin içerisinde kullanılarak popülerliğini sürdürmektedir. Vitamin, mineral, aminoasit açısından zengin olması nedeniyle cilde çeşitli faydaları bulunur. Aloe vera bitkisinin cilt bakımındaki yerin ve içeriğide Aloe Vera içeren en iyi ürünleri sizler için derledik.


Aloe vera nedir?

Aloe vera, aynı isimli, yapraklarında su biriktirdiği için kaktüse benzeyen kısa boylu bir bitkiden elde edilir. Arap Yarımadası’ndan tüm dünyaya yayılan bu bitki tropikal hava şartlarına sahip yerlerde rahatlıkla yetişebilir. Eski zamanlardan beri cilt üzerindeki yaraları iyileştirmesiyle bakım amaçlı kullanılmıştır.

Aloe vera cilde faydaları ve kullanım alanları

1. Nemlendirir.

Aloe vera bitkisinin yaprakları su bakımından zengindir, bu nedenle cildi nemlendirmeye ve nemi cilde hapsetmeye yardımcı olur. Aynı zamanda içeriğinde birçok nemlendiricide ortak bir bileşen olan çok sayıda mukopolisakkarit bulunur. Bu da ciltteki nemin korunmasında büyük fayda sağlar. Ayrıca, daha ferah ve soğuk bir his için buzdolabında saklanabilir ve böylece, sıcak yaz aylarında hafif ve ferah bir nemlendirici uygulamanın harika bir yolu olabilir!


2. Cildi yatıştırır.

Aloe veranın faydalarını sıralarken listenin başında bitkinin en yaygın kullanımı olan cilt yatıştırma gelir. Anti-inflamatuar bir bitki olan aloe vera, cildi nemlendirip ferahlatırken bu özelliği sayesinde aynı zamanda daha iyi bir cilt bariyeri oluşturmaya, cildi onarma ve iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki A, vitamini, C vitamini, E vitamini ve selenyum, çinko gibi bazı mineralllerin antioksidan özelliği sayesinde UV ışınlarına maruz kalmış ve hasar görmüş cilt üzerinde de koruyucu bir etkiye sahiptir. Böylece, cildin yaşlanması ve lekelenmesindeki en büyük etkenlerden biri olan güneş ışınlarının deri hücresinde oluşturduğu hasarı onarabilir. Yine de güneş ışınlarının cildimize verebileceği hasarı en aza indirgemek veya önlemek için her gün güneş kremi uygulamak cildimize yapabileceğimiz en büyük yatırımlardan birisidir!

AROMATICA
Aloe & Hyaluronik Asit Kremi
KEŞFET


3. Yaş alma sürecinde cildin sağlıklı kalmasını sağlar.

Nemlendirilmiş cilt canlı, sağlıklı bir cilttir ve yeterli nem; ciltte gözle görülebilen yaş alma etkilerini azaltmaya veya geciktirmeye yardımcı olabilir.

Aloe vera sadece cildin yenilenmesine ve ciltteki nemin korunmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ciltte hyaluronik asit, kolajen ve elastin üretimini de arttırır. Bunların tümü derinin daha elastik olmasını, cildin daha nemli ve dinç görünmesini sağlayarak cildin sağlıklı bir şekilde yaş almasına yardımcı olabilir.

MİSBAHÇE
Nemlendirici ve Aydınlatıcı Göz Çevresi Serumu
KEŞFET


4. Lekeleri azaltır.

Genellikle ciltte koyu lekeler olarak bilinen hiperpigmentasyon, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. İster güneşten, ister sivilceden veya doğal yaş alma sürecinden kaynaklansın koyu lekelerin hepsinin ortak bir yanı vardır: inatçıdırlar. Bununla birlikte, aloe veranın ciltte kolajen oluşumunun uyarılmasına yardımcı olması ve içeriğinde doğal olarak bulunan salisilik asit bulundurması ciltteki lekeleri hafifletmeye yardımcı olabilir.

BENTON
Aloe Yatıştırıcı Kağıt Maske
KEŞFET

5. Akne görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Aloe vera, birçoğu tıbbi ve kozmetik ürünlerde popüler olan altı ayrı doğal antiseptik içerir. Akne önleyici ilaçların ortak bir bileşeni olan salisilik asidi doğal olarak içeren bu bitki aynı zamanda anti-inflamatuar özelliği sayesinde, sivilcelerin tedavisinde yardımcı olabilir. Bu özellikleri akneye meyilli ciltler için iyi bir haber olsa da aloe vera, tek başına düzenli akne tedavilerinin yerini almamalıdır, sadece destek olarak kullanılması cilt sağlığı açısından daha uygun olacaktır.


Not: Alerji riski barındırabileceğinden doğal aloe vera bitkisi yerine üzerinde alerji testleri yapılmış hazır prepatların kullanılması daha doğru olup yine de aloe verayı kullanmadan önce, kol iç yüzü gibi vücudun küçük bir alanına sürerek denemekte fayda bulunur.

BLOOM SHOP