YAZAN: BURCU ERBAŞ

Tek bir doğal bileşen nasıl hem anti-aging, hem akne karşıtı, hem cilt tonu eşitleyici hem de LED terapisinin etkinliğini arttıran bir etki gösterebilir? İçildiği zaman ne denli faydalı ise topikal olarak uygulandığında o kadar mucizevi etkiler sergileyen yeşil çay, cilt bakımında nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir, sizin için araştırdık!


Cilt bakımında yeşil çay

Cilt bakımında kullanılan yeşil çay, Camellia sinensis bitkisinden elde edilmiş doğal bir bileşendir. Aktif maddesi kateşin olarak da bilinen polifenollerdir. Yeşil çayın ağırlığının yaklaşık yüzde 30’unu çok güçlü antioksidan ve antienflamatuar özellikleri bulunan polifenoller oluşturur. Bu nitelliği yeşil çayı, enflamasyona ve oksidatif strese bağlı oluşan cilt problemlerinin tedavisinde çok etkili kılar.

Polifenollerin dışında yeşil çayın içerisinde kafein ve tanin bulunur. Bu iki bileşen cilt üzerinde kan damarlarını küçülterek etki gösterir.

Nasıl kullanılır?

Yeşil çay ekstresi birçok bakım ürünü; temizleyiciler, serumlar, kremler, maskeler içerisinde bulunur. Hem antienflamatuar hem de antioksidan olduğu için farklı cilt problemlerine; akne, anti-aging, hassasiyete hitap eden farklı bakım serilerinde bulunabilir. Cilt bakımının çok amaçlı, süper kahraman bileşenlerinden biridir.

Diğer antioksidanlar arasında elde etmesi ve muhafaza etmesi bir tık daha zorlayıcı olan yeşil çay, en yüksek antioksidan etkilerini bitkilerinden taze toplanıp hazırlandığı zaman gösterir.

Yeşil çay içeren ürünlerin nasıl saklandığı da aynı oranda etkilidir. Polifenoller, güneş ışığı ve yüksek ısıda hızla dengesizleşebilir, etkisini yitirebilir. Bu nedenle yeşil çaylı bakım ürünlerini kuru, soğuk ve karanlık bölgelerde saklamak gerekir.

Yeşil çayın cilt üstündeki faydaları

Cilt bariyerini güçlendirir.

Çoğu cilt problemi çevresel etmenler; UV ışınları, hava kirliliği, bakteriler karşısında savunmasız kalmış ve zayıflamış bir cilt bariyeri nedeniyle yaşanır. Yeşil çay da antioksidan özellikleri sayesinde cildi çevresel etmenlere karşı dayanıklılaştırmaya, cilt hücrelerinde artan oksidatif stresi nötrlemeye yardımcı olur. Çevresel etmenlerin bir nevi antidotudur.

UV hasarını onarmaya yardımcıdır.

Erken yaşlanma belirtileri olarak da bilinen hiperpigmentasyon, ince çizgiler ve kırışıklıkların birincil çevresel tetikleyicisi güneştir. Zararlı UV ışınları, ciltteki oksidatif stresi arttırarak hücresel seviyede bir hasara sebep olur. Yeşil çay da içerdiği antioksidan ve antienflamatuar özellikleri sayesinde bu hasarını geri çevirmeye; hiperpigmentasyonu, sert doku oluşumunu, ince çizgileri hafifletmeye destektir.

Diğer antioksidanlar; C ve E vitaminleri ile eşleştirilmesi etkinliğini arttırırken, hyalüronik asit ile birlikteliği etken maddelerin daha derine emilebilmesine yardımcı olur.

Şişliği dindirir.

Yeşil çay yoğun miktarda kafein ve tanin içerir. Bu iki bileşenin de kan damarları üzerinde daraltıcı etkileri vardır. Bu sayede ciltteki şişliği indirmek özellikle göz altı torbalarını dindirmek için kullanılır.

Sebum salgısını dengeler, akne ve hiperpigmentasyon tedavisinde kullanılır.

Neredeyse her akne türü ciltteki enflamasyon ve sebum artışı sonucu yaşanır. Bu nedenle akne tedavisindeki amaç; ciltteki genel enflamasyon seviyesini düşürmek ve sebum üretimini dengelemektir.

Yeşil çay, topikal şekilde cilde uygulandığında sebum üretimini düşürmeye ve akne oluşumuna neden olan bakterileri yok etmeye yardımcı olur. Anti enflamatuar özellikleri aknenin şiş ve kırmızı görünümü yani enflamasyonun fiziksel belirtilerini dindirmek için çalışırken diğer bileşenler; kafein ve tanin, kan damarlarını daraltarak aknenin kızgın görünümün dindirilmesine destek olur.

Cildi yatıştırır.

Enflamasyona bağlı yaşanan cilt problemleri; egzama, sedef, atopik dermatit yeşil çayın antienflamatuar özellikleri sayesinde kontrol altına alınabilir.

LED terapisinin efektifliğini arttırır.

Yeşil çayın en bilinmeyen etkilerinden biri de yüksek yoğunluklu ışık terapisi olarak da bilinen LED terapisinin etkinliğini önemli oranda arttırabilmesidir.

Bir klinik araştırmaya göre erken yaşlanma belirtileri için uygulanan LED tedavisi, yeşil çay içeren bir bakım ürünü ile eşleştirilince normale oranla 10 kat daha hızlı biçimde etki gösteriyor. Normal şartlarda 10 ayda elde edilebilecek sonuçlar yeşil çay sayesinde 1 ay içinde görülebiliyor. Yeşil çayın reaktif oksijen yani oksidatif stresi dengeleme yetisi, LED ışıklarının fotokimyasal ve biyolojik etkileri ile çok iyi eşleşiyor. Yapılan bu keşif, oksidatif stres kaynaklı yaşanan ve henüz bir tedavisi olmayan birçok dermakozmetik probleme, örneğin saç beyazlamasına, bir çözüm olabilir!

SHOP

FOREO
UFO™ Akıllı Maske Terapi Cihazı – Mint
KEŞFET
BENTON
Yeşil Çay Serum
KEŞFETBurcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP