Baharatlar, sindirimi kuvvetlendirmek ve vücuttan toksinleri elimine etmek için kullanılır. Ayurveda mutfağında sindirimi kuvvetlendirmek, vücudu toksinlerden arındırmak, gaz ve şişkinlik gibi sindirim bozukluklarını önlemek için en çok kullanılan baharatlar zerdeçal, kimyon, kişniş, rezene, nane, karabiber, zencefil, kakule, tarçın, muskat ve kırmızı biberdir. Ayurveda mutfağı özelliklerini, kullanılan baharatları ve faydalarını derledik!

Zerdeçal 

Ayurveda mutfağında kullanılan baharatlardan zerdeçal; karaciğeri temizler, kolesterol seviyelerini dengeler, sindirimi kuvvetlendirir, bağışıklığı arttırır. Antioksidandır.

Kimyon  

Sindirimi kuvvetlendirir. Toksin atımına yardımcı olur. Tüm doshalar için dengeleyicidir.

Kişniş  

Tüm doshalar için dengeleyicidir. Serinletici özelliğe sahiptir. Sindirime yardımcı olur, iştah açıcıdır. Kanı temizler.

Rezene  

Sindirime çok iyi gelir. Sindirim sistemi üzerine tonik gibi işlev görür. Pitta’yı yükseltmeden agni’yi, yani sindirim ateşini kuvvetlendirir. Hindistan’da yemeklerden sonra sindirimin hızlanması ve nefesi tazelemesi için yenir. 

Nane 

Nane serinletici bir ottur. 3 doshayı da dengeye kavuşturur. Özellikle Pitta’yı dengeler. Sindirim ve solunumu destekler.

Karabiber  

Arındırıcı ve antioksidandır. Solunum, sindirim ve dolaşım sistemleri için faydalıdır. Aynı zamanda eklemlere de iyi gelir.

Zencefil

Isıtıcı bir baharattır. Vata ve Kapha’yı dengeler, Pitta’yı yükseltir. Sindirime yardımcı olur, iştahı kuvvetlendirir, mide rahatsızlıklarına iyi gelir, eklem sağlığı ve solunum sisteminin sağlığına iyi gelir.

Kakule

Tüm doshalar için dengeleyicidir. Şişkinliği ve gazı önleyerek sindirime yardımcı olur. Mide ve akciğerler için iyidir. Çiğneyerek nefesinizi tazeleyebilirsiniz.

Tarçın  

Sindirimi dengelemek ve mide rahatsızlıklarını önlemek için kullanılır. Soğuk algınlığında zencefil, karabiber gibi diğer ısıtıcı baharatlarla kaynatılarak çay yapılabilir. Tarçın yağı baş ağrılarına ve eklemlere iyi gelir.

Muskat  

Vata ve Kapha’yı dengeler, Pitta’yı yükseltir. Isıtıcıdır. Güzel bir uyku için yatmadan önce ılık süte zerdeçal ile birlikte katılır. İştahı ve sindirimi kuvvetlendirir. Tatlılarda kullanılır.

Defne yaprağı

Isıtıcı bir baharattır. Vata ve Kapha’yı dengeler, Pitta’yı yükseltir. Ayurveda’da solunum ve sindirim problemlerini çözmek için çaylarda kullanılır.

Karanfil

Dolaşım, sindirim ve metabolizmaya yardımcı olur.  Mide bulantısı, gaz ve şişkinliğe iyi gelir. Karanfil yağı, ağız ve diş sağlığı için diş macunlarında kullanılır. Nefesi ferahlatır. Vata ve Kapha’yı dengeler, Pitta’yı yükseltir.

İlginizi çekebilir!

Kaynak: www.mapi.comArzu Özev

1983 yılında İstanbul’da doğan Arzu, Saint Joseph Lisesi’ni bitirdikten sonra University of Massachusetts Amherst’te psikoloji okuduğu yıllarda, Sudarshan Kriya nefes tekniği ve yoga öğretisiyle tanıştı. Hindistan başta olmak üzere, Yeni Zelanda, Güney Afrika, ABD ve Almanya’da kişisel gelişim ve yoga konusunda birçok eğitim alarak, sertifikalı eğitmen oldu. Dünya çapında 150...BLOOM SHOP