Zaman zaman yaşam koşulları, mutsuzluğa kapılmamıza neden olabiliyor. Fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki, beslenmedeki hatalar bu mutsuzlukları tetikleyebileceği gibi, beslenmeye yapılabilecek bazı katkılar da stresi azaltıp daha mutlu kalabilmemize yardımcı oluyor. Sen de bu besin veya besin öğelerini merak ediyorsan, zaman kaybetmeden okumaya devam et.

Kompleks karbonhidratlar

2015 yılında beslenme ve besin öğesi alımlarının depresyona etkisi üzerine yapılan bir araştırma, kompleks karbonhidratların depresyonu hafifletici etkisi olduğunu söylemekte! Araştırmaya göre kompleks karbonhidratlar kan şekeri seviyesini daha uzun süre dengede tutabilecek ve bununla beraber ani sinir ataklarını önlemiş olacaktır.

Bunun yanında tam tahıllıların B grubu vitaminlerini içermesi, serotoninin artışına katkı sağlamaktadır. Bu yüzden öğünlerinde basit şekerden çok tam tahıl ürünleri, sebze meyve gibi kompleks karbonhidratlara yer ver.

Dikkat! Unutmaman gereken diğer bir nokta ise diyetindeki karbonhidratın toplam aldığın enerjinin yüzde 40’ından daha aşağıda olmaması gerektiği! Bu oranın daha aşağısında tüketeceğin karbonhidratla depresyonun kapılarını aralamış olursun.

Resveratrol

2017 yılı BioMed Research International’daki bir araştırmaya göre resveratrol içerisindeki fenolik bileşenler sayesinde antidepresan etki gösteriyor. Bununla beraber beyin sağlığını da destekliyor. Resveratrolü en fazla kırmızı üzüm ve yer fıstığında bulabilirsin.

Magnezyum

2015 yılı Jounal of American Board of Family Medicine’da yapılan araştırmaya göre düşük magnezyum alımı bireylerde depresyon riskini arttırıyor. 2013 yılı Nutritional Neuroscience’taki çalışmada da, bireylerde eksik magnezyum seviyeleri takviye ile normal seviyeye getirildiğinde depresyona meyillerinin azaldığı görülüyor.

Beyindeki nöral bağlantıları sağlamada yardımcı mineral olan magnezyum bu özelliğine ek olarak, kaslarının gevşemesine olan etkisiyle de rahatlamana yardımcı oluyor. İşte sana magnezyum kaynakları; kakao, yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıl ürünleri, badem ve muz.

Omega-3

Araştırmalar omega-3 yağ asitlerinin depresyon riskini azalttığını göstermektedir. Omega-3’ü en güzel balık yağından sağlayabilirsin.

Çinko

Çinko triptofanın mutluluk hormonu olan serotonine dönüşmesinde yardımcı olmaktadır. Bu yüzden çinkodan zengin bir beslenme de mutluluk hormonlarını destekleyecek bir beslenme olacak! Başta deniz ürünleri olmak üzere, kabak çekirdeği ve badem gibi kuru yemişler, yumurta da çinkodan zengin besinler arasında yer almaktadır.

Bu bitkileri es geçme!

Yapılan çalışmalar melisa, passiflora, kekik, zerdeçal, safran, biberiye, zencefil, sarı kantaron gibi bitkilerin anksiyeteye, depresyona karşı olumlu sonuçlar verdiğini göstermektedir. Sen de yemeklerinde baharat olarak kullanmaya veya çayını içmeye ne dersin?

İlginizi çekebilir!Dyt. Beyza Kuşcu

1993 yılında İstanbul’da doğan Beyza, 2015 yılında İzmir Şifa Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde yarı burslu olarak mezun oldu. Üniversite mezuniyetini takiben, halen çalışmakta olduğu Formeo Beslenme ve Diyet Danışmanlık merkezinde iki sene boyunca staj yaptı, ardından çalışmaya başladı. Üç senedir hizmet verdiği Formeo’da, Kilo Yönetim Diyetisyeni olarak görev yapmaktadır....BLOOM SHOP