Bahçelerde, parklarda, doğayla iç içe yürüyüşler yapmayı, çıplak ayakla çimlere basmayı, piknik sepetimizi doldurarak sevdiklerimizle açık havada doyasıya eğlenmeyi çok özledik. Baharın gelişiyle resmen içimiz kıpır kıpır! Peki ya bahar alerjisi olanlar?

Her bahar geldiğinde, polenlerin artışı ile birlikte kaşıntı, burun akıntısı, göz sulanması, hapşırma, öksürük ve hatta ateş problemleriyle karşı karşıya kalan alerjik bünyeler belki de baharın gelişini tam anlamıyla coşku içinde kutlayamıyor. Yaşadıkları alerjik yan etkiler nedeniyle bir süreliğine de olsa baharın gelişine adapte olmakta zorlanıyorlar.

Bu adaptasyon sürecini hızlandırmak, bahar alerjisinin belirtilerini en aza indirebilmek, herkese baharın sevincini doyasıya yaşatabilmek umuduyla sizler için bahar alerjisi ile baş etmenin 5 yolunu araştırdık!

Kişisel temizliğinize daha çok dikkat edin

Genellikle sabahları duş almayı tercih ediyorsanız bahar alerjinizin artacağını hissettiğiniz dönemlerde akşamları, eve döndüğünüzde duş alma alışkanlığı geliştirmeye çalışın. Çünkü tüm gün boyunca kıyafetlerinize, saçlarınıza, aksesuarlarınıza yapışan toz ve polenler, eve geldiğinizde evinize ve yatağınıza girerek alerjinizin artmasına sebep olurlar.

Bu nedenle dışarıdan geldiğinizde mümkünse duş alarak, kıyafetlerinizi yıkayarak, montlarınızı mutlaka portmantoda tutarak alerjinin yoğunluğundan korunabilirsiniz.

Camlarınızı kapalı tutmaya özen gösterin

Eviniz tüm gün boyunca camlar açık olduğu için polen istilasına uğruyorsa akşamları eve geldiğinizde duş almanız pek işe yaramayacaktır. Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde camlarınızı kapalı tutmaya özen göstererek alerji ihtimalinizi olabildiğince aza indirebilirsiniz.

Özellikle de rüzgarlı havalarda, mutlaka camlarınızı kapalı tutmaya dikkat edin. Ayrıca evinizde havalandırma sistemi varsa polenlerin havalandırmalar sayesinde de içeriye girebileceğini unutmayın.

Mutlaka şapka ve gözlük kullanın

Dışarı çıktığınızda gözlerinizi, saçlarınızı ve kulaklarınızı korumak için şapka ve gözlük kullanmayı tercih edebilirsiniz. Sevdiğiniz tarzda gözlük ve şapka seçenekleri, burun ve göz akıntısı probleminden sizi korumaya yardımcı olacaktır.

Evcil hayvanlarınızın bakımına dikkat edin

Kişisel bakımınıza özen göstermeniz bahar alerjisinden korunmak için yeterli olmayabilir. Evcil hayvan veya hayvanlarınız varsa, özellikle de ev dışında vakit geçiriyorlarsa temizliklerine dikkat etmeniz ve mümkünse yatak odanıza sokmamanız gerekir. Çünkü istemeden de olsa alerjinizi arttırarak nefes almanızı zorlaştırabilirler.

Şifalı bitki ve baharatları hayatınıza dahil edin

Uyumanıza, sakinleşmenize yardımcı olan, boğaz ağrınıza veya kaşıntıya iyi gelen şifalı bitkiler sizi pek çok durumda alerjinizin kötü etkilerinden kurtarmaya yardımcı olur. Bitki çayları boğazınızı yumuşatarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Baharatlar ise bağışıklığınızı güçlendirip metabolizmanızı hızlandırarak bahar alerjisinin vücudunuzda neden olduğu hassasiyetten uzaklaşmanıza yardımcı olur.

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP