Fotoğraf: FemaleEntrepreneurs

Tory Burch, moda dünyasına adım attığında, çevresinde çok güçlü rakipleri olmasına rağmen kısa sürede kendine sağlam bir yer edinmeyi başardı. Sektörde henüz 10 yılını bile tamamlamamışken marka cirosu 1 milyar dolara ulaşan Burch, bir moda ikonu olmanın ötesinde aynı zamanda başarılı da bir kadın girişimci.

Sabahın ilk ışıklarıyla güne başlayan Burch, düzenli bir ev ve aile yaşantısına önem veriyor. Oğullarının hazırlanıp okula gitmelerini sağladıktan sonra spor için yola koyuluyor. Spor yapmak onun hayatında vazgeçilmez bir rutin. Başarılı olmasının arkasında düzenli olarak spor yapmanın önemli olduğunu da sık sık vurguluyor.

“Her zaman spor benim için bir tutkuydu, büyüdüğüm kasabada bizim için cumartesi gecesi etkinliği tenis oynamaktı. Her sabah erkenden kalkıp egzersiz yaparım. Tenis, koşu ve yoga sayesinde zihnimi rahatlatırım. Bu sporlar enerjik kalmama ve odaklanmama yardımcı olur.”

Burch, iş kurmayı ve onu geliştirmeyi bir spor aktivitesine benzeterek, tavsiyelerini de onun üzerine kurguluyor ve başarılı olmanın 6 sırrını açıklıyor.

Başarının birinci kuralı: Mücadele etmeye hazırlıklı olun

Tutkulu olduğunuzu düşündüğünüz bir konu varsa, oyuna hemen katılın! Çevrenizde her zaman size karşı gelen birileri olacaktır. En önemli şey kendinize inanmak, yaptığınız işe odaklanmak ve işi tamamlamaktır!

Başarının ikinci kuralı: Çok sıkı çalışmaya hazır olun

Bir maraton da koşsanız, bir iş de kursanız cesaretli olup final çizgisini görmeye kararlı olmak gerekir. Tüm cevaplara sahip olmayabilirsiniz. Burch: “Nasıl bir tasarımcı ve CEO olunacağını iş sırasında öğrenmek zorunda kaldım. Fakat geçmiş tecrübelerinizi kullandığınızda, sınırlarınızı zorladığınızda, kapasitenizin farkına varacaksınız.”

Başarının üçüncü kuralı: İşinizi sevin

Hırs olmadan direnmek imkânsızdır! Burch: “Eğer yaptığım işi sevmeseydim, saatler süren yeni bir koleksiyon tasarlamaya ya da yeni bir projeyle piyasaya girmeye asla katlanamazdım.”

Başarının dördüncü kuralı: İyi bir akıl hocası bulun

Burch, her zaman akıl hocalarını değerli bulup başka sektörlerden danışmanlara öngörüleri için başvurduğunu dile getiriyor. “Teniste olduğu gibi emsallerinizden de öğrenebilirsiniz. Sizin kuvvetli yanlarınızdan başka özelliklere sahip olanlar size güç katar.”

Başarının beşinci kuralı: Meraklı olun

Sürekli olarak yeni fikirler keşfediyoruz ve bunların yenilikçi olup olmadığı konusunda testler yapıyoruz. Her fikrin sonuç göstermesi beklenemez. Bazen kazanırsınız bazense öğrenirsiniz. Burch, uzun yıllar sonucu edindiği tecrübenin azim, cesaret ve kendinize güvenmek olduğunu ve bunun çok büyük bir güç verdiğini savunuyor.

Başarının altıncı kuralı: Hırslı olmakla övünün

Kadınlar bazen hırs kelimesinin olumsuz imalarından ötürü kendilerini geri çekiyorlar. Tory Burch bu durumun farkında olduğunu ve zamanında onun da bunu yaşadığını söylüyor. Fakat işin aslı, gelişmek ve başarılı olmak istemenin utanılacak hiçbir yanının olmadığı!

Kaynak: businessinsider.com, entrepreneur.com

BLOOM SHOP