YAZAN: BURCU ERBAŞ
FOTOĞRAF: NARU, BODRUM

Kendini iyi hissetmenin ilk ve belki de en kolay adımı işlenmemiş, taze, organik gıdalarla yapılmış, emek, zaman ve düşünce verilerek hazırlanmış lezzetli yemekleri bedenine sokmaktır. Topraktan tabağa konulan sezonluk meyve ve sebzeler, saygı gösterilerek hazırlanan az ve öz hayvansal gıdalar, israfı önleyen, atık miktarını azaltan akılcı çözümler ve şeflerinin sınırsız yaratıcılığı bir mekanı hem bizler hem de çevremiz için sağlıklıklı kılar. Bedene, ruha ve zihne iyi gelen iştah açıcı yemekleri ve her tür beslenme stiline uygun menü opsiyonları ile Bodrum’daki sağlıklı restoranlar yazımızda!


Açık Mutfak

Gümüşlük’te bir mandalina bahçesinde yer alan Açık Mutfak’ın menüsü sezonluk, lokal ve taze meyve, sebzelerle sürekli olarak yenileniyor. Misafirlerin gözleri önünde hazırlanan yemekleri Ege mutfağı esintileri taşıyan farklı mezeler ve gıda israfını önlemek amaçlı ön sipariş üzerine hazırlanan taze balık ve et yemekleri oluşturuyor.


Azur Bodrum

Yeniköy’den alışık olduğumuz Azur bizi bu kez Bodrum Yalıkavak’da karşılıyor. Taptaze balıkları ve kabukluları farklı yorumlarla üst düzey tabaklara çeviren Azur “yeni nesil deniz mahsülleri restoranı” ünvanını çokça hak ediyor.


Bağarası Restoran

Mottosu “Meyve ve sebzelerin buluşması” olan Bağarası Restoran Bitez’de bir bahçe içinde Bodrum’da yetişen taze malzemelerle, çoğunluklu olarak bitki bazlı yaratıcı mezeler hazırlıyor. Menüsünde aynı zamanda taze deniz mahsülleri de bulunuyor.


Dereköy Lokantası

Bitez’de yer alan Dereköy Lokantası sezonunun sunduğu meyve ve sebzelere göre hazırlanan yemekleri ile ağırlıklı olarak bitkisel bazlı bir menüyle öne çıkıyor. Ege mutfağının klasik mezelerinin yanı sıra taze deniz mahsülleri de bulunuyor.


Ent

Yoldaş Sönmez’in şefi olduğu Ent Torba’da yer alan Casa Dell’Arte Hotel’in içinde yer alıyor. Türkiye’nin en iyi restoranlarından biri sayılan Ent’in menüsü Bodrum’un coğrafyasınının sunduğu taze meyve, sebze, ot ve deniz ürünleri ile besleniyor.


Havan’dan

Bodrum merkezde yer alan Havan’dan her gün değişen taze meyve ve sebzelerle yapılmış zeytinyağlı ağırlıklı menüsü ile vegan, paleo ve glütensiz beslenen herkes için uygun olabilecek yemekler sunuyor.


Kısmet Lokantası

Ege mutfağının çok bilinmeyen otlarını, sebzelerini ve zeytinyağlı tariflerini uzun senelerdir Konacık mahallesinde misafirlerine sunan Kısmet Bodrum’un yegane esnaf lokantalarından biri olarak öne çıkıyor. Menüsü o günün taze malzemelerine göre değişim gösteriyor ve akşam üzeri olmadan tüm yemeklerini bitiriyor.


Kitchen Bodrum

Od Urla’nın şefi Osman Sezener’in Yalıkavak’ta bulunan Edition Hotel’inin içerisine açtığı Kitchen Bodrum, Od Urla’nın tarladan sofraya felsefesini korumaya devam ediyor. Özenle seçilmiş yerli üreticilerden tedarik edilen sezona uygun malzemeler ile kendi baharat bahçelerinde yetişen baharatların kullanıldığı menüsü Akdeniz ve Ege mutfağının bir sentezini oluşturuyor.


Limon

Gümüşlük’te yer alan Limon, Bodrum’da üretilen organik meyve, sebze ve otlarla hazırladıkları, ağrılıklı olarak bitki bazlı mezeleri ile öne çıkıyor.


Naru

Dereköy Lokantası’nın kardeş restoranı olan Naru 28 Haziran’da Demirbükü’nde açılıyor. Ege’nin yerel ve taze malzemelerinin kullanıldığı menüsü tarladan sofraya, denizden tabağa felsefelerini yaşatıyor.


Savra

Bitez’de yer alan Savra Hotel’in restoranı kullandığı malzemelerin büyük bir bölümünü kendi bostan ve bahçelerinde yetiştiriyor. Organik ve taze içeriklerle hazırlanan menüsü farklı beslenme şekillerine sahip kişilerin kendilerine uygun yemekler bulmalarına yardımcı oluyor.


BRAVA

BRAVA, Yalıkavak’ta, muhteşem manzaralı bir tepenin üzerinde yer alan Bodrum Edition’ın imza restoranı olarak karşımıza çıkıyor. Latin ve Ege mutfaklarını harmanlayan mutfağı bol miktarda taze deniz ürünü, narenciye sosları, taze, yerel, mevsiminde sebze ve meyvelerin en güzel yorumlarını bulunduruyor. Renkli ve canlı yemek portföyüne aynı enerjiyi benimseyen lezzetli kokteylleri eşlik ediyor.


Morena

Bodrum Edition’ın bir diğer restoranı ise güneş battıktan sonra gidilen restoranlara inat enerjisini güneş ışığından alıyor. Morena bir gündüz restoranı olarak diğer mekanlardan farklılaşıyor. Eforsuz, dingin atmosferi ve ilhamını Akdeniz’den alan büyük paylaşımlık tabaklarına gün batımında resident DJ’lerin tropikal tınıları eşlik ediyor.


Zai Yaşam

Edebiyat, sanat ve gastronomi ağaçların altında, tek bir çatıda Zai Yaşam’da buluşuyor. Kütüphanesi, yeme-içme alanları ve sergileri ile Zai Yaşam Bodrum’da bir günü doyasıya değerlendirmenin en güzel yolu oluyor! Özel etkinlikler, konserler ve sergiler için Zai Yaşam’ın sosyal medya sayfasını takip etmeyi unutmayın.


The Galliard Cove House

Fransız, İspanyol ve İtalyan mutfağını harmanlayan menüsü ile The Galliard Cove House daha önceden hiç denemediğimiz tabaklar sunuyor. Kendini modern türk füzyonu olarak konumlandıran Galliard ambiyansında da rönesans döneminin açık renkli masif ahşaplarından, Akdeniz mermerlerinden ve Venedik terrazzolarından ilham alıyor.
Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP