YAZAN: BURCU ERBAŞ
FOTOĞRAF: BIOSSANCE

Herkes tarafından kullanılabilen; genç, ileri yaş, kuru, yağlı cilde uygun, parlaklığı, nemi, dolgunluğu arttırırken kızarıklığı azaltan bir ürün biliyor musunuz? Sizi skualen ile tanıştıralım! Cilt bakım endüstrisinin son yıllarda en çok kullandığı etken maddelerden biri olan skualen gerçekten on parmağında on marifet taşıyor. Geleneksel üretim modelleri etik ve çevresel birçok soruna neden olsa da gelişen teknoloji skualenin faydalarını bitkisel bazlı ve sürdürülebilir şekilde kullanmamıza izin veriyor. Sizin için skualen nedir ve nasıl kullanılır araştırdık!


Skualen nedir?

Skualen, İngilizcesi ile Squalene, doğal olarak bedenimizde bulunan, doğduğumuz anda çok fazlayken yaş alımıyla giderek azalan kollajen ve hyalüronik asit gibi bir moleküldür. Görevi cilde nemini vermek, bariyerini güçlü tutarak dış etkenlerden korumak olan sebumun ana molekülüdür. Cildin her köşesinde, ayak ve eller hariç, bulunan ama yoğunluğu yüz ve kafa derisinde artan yağ bezleri tarafından üretilir.

Cilt bakımında kullanılan skualen ise aslında İngilizce Squalane olarak yazılır. Cildin doğal sebumunu birebir taklit ettiği için “biyomimetik” olarak geçen ama “a” ile yazılan versiyonuna göre daha stabil bir yapıya sahip başka bir moleküldür. Bedenin doğuştan kendini nemlendirmek için kullandığı bir molekülün dışarıdan; bakım ürünlerinin içerisine konarak desteklenmesi cildin vereceği tepkiler öngörülebilir olduğu için bakım endüstrisinde oldukça yaygındır. Skualen birçok bakım ürününün içerisinde yer alır.

Skualen’in tartışmalı üretim süreci

Cilt bakımında kullanılan birçok etken madde hayvansal kaynaklardan türetiliyor. Skualen de bunlardan bir tanesi. Geleneksel üretim modellerinde karaciğerlerinde bol miktarda bulundurdukları gerekçesiyle her sene 2.7 milyon köpekbalığının ölümüne neden olan skualen günümüz şartlarında hem etik hem de çevresel birçok probleme neden oluyor. Cilt bakımı için biyoçeşitliliği azaltan, deniz ekosistemlerini tahrip eden, canlı yaşamını hiçe sayan bu sürdürülemez üretim neyse ki teknolojik ve bilimsel gelişmeler sayesinde başka bir yöne evrililiyor.

Şeker pancarından üretilen vegan skualen, hayvansal alternatifine oranla diğer cilt bakım içerikleri ile daha iyi eşleşiyor, aynı derecede etkinlik gösteriyor, cildin alt tabakalarına daha iyi emiliyor. Skualen aynı zamanda; zeytin, mantar, amarant, pirinç kepeği, hurma ağacından da elde edilebiliyor.

Tüketici olarak bizler de içerisinde skualen bulunan bir cilt bakımı ürününün aynı zamanda bitkisel bazlı olup olmadığına, sürdürülebilir üretim methodları güdüp gütmediğine dikkat edebiliriz.

Skualen’in faydaları nelerdir?

Skualen, cildin ürettiği doğal sebumunun bir kopyası olduğu için sebumun görevlerini yerine getirir. Bunlar; cildi yatıştırmak, nem dengesini korumak, bariyerini güçlendirmektir. Özellikle kış aylarında, cildin nem bariyeri çevresel etmenlere karşı daha hassaslaşmışken skualeni desteklemek; kuruluk, kızarıklık, soyulma, tahriş, egzama gibi problemlerin oluşmadan engellenmesine yardımcı olur. Yaz aylarında ise güneş ışınlarından dolayı hasar görmüş kızarık ve soyulan cildi yatıştırmak için kullanılabilir.

Bunun dışında skualen ciltteki serbest radikallerle savaşan doğal bir antioksidandır. Bu sayede UV hasarı, leke, hiperpigmentasyon gibi oksidatif stresin neden olduğu problemleri geri çevirmede kullanılabilir. Yaş ilerledikçe doğal rezervleri azalan skualeni oksidatif stresin kümülatif etkilerinin de en çok görülmeye başladığı eş zamanlarda bakım rutinine eklemek önerilir.

Skualen nasıl kullanılır?

Cilt bakım endüstrisinin en sevdiği etken maddelerden biri olan skualen birçok nemlendirici özellikli kremde bulunduğu gibi tek başına serum olarak; yüzde yüz saf formunda da uygulanılabilir. Serum formunda kullanılacaksa cilt bakım rutininin en son etabı olarak kullanmak gerekir. Kalkan görevi gören özellikleri sayesinde skualenden sonra uygulanan ürünler cilde emilmekte zorlanır.

Skualen özellikle kimler için uygun?

Kuru ciltler için tam bir kurtarıcı ürün olan skualen kolay emilebilen, hafif yapısı ile karma ve yağlı ciltler tarafından da kullanılabilir. Yaş, cinsiyet, tip fark etmeksizin herkesin doğal cilt dokusunun bir parçası olduğu için genç-ileri yaş herkese fayda sağlar ve hipoalerjeniktir. Kullanım “aşımı” gibi bir durumunda söz konusu olmadığı skualen her gün, istenildiği kadar, bedenin ihtiyaç duyulan her yerine uygulanabilir.

Skualen diğer hangi etken maddeler ile beraber kullanılabilir? 

Skualen, cildin tanıdığı ve nasıl kullanması gerektiğini bildiği “doğal” bir etken madde olduğu için herhangi bir yan etkiye yol açmaz. Bu özelliği sayesinde diğer birçok etken madde ile de eşleştirilebilir hatta başka bakım ürünlerinin yaşam ömrünü uzatabilir! Yumuşatıcı özelliği sayesinde birkaç damla skualen kurumuş rimeli hayata döndürülebilir veya şampuana damlatıldığında saç kırılmalarını engellemeye yardımcı olabilir.

SHOPBurcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP