Artan iyi yaşam bilinci kozmetik üreticilerinin reklam kampanyalarında ve ürünlerini lanse ederken kullandıkları terimleri de değiştirdi. Hepimiz güzelleşirken çevreye zarar vermemek, daha bilinçli bakım yapmak ve doğal güzelliğimizi uzun yıllar muhafaza etmek istiyoruz. Peki, cilt bakımımızda kullandığımız ürünleri gerçekten de ihtiyaçlarımız doğrultusunda tercih edebiliyor muyuz? Çeşit çeşit ürün arasından doğru tercihleri yapabilmenin yolu etiket okuma bilgisinden geçiyor!

Sadece reklam kampanyalarında vurgulanan özellikleri değil, ilgili kurumlar tarafından onaylanan etiketleri de değerlendirmemiz gerekiyor. Bu nedenle, bazı genel kavramların aslında ne anlama geldiğini açıklamak ve hepimizin daha bilinçli tercihler yapmasına yardımcı olmak istedim.

İlginizi çekebilir: Büyük Markaların İklim Krizine Çözümleri Neler?

Organik ürünler

Organik ürünler, üretimden itibaren hiçbir kimyasal veya sentetik madde kullanılmayan, doğal yol ve yöntemler ile elde edilen ürünlerdir. Bir içeriğin veya ürünün organik olduğu, yetkili kurumlar ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmalı ve ürün etiketi üzerinde belirtilmelidir.

Merdiven altı olarak tabir edilen, test ve onayları yapılmamış olan ürünler, her ne kadar organik içerikli ve doğal üretim olarak lanse edilseler de kullanmaktan kaçınmamız gerekir. Özellikle organik içerikler yüksek performansa sahip olduğu için, dikkatli ve dermatolojik sınırlarda formüle edilmelidir.

Vegan ürün

Vegan ürünler üretim aşamasında, herhangi bir hayvansal içerik barındırmadan ve hayvanlara zarar vermeden üretilen ürünlerdir. Aynı zamanda vegan ürünlerin dermatolojik ve etkinlik testlerinin hayvanlar üzerinde yapılmıyor olması gerekir. Vegan ibaresi bulunan bir ürünün kesinlikle veganlık testi yapılmalı ve ürün etiketinde ‘Vegan Ürün’ ve ‘Cruelty Free’ logoları olmalıdır.

Satın alacağınız ürünlerin vegan olmasına özen gösteriyorsanız, içeriklerde, kollajen, gliserin, süt proteini, lanolin ve yılan özü gibi içeriklerin bulunmamasına da dikkat etmeniz gerekir.

Temiz ürün

En popüler söylem, temiz ürün ve temiz içerik. Temiz ürün anlamı; parfüm, petrol, paraben, sülfat, silikon, sentetik kokular içermeyen ve tamamen doğal içeriklerle elde edilen ürünler demektir.

Doğal ürün

En sevdiğimiz ürünler doğal içerikli olan ve doğal minerallerden üretilen ürünler. Aynı topraklardan geldiğimiz bitki, tohum, çiçek, kök ve reçinelerden üretilen, doğal içeriklere sahip ürünler kısa zamanda kalıcı ve uzun vadeli cilt güzelliği sağlar. Doğal içerikli ürünlerin etiketlerini kontrol ettiğiniz zaman herhangi bir kimyasal ve sentetik içeriğe rastlamazsınız.

Ürünlerin satıldığı ülkenin dilindeki isimleri ve Latince adları mutlaka etiket üzerinde yer alır. Eğer bir aromaterapi yağı veya doğal içerikli karışım satın alırken, etiket üzerinde içeriklerin Latince adı yoksa, ürün muhtemelen yapay veya esanstır. Bu nedenle, doğal ürünlerin etiketini okumaya özen gösterin.

Güzelleşirken doğayı korumaya ve mümkün olduğunca sentetik içeriklerden uzak durmaya dikkat edin. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan, bakanlık tarafından onaylı kurumlarca test edilen ve güvenililirliği kabul edilmiş ürün ve markaları tercih edin. Hem kendinizi hem de dünyamızı riske atmayın.

İlginizi çekebilir: Cilt Bakımında Soğuk Sıkım YağlarSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP