Sıcak yaz mevsimini geride bırakıp, soğuk kış günlerine giriş yaptığımız bu dönemde, cildimizde ve saçlarımızda birtakım değişmeler ve kuruluklar olabilir. Bu durumun önüne geçmek ve cilt sağlığını sürdürebilmek için sonbahar aylarında kullandığım cilt bakım kurtarıcılarını bir rehber haline getirdim. İşte sonbahar mevsimini cilt bakım rehberi!

Dudak çatlaklarına karşı peeling yapın

Soğuk havalarda, ilk önce dudaklarımız kuruyup çatlamaya başlıyor. Bu durumun önüne geçmek için düzenli olarak peeling ve nemlendirici uygulamak oldukça önemli. Toz şeker ve Hindistan cevizi yağı ile peeling hazırlayıp, dudaklarınızın üzerindeki ölü deri ve kurulukları temizleyebilirsiniz. Partikül kullanmak istemezseniz, sıcak su ile ıslattığınız müslin bez ile dairesel hareketler yaparak dudak üstündeki kuruluğu atabilirsiniz. Ardından mutlaka besleyici bir dudak balm’ı sürün ve düzenli olarak tazeleyin, dudaklarınızı nemli tutun.

Saç dökülmelerine karşı şampuan

Mevsim geçişlerinden hasar gören saçlarımız da cansızlaşıp dökülmeye başlıyor. Saç dökülmesini azaltmak ve saçları bu geçişten korumak için dökülme karşıtı şampuan ve saç dibi serumu kullanabilirsiniz. Saçlarınızı beslemek için bakım yağları ile maske yapıyorsanız, uygulamanın sıklığını arttırarak saçların köklere tutunmasını destekleyebilirsiniz. Aynı zamanda, kan tahlili yaptırarak sonuçlara göre biotin, keratin, kollajen gibi takviyeler kullanabilir ve saç dökülmesini engellerken yeni saç oluşumunu destekleyebilirsiniz.

Cilt bozulmaları için lavanta yağı

Mevsim geçişleri, cildin donuklaşmasına, akne ve siyah nokta oluşumuna, kuruluklara ve daha birçok cilt problemlerine neden olabiliyor. Bu durumun önüne geçmek ve cildin güzelliğini korumak için lavanta yağı içerikli yüz yağları kullanabilirsiniz.

Lavanta yağı, içeriğindeki antibakteriyel ve antiseptik bileşenler sayesinde ciltte bakteri oluşumunu engelliyor ve cilt bozulmalarının önüne geçiyor. Aynı zamanda, cilde canlılık ve dolgunluk kattığı için, kısa zamanda daha güzel, genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlıyor. Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan psikolojik değişimleri de dengelemek adına tercih edilebilecek doğal bir içerik!

İlginizi çekebilir: Ayurveda ile Toksinlerden Arınma Vakti

Vücut kuruluklarına karşı masaj yağı

Havaların soğuması ile birlikte vücut kurulukları da artıyor. Derinlemesine nem ve kalıcı yumuşaklık için duştan sonra shea butter ile vücudunuzu besleyebilirsiniz. Aşağıdan yukarı doğru baskılı ve yuvarlak hareketler ile masaj yaparak uygulayacağınız yağ sayesinde, lenfatik drenaj da yaparak vücuttaki ödemi azaltabilirsiniz.

Dilerseniz shea butterın içine birkaç damla greyfurt yağı ekleyerek selülit karşıtı bakım da yapabilirsiniz.

Mevsim geçişlerinde hastalıklardan ve cilt problemlerinden korunmak için dengeli beslenmeye ve eksik vitamin-mineralleri takviye almaya ayrıca dikkat edin.Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP