YAZAN: BURCU ERBAŞ

Cilt bakımın bu denli bilinmediği zamanlarda birçoğumuz yanlış ürünleri, sert kimyasalları, fiziksel peelingleri kontrolsüz ve ölçüsüzce yüzümüze uygulayarak problemlerinizin düzelmesini bekliyor sonucunda daha da kötüleşen, kırmızı, kızgın ve hassas ciltler elde ediyordu. Şimdi biliyoruz ki tüm bu dış hasarlar cildin kendi kendini iyileştirmesini, korumasını ve nemlendirmesini sağlayan bariyerine zarar veriyor. Hasarlı cilt bariyeri de neredeyse her cilt problemine reçete çıkarıyor. Peki cilt bariyeri yeniden nasıl güçlendirilebiliyor? Cilt bakım dünyasının en popüler multi-tasking bileşeni bize bu konuda yardımcı olabilir. Niansinamid nedir sizin için araştırdık.


Niansinamid nedir?

Niansinamid, diğer adı ile nicotinamid, B3 vitaminin spesifik bir türüdür. Suda çözülebilen vitaminlerden biri olan niansinamid insan bedeni tarafından kendi kendine üretilemez. Tamamen dışarıdan, beslenme yolu ile alınır. Tahılların, balığın, kırmızı etin ve fasülyenin içinde bol miktarda bulunur. Bunun yanı sıra bölgesel olarak cilde sürüldüğünde de iyileştirici ve yatıştırıcı etkiler gösterir.

Topikal olarak iki yönlü çalışan niansinamid ilk olarak yüksek antioksidan özelliklere sahiptir. Bunun yanı sıra, cilt hücreleri arasında bir tür “iletişim aracı” görevi görür. Her hücreye kendilerini daha sağlıklı ve verimli yapmaları için gerekli bilgi ve bileşenleri iletir. Hücresel boyutta gen hasarı onarımı ve verimli enerji üretimi sağlar. Antioksidan özellikleri ile de güneşin zararlı UV ışınları ile yarattığı oksidatif stresi azaltır.

Niansinamidin faydaları nelerdir?

Cilt sağlığı üzerine birçok faydası bulunan niansiamidin en büyük gücü hasar görmüş cilt bariyerini yani mikrobiyotasını onarmasıdır. Cildi dış faktörlere; çevresel kirliliğe, ışık maruziyetine karşı korurken doğal kollajen ve hyalüronik asit sentezini destekler. Bu da cildin kendi kendini nemlendirme, iyileştirme, koruma becerilerini arttırdığı için yüzün genelinde gözle görülür bir iyileşme yaşanır.

 • Cildin kendini nemlendirebilme kapasitesini arttırır.
 • İnce çizgiler gibi erken yaşlanma belirtilerini silmeye yardımcı olur.
 • Cildin renk tonunu eşitler, aydınlatır.

Bunun yanı sıra niansinamidin akne ve kızarıklık tedavisinde de etkin sonuçlar verdiği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Aknenin oluşmasına neden olan iki faktörü; yüksek inflamasyon ve fazla sebum üretimini dengeleyen niansinamid gözeneklerin geniş görünümünü de azaltır. Diğer yandan cildin yenilenmesi hızlandırdığı için aknenin arkada bırakabileceği lekelerin önüne geçer.

 • Akne tedavisinde kullanılabilir.
 • Yüzdeki fazla sebum üretimini dengeler.
 • Geniş gözenek görünümünü azaltır.
 • Hiperpigmentasyonu azaltır.

Niansinamidi kimler kullanabilir?

Niansinamidi en az onun kadar yüksek faydalı diğer etken madde alternatifleri; retinol ve C vitamininden ayıran en büyük nokta neredeyse her cilt tipi tarafından, hamile ve emziren yeni anneler de dahil, tolere edilebilir olmasıdır. Neredeyse her tür bakım ürünü ile kolaylıkla alevlenebilen cilt problemleri; alerjiler, egzama, sedef hastalıklarında yatıştırıcı özellikleri ve anti-alerjen yapısı sayesinde sakıncalı değildir.

Aynı zamanda diğer cilt bakımı ürünleri ve etken maddeleri ile büyük ölçüde negatif etkileşime girmeyişi, ekstra çaba ve dikkat gerektirmeyen rahat bir kullanım sunar.

Niansinamid nasıl kullanılır?

Cildin doğal bir sabun veya yüz jeli ile yıkanmasından sonra temiz cilde sabah, akşam veya ihtiyaca göre her ikisinde de uygulanabilir. Ardından diğer etken maddeler, serumlar, yüz yağları, nemlendirici ve eğer gündüzse güneş kremi uygulanmalıdır.

Niansinamid ile yapılan en iyi eşleşmeler

Niansinamid her cilt tipinde genel bir iyileşme sunsa da doğru etken madde eşleşmeleri ile sayısız faydası bölgesel tedavilere kanalize edilebilir. Örneğin; niansiamidi kuru ciltlerde hyalüronik asit ile birleştirmek cilde hapsedilen nemi arttıramaya, yağlı ciltlerde salisilisik asit ile birleştirmekse gözeneklerin tıkalı kirlerden temizlenmesine yardımcı olur. Hassas ciltte ise niansinamidin cilt bariyerini onaran özellikleri diğer yatıştırıcı etken maddeler; aloe vera, pantenol, seramid, allantoin veya yüz yağları ile etkinliğini arttırır. Niansinamidin leke karşıtı özellikleri ise en iyi C vitamini, hidrokinon, kojik asit, soya gibi diğer hiperpigmentasyon karşıtı maddeler ile ortaya çıkar.

 • Kuru ciltler = Niansinamid + Hyalüronik asit
 • Yağlı, akneye yatkın ciltler = Niansimid + Salisilik asit
 • Hassas ciltler = Niansinamid + Yatıştırıcı etken maddeler, yüz yağları
 • Leke karşıtı = Niansianmid + C vitamini / Hidrokinon / Kojik asit / Soya


Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP