YAZAN: MİRAY AKIN

Cildin su rezervlerini dolduran, zararlı UV ışınlarından cildi koruyan ve fazla sebum üretimini dengeleyen ürünleri yakından tanıyor olsak da onlara bu süper güçleri armağan eden cilt bakımının yapı taşları bileşenlere ve birbirleri ile olan etkileşimlerine ne kadar hakimiz? Cilt bakımında en iyi 6 bileşen eşleşmesi nedir sorusuna yanıt arayanlar için, en popüler asitlerin faydalarını ve cilt bakımındaki en yakın dostlarını bir araya getirdik.


Niacinamide + C Vitamini

Lekeleri giderir ve aydınlatır.

Cildi sağlıklı ve sıkı tutarak elastikiyetini artıran keratin üretimini destekleyen ve çevresel hasarı önlemek için nem bariyeri oluşturan niacinamide, gözenek görünümünü en aza indirmeye yardımcı olur. İltihabı azaltarak kızarıklıklarla da mücadele eden bu süper bileşen, güçlü bir antioksidan olan C vitamini ile bir araya geldiğinde ise cilt tonunun eşitlenmesine ve kahverengi lekelerin azalmasına yardımcı olur. C vitamini aynı zamanda cilt hücrelerinde UV ışınlarına maruz kalmaktan dolayı oluşan zararlı serbest radikallere karşı cildi koruma kalkanının içerisine alır.

Retinol + Glikolik Asit

Kırışıklıklar ile mücadele eder.

Yaşlanma karşıtı, hiperpigmentasyon, kuruluk ve akne için yaygın olarak kullanılan bir alfa-hidroksi asit (AHA) olan glikolik asit, ciltteki ince çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Pul pul dökülmüş cildin nemlenmesine de destek verir. Birlikte güçlü bir birliktelik kurduğu retinol ise cilt hücresi döngüsünü artırarak, cildin doğal kolajen ve elastin üretimini teşvik eder. Farklı işlevlere sahip olan bu bileşenlerin eşleşmesi, cilt bakımında yaşlanma karşıtı içeriğin altın standardını oluşturur. Ancak cildinizi tahrişe karşı korumak için rutininize kademeli olarak birini daha sonra diğerini tanıtın. Cildinizin verdiği tepkileri ölçmeden önce dermatoloğunuza da danışmanızda fayda olabilir.


Salisilik Asit + Çay Ağacı Özü

Tıkanmış gözenekleri temizler ve arındırır.

Akneli ciltlerin en iyi dostlarından biri olan salisilik asit, cilt yüzeyinin altına nüfus ederek gözeneklerdeki fazla sebumu temizler. Ölü cildi eksfoliye ederek hücresel yenilenmeyi de teşvik eder. Böylelikle cildin dokusu ve renginde gözle görülür değişimler meydana gelir. Çay ağacı özü ise bu süper cilt bakım bileşeninin cildi tahriş etme potansiyelini azaltarak iltihaplanma üzerine çalışır.

Hyalüronik Asit + Seramid

Ciltte nemi hapseder ve cildi yatıştırır.

Son zamanların en gözde asitlerinden biri olan hyalüronik asit, popülerliğini bir molekülün kendi ağırlığının 1000 katına kadar su tutabilmesine borçlu. Cildin nem seviyesini artırıp daha dolgun ve parlak bir cilt vadeden hyalüronik asit ile mükemmel bir birliktelik sunan seramid ise transepidermal su kaybını önleyerek cildin nemlenmesini dengeler. Cilt bariyerini güçlendirerek iltihapları azaltır.


C Vitamini + E Vitamini

Cildi nemlendirir, dış etkenlerden korur.

Sıkı ve genç bir cilt için gerekli olan kolajen üretimini uyaran C vitamini, sağlıklı hücre yenilenmesine destek vererek kolajen kaybından kaynaklanan hasarları onarır. C vitamini güzellik rafınızda cildi nemlendiren ve parlaklık kazandıran E vitamini ile bir araya geldiğinde ise etkinliği dört kat daha artar. Cilt yüzeyinde ise koruyucu bir bariyer oluşturur.

Laktik Asit + Peptitler

Cildi aydınlatır, parlaklık verir.

Kolajenin yapı taşlarını oluşturan aminoasitlerden biri olan peptitler, cilt katmanlarını bir arada tutan zincir bağlantılarını güçlendirerek daha sık bir bir cilt için çalışırlar. Süt asidi olarak da bilinen laktik asitler ise peeling etkisi yaratarak cildi ölü hücrelerden arındırır ve cildin doğal ışıltısına kavuşmasına yardımcı olur. Birlikte kullanıldığında cildin aydınlanmasına ve parlaklık kazanmasına destek veren bu muhteşem iş birliği, canlanmış bir cilt görünümünü beraberinde getirir.


Not: Cilt bakım rutininize yeni bir ürün eklemeden önce dermatoloğunuza danışmayı ihmal etmeyin!Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP