Narsisizm ilişkileri yalnızca duygusal alanda negatif yönde etkilemekle kalmıyor. Özgüveni zedeleyen, kaygı ve korkuyu tetikleyen, psikoloji üzerinde kalıcı hasarlar bırakan narsisizm, yatak odanızı da manipüle ediyor olabilir! Cinsel narsisizm ile ilgili merak edilenleri ve partnerinizin narsisistik özellikler gösterip göstermediğine dair tüm işaretleri sizler için sıraladık.

İlginizi çekebilir: Narsist Misiniz? Narsisizm Belirtileri Taşıyan 6 Karakter Özelliği

Cinsel narsisizm nedir? 

Narsisizm, bir kişilik bozukluğu olarak kabul edilir. Narsisistik kişilik bozukluğuna göre narsist insanlar; benmerkezci bir hayat algısına sahip, empati yeteneğinden yoksun, yeni fikirleri kabul etmekte zorlanan, kendi düşünce ve istekleri gerçekleşmediğinde agresif tavırlar sergileyen kişiler olarak tanımlanır. 

Cinsel narsisizm ise bu benmerkezci tavrın seks hayatına taşınmış versiyonudur. Narsist bir seks partneriniz varsa, cinsel anlamda mutlu olmanız ve kendinizi rahat hissetmeniz pek mümkün olmayabilir. Çift terapisti Brandon Santan, narsist partnerlerin cinselliği tamamen kendi istek ve tercihlerine göre algıladığını, karşı tarafın hislerine odaklanmamalarına rağmen sürekli olarak onlardan bir onay ve takdir görmeyi beklediklerini belirtiyor. Yapılan bazı araştırmalar da cinsel narsisizm eğilimini dört kategori altında birleştiriyor: 

  • Cinsel sömürü
  • Kendinde sınırsız hak görme
  • Zayıf empati yeteneği
  • Cinsel anlamda aşırı ölçüde hünerli olduğunu düşünme

Evliliklerde tatminsizlik, mutsuzluk ve gerginliğe neden olan cinsel narsisizm aynı zamanda psikolojide de borderline ve histriyonik kişilik bozukluğu gibi rahatsızlıklara ortam hazırlayabiliyor. Peki narsist bir partneri tanımanın yolları neler? İşte cinsellikte narsisizmin 8 işareti!

1. Seksten sonra yok sayma

Narsist bir partner, kendi performansının iyi olduğundan o kadar emindir ki ona göre seks bittiğinde her şey olması gerektiği gibi yolundadır. Bu nedenle karşı taraf memnun mu değil mi gibi bir sorgulama içerisine girmeye gerek duymaz. Yalnızca kendi keyfiyle ilgilenir ve karşısındaki kişiye “ghosting” yani yok sayma eylemi uygular. Psikoterapist Haley Neidich bu durumun tek gecelik ilişkilerde olabileceği gibi uzun süreli birlikteliklerde de görülebileceğini belirtmektedir. 

2. Sekste şiddet eğilimi

Cinsel narsisizmin agresyon ve cinsel zorlamayla ilişkisi bulunmaktadır. Yapılan bazı araştırmalar narsist erkek partnerlerin cinsel tacize ve sekste şiddet eğilimine daha fazla meyilli olduğunu ortaya koymaktadır.

3. Kompulsif davranışlar sergileme

Cinsel narsisizmde dürtüsellik, aniden gelen farklı yönelimler deneme isteği, cinsel zorlama, güvensiz birliktelik gibi durumlar söz konusu olabilir. Çift terapisti Brandon Santan, narsist bir partnerin yatak odasını fethetmeye çalıştığını ve kaliteli vakit geçirmektense seks yapma eyleminin miktarına odaklandığını belirtiyor. 

4. Aldatmaya yatkın olma

Narsist insanların en belirgin özelliklerinden biri bencil olmalarıdır. Bu bencilliğe sorumluluk almama, kendini hatalı görmeme, karşısındaki kişiyle empati kuramama gibi davranış türleri de eklendiğinde bu kişilerin aldatmaya meyil gösterme ihtimalleri son derece yüksektir. 2014’te yapılan Cinsel Davranış araştırmaları narsist insanların evlilikleri sırasında normal insanlara göre daha fazla aldatmaya yatkın olduğunu ortaya koymaktadır. 

İlginizi çekebilir: Neden Aldatıyoruz? 5 Faktör ile Aldatma Psikolojisi

5. Empati yoksunluğu

Satan, narsist partnerlerin seksi duygusal bir bağ olarak değil; bir çeşit domine etme, kendini tatmin etme, ego savaşı verme eylemi olarak gördüklerini belirtiyor. Buna göre cinsel narsisizm belirtileri taşıyan kişiler karşılarındaki insanların duygu ve ihtiyaçlarını görmezden gelerek onlarla empati kurmayı reddediyor ve yalnızca kendilerine odaklanıyor.

6. Manipülasyon

Narsistlerin genel özelliğinden biri olan manipülasyon, yatak odasında uygulandığında cinsel narsisizmin bir aracı haline gelebilir. Partnerinin kişisel görüşlerini ve doğrularını manipüle ederek değiştirmeye çalışan narsistler, kendi istekleri doğrultusunda bu görüşleri ortadan kaldırmayı amaçlarlar. Kişiye fikir beyan ettiği için suçlu hissettirmeye ve uyum göstermesi için ikna etmeye çalışırlar.

7. Seksi bir manipülasyon aracı olarak kullanma

Yukarıdaki örneğin yanı sıra söz ve davranışlarla manipüle etmenin de ötesinde seksi kullanarak kişiyi kontrol altına alma eğilimi de söz konusu olabilir. Santan’a göre narsist partnerler seksi bir manipülasyon aracı olarak kullanabilir, bu sayede hem kendi isteklerini yaptırabilir hem de övgü ve takdir kazanmayı amaç edinebilirler. 

8. İstekleri karşılanmadığında mutsuz hissetme

Narsist bir insanın odak noktası tamamen kendisi olduğu için seks sırasında da eğer kontrolün ondan gittiğini düşünüp isteklerinin yerine gelmediğini fark ederse kendini son derece mutsuz hissedebilir. Bu mutsuzlukla birlikte saldırganlaşması ve manipülasyona başvurması da muhtemeldir. 

Tüm bu belirtilerin ışığında birlikte olduğunuz insanın sizin üzerinizde hakimiyet kurduğunu hissediyor, narsist yaklaşımlarla ilişkinizi dönüştürdüğünü fark ediyorsanız bu durumu en sağlıklı şekilde toparlamanın yolu ilişkinize en kısa sürede son vermeniz olacaktır. Ayrılık sonrasında ilişkinin üzerinizde bıraktığı etkilere göre bir terapistle görüşmeyi de tercih edebilirsiniz. 

BLOOM SHOP