Önünüzde sonu görünmeyen bir yapılacak listesiyle karşılıklı bakışıyor musunuz? Bir sürü projenin ortasındasında, e-mailleriniz içinde kaybolmuş, finansal işlerinizi yönetirken ve bir yandan da zihin sağlığınızı mı korumaya çalışıyorsunuz? Bu senaryo kulağınıza tanıdık geldi değil mi?

Birçok zaman aynı durumu hepimiz yaşamaktayız. Hepsi bir arada fazla gelebilir ve bu sorumlulukların altında boğulduğumuzu hissedebiliriz.

Peki tüm bunlarla nasıl başa çıkabiliriz? Yerine getirmemiz gereken bu kadar sorumluluk varken, odaklanma gücümüzü ve huzurumuzu nasıl koruyabiliriz?

İşte temposu yüksek hayatlarımıza enerji verecek ve yüzümüzde gülümseme yaratacak 3 etkili ve basit öneri.

İlk adım: Önceliklerinizi belirleyin

Gününüze yeni başlamış olabilir ya da kendinizi bir kargaşanın ortasında bulabilirsiniz. Böyle bir durumda tek istediğiniz biraz huzur bulmaksa, ilk yapmanız gereken, önceliklerinizi belirlemektir.

Önceliklerinizi sıralarken; bugün ne yapılmalı, bu hafta neler yapılmalı, neler bekleyebilir gibi kategoriler belirleyip, önem ve aciliyet sırası oluşturabilirsiniz.

Yapabileceklerinizi sıralarsak:

  • Bugün bitirmeniz gerekenleri belirleyin: Her sorumluluğunuzun tek bir gün içinde bitmeyeceğinin farkına varın ve eleme yöntemine başvurun. Bugün bitmesi gereken ve acil olan işleriniz neler? Her mail cevap vermeyi gerektirmez, bunu unutmayın.
  • Bazı görevlerinizi sonraki günlere erteleyin: İşlerinizi teslim günlerine göre sıraya koyun. Yarın bitirmeniz gereken işiniz varken, 3-4 gün sonra teslim etmeniz gereken bir işten başlayarak vakit kaybetmeyin.
  • Gözden çıkarmaktan korkmayın: Sorumluluk olarak kabul ettiğiniz işlerin gerçekten önem taşıyıp taşımadığını değerlendirerek eleme yapmaya başlayın.

İkinci adım: Tek bir noktaya odaklanmaya çalışın

Önünüzde sayısız iş varken, tek birine odaklanmaya çalışmak zordur. Ancak bu süreçte yapmanız gereken en önemli şey odaklanmaktır.

Stresli olduğunuz için seçmek ve odaklanmak daha zor, bunun farkındayız. Ama asıl anlamanız gereken, işleri gözünüzde sizin zorlaştırdığınız ve kendinizi yine sizin strese soktuğunuz. Buna izin verdiğiniz sürece sürekli stres halinde olacaksınız, aklınız hep meşgul olacak ve huzurlu olamayacaksınız. Elbette seçim yapmaya karar verdiğinizde bu durum değişecek.

Seçimi nasıl yapabilirsiniz?

  • Odaklanacak konuyu bulun. Aciliyeti olan konular önceliğiniz olsun. Eğer acilen bitirilmesi gereken işler yoksa önem sırasına koyarak konunuzu seçin.
  • Dikkatinizi dağıtacak her şeyden uzak durun, kısa bir süre de olsa. Telefonunuzun bildirimlerini kapayın.
  • Seçtiğiniz konuya kendinizi verin ve işinizle bütünleşin.
  • İşiniz bitene kadar başka şeylerle ilgilenmeyin. Aklınızda o an işinizden başka bir konu olmasın. En azından 15-20 dakika boyunca kendinizi tek bir konuya odaklayın.

Tüm çıkışları kapayarak, tek bir konuyu seçerek ve kendinizi tam olarak bu işe vererek stresinizi azaltacaksınız. Bu seçimi yaparak huzurlu olmaya ve odaklanmaya başladınız bile.

Üçüncü adım: Hayır demeyi öğrenin

Büyük ihtimalle kabul etmemeniz gereken şeylerin çoğuna evet dediniz. İşte bu yüzden sırtınızda çok fazla yük var. Gerçek işlerinizi, akıl sağlınızı ve zamanınızı korumak için “hayır” demeyi öğrenmelisiniz. Azaltmak ve basitleştirmek için hayır demeyi öğrenin. Gereksiz yüklerden kurtulduğunuz zaman huzur zaten size gelecektir.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

BLOOM SHOP