Fotoğraf: josefindahlberg.metromode.se

En son ne zaman biri lafınızı keserek konuşmaya başladı, yaptığınız işi eleştirdi ya da görünürde bir sebep yokken size kaba davrandı? Bu durumlar karşısında nasıl hissettiniz, bir düşünün?

Çoğu insan gibi, siz de bu duruma bozulabilir ya da kafaya fazlaca takabilirsiniz. Peki bu durumu tersine çevirip daha az rahatsız olmanın ya da bu tipteki insanların agresif tepkilerini azaltmanın bir yolu olsa, nasıl olurdu?

İşte bu konuda devreye meditasyon giriyor.

Bilimsel verilere göre, meditasyon bizi daha duyarlı ve nazik olmaya teşvik ediyor. Kötü tepkilere verdiğimiz agresif reaksiyonları da hafifletme fırsatı sunuyor. Peki bu nasıl mümkün?

Daha az agresif tepki göstermenizi ispatlayan deney 

Tüm dünyada 11 milyondan fazla indirilen Headspace adlı meditasyon uygulamasının gerçekleştirdiği bir deneyi aktarmak istiyoruz.  46 katılımcının yer aldığı bu deneyde, 3 hafta boyunca katılımcılar meditasyon uygulamasını indirip düzenli olarak meditasyon yapmak ya da mantık problemi çözmek üzere görevlendirildiler. Katılımcılara 3 hafta sonunda, bir laboratuvara getirilip konuşma testine girecekleri ve karşılarındaki kişiye hayattaki hedefleri hakkında 2 dakikalık bir konuşma yapacakları konusunda bilgi verildi. Karşılarındaki kişi ise deney için anlaşma yapılmış bir oyuncuydu.  

Katılımcılar gelecekteki hedefleri hakkında konuştuktan sonra, oyuncu “seni dinlemek büyük bir zaman kaybıydı” veya “açıkçası hiç etkileyici hedefler belirlememişsin” tarzında kırıcı yorumlarda bulundu.  Daha sonra bu katılımcılardan, kendilerine yorumlarda bulunan bu kişi için bir tadım testi hazırlamaları istendi. Tadım testinin malzemeler limonata tozu, çikolata şurubu ve acı sostan oluşmaktaydı.  

Malzemeler katılımcılara verilerek, her malzemeden istedikleri kadar kullanacakları bir karışım hazırlamaları istendi. Karşılarındaki kişinin hazırlanan karışımın tümünü içmek zorunda kalacağı ve baharatlı tatları sevmediği de ek bilgi olarak verildi. Tahmin edeceğiniz üzere, agresiflik seviyesinin ölçümü için deneklerin ne kadar acı sos kullandığına bakılmakta.  

Bu deney size biraz tuhaf mı geldi? Aslında acı sos deneyleri, uzun süredir agresiflik seviyesini ölçmede sıklıkla kullanılan bir yöntem. Ne kadar çocuksu tınlasa da bu deneyin sonuçları da inanılmaz.  

Deneyin sonucu

Deneyin sonucunda, 3 hafta boyunca düzenli olarak meditasyon yapan katılımcıların, agresif tepki vermeleri diğer katılımcılara göre daha az olduğu görüldü. Meditasyon uygulamasını kullanan katılımcılar, kendilerine kötü geribildirimde bulunan kişiye diğer katılımcılara göre yüzde 57 oranında daha az agresiftiler.  Araştırmacılar, meditasyonun, başkalarına gelecek zararı bile önlemeye yönelik davranma arzusunu arttırdığına inanıyorlar. Empati kurmayı ve düşünceli davranmayı teşvik eden meditasyon başkalarına da daha iyi davranma isteğini beraberinde getiriyor.  

Elbette tüm çalışmaların bazı sınırlamaları var. Bu deneyde de, pasif bir kontrol grubunun olmaması bu sınırlamalardan biri. Her zaman olduğu gibi, en iyi araştırma sonuçları genellikle daha fazla araştırmayla ortaya konulabilir.  

Adaletsiz bir durumla karşı karşıya kaldıysanız, bazen tepki göstermek etkili ve gereklidir. Ancak iş ortamında, çocuklarınızın yanında veya hakkınızda yapılabilecek olumsuz eleştiriler karşısından daha güçlü durup bunlardan etkilenmemek gerçekten de yararınıza olan bir özellik olacaktır.  

Bizden söylemesi, daha agresif olup kötü durumlardan kolayca etkilenmemek istiyorsanız, meditasyon yapmayı bir kez daha düşünün.   

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP