Tai Chi felsefesi “rahat ol ve rahatla”!

Tai Chi, vücudu yavaşlatırken, bedensel ve zihinsel olarak dengeyi bulmanıza yardımcı olan egzersizler bütünüdür. Kökleri Çin dövüş sanatlarına uzanan Tai Chi’de, vücudu sakinleştirmek için yavaş ve akıcı hareketler serisi pratik edilir. Bu nedenle yogada olduğu gibi Tai Chi’de de nefes farkındalığına ihtiyaç vardır. Böylece solunum yavaşlar ve bir pozisyondan diğerine yavaşça geçilir.

Denge sağlamak için kollardan destek alınarak yapılır. Uzak Doğu’dan Batı dünyasına yayılan Tai Chi, özellikle yaşlıların denge becerilerini geliştirmelerini ve böylece düşme risklerini azaltmalarını sağlayan eski bir Çin egzersizidir.

Tai Chi’nin yararları nelerdir?

Birçok fiziksel yararı bulunan Tai Chi, kalp dostudur, düzenli yapıldığında kan basıncınızı, nabzınızı, solunum hızınızı, oksijen tüketiminizi, adrenalin düzeyinizi ve stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir.

Yavaş ve uzun soluklu egzersizleri barındırdığı için eklemleri çalıştırır. Hareketler kasları uzatır ve güçlendirir. Diğer taraftan yoga gibi gevşeme etkisi de yaratır. Bir başka ifadeyle meditatif bir etkiye sahiptir.

Yaşınız ne olursa olsun Tai Chi yaptığınız zaman dikey bacak kuvveti ve esnekliğiniz gelişir. Yaşlanmayla beraber azalan refleksleri ve hareket aralığını korumak için fiziksel olarak gerekli olan tüm bileşenleri bir araya getirir. Ayak tabanında doku duyarlılığını da geliştirir.

Tek ayak egzersizi ile Tai Chi’yle tanışın!

Tek ayak üstünde durarak ve destek alarak yapılan bu egzersiz sayesinde aynı anda birçok bacak kasını çalıştırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler: 

  • Bir sandalyenin arkasına tutunun ve yan dönün.
  • 30 saniye boyunca bir ayağınızı dizinizden itibaren geriye doğru kırıp bekleyin.
  • Sonra diğer ayağınıza geçin ve düzenli olarak sırayla her iki ayağınıza da uygulayın.
  • Bir süre sonra dengeniz gelişecek.

Başlamak için “erken” değil!

Tai Chi’ye başlamak için “erken” diye bir zaman yok. Dengenizi yeniden sağlamak istediğiniz her an bunun eğitimine başlayabilirsiniz. Tabii uzman kişilerden eğitim almak koşuluyla. Bir yoga merkezine, Tai Chi eğitimi verip vermediklerini sorabilirsiniz. Eğitimleri bireysel olabildiği gibi grup halinde de alabilirsiniz.

Bir seanslık eğitim yaklaşık bir saat sürer. Çıplak ayakla ya da ayakkabıyla eğitimlere katılabilirsiniz. Çıplak ayakla zemini daha iyi hissedersiniz. Rahat kıyafetler giymekte de yarar var. Tai Chi felsefesini hatırlayarak, egzersizleri yaparken kendinizi fazla yormamaya da gayret edin.

Kaynak: Health Harvard, Tai Chi for Health Institute

BLOOM SHOP