YAZAN: SEMİN YAMAN YILMAZ

Kundalini Yoga “farkındalık yogası” olarak bilinir. İçimizdeki potansiyeli fark etmemize ve açığa çıkarmamıza yardımcı olan kadim bir bilgelik, bir teknolojidir. Uygulamada dinamik, bilgi açısından engin ve deneyimlendiğinde güçlü bir yoga tekniğidir.

Yoganın fiziksel, zihinsel ve ruhsal yönlerini bir sistemde birleştirir. Hassasiyetle ve bilinçli bir şekilde asana, nefes, meditasyon, el pozisyonları yani mudra’lar, mantra’lar, vücut kilitleri ile omurga üzerinde çalışarak sinir sistemini kuvvetlendirir, endokrin sistemi dengeler, akciğerlerin kapasitesini arttırır ve kanı temizler.

Güvenli ve etkin bir şekilde beden, zihin ve ruhu dengeler. Yaklaşık 1000’in üzerinde kriya’lardan yani özel olarak formüle edilmiş setler ve meditasyonlardan oluşur. Özellikle üzerinde çalışmaya ihtiyaç duyduğumuz konuların çözümüne yardımcı olur.

Kriya’lardan bazıları çok yoğun ve fiziksel olarak zorlayıcı olabilir. Ancak yeni başlayanlar veya fizyolojik engelleri olanlar için daha hafif ama eşit derecede etkili egzersizler de vardır. Kundalini Yoga gizemini ve sırrını sürdürürken 1968’da Yogi Bhajan, bu yogayı Batı’ya getirmiş ve herkesin bu eşsiz teknolojiden faydalanmasına olanak sağlamıştır.

Düzenli Kundalini Yoga pratiği, size kendinizi keşfetmenize, farkındalığınızın artmasına, kendiniz olmanıza, hayatınızın dönüşmesine ve hayatınızı açık bir kalple yaşamanıza yardımcı olur. Daha mutlu, sağlıklı, üretken, yaratıcı ve rahatlamış hissedersiniz.

Kundalini Yoga sinir sistemini iyileştirmeye yarayan bir uygulamadır

Kundalini Yoga, çok kuvvetli bir tekniğe sahip olup içerisindeki nefes, mantra ve mudralarla; bedende var olan enerji kanalları üzerine çalışır.

Kundalini Yoga için esasında basit bir bilim diyebiliriz. Kundalini Yoga bedene, zihne ve ruha aynı anda nüfuz eden bir yoga türüdür. Dönüştürücü yönü çok kuvvetlidir.

Önce bir alışkanlık ediniyoruz. Sonra o alışkanlık bizi yaratmaya başlıyor. Bir alışkanlığı hayatımızdan çıkarma süremiz 40 gün. Yeni bir alışkanlığı elde etmek için ise 90 güne ihtiyacımız var. Kundalini Yoga’da verilen meditasyonlar işte bize hizmet etmeyen alışkanlıklarımızı bırakmaya yardımcı oluyor. Ve bu teknik gerçekten işe yarıyor.

Kundalini enerjisini uyandırmanın etkileri

Kundalini yaşam enerjisi demek. Yoganın amacı bu var olan enerjiyi açığa çıkarmaktır. Dışarıdan gelen bir enerji değil bu. İçimizdeki enerji…

Zaman içerisinde (hepimizin kendi zamanlamasıyla, içsel çalışmasıyla) içimizdeki potansiyelimiz açığa çıkmaya başlıyor. Bizi engelleyen korkularımız, endişelerimiz, kalıplarımızla yüzleşmeye başlıyor ve farkındalık sahibi olmaya başlıyoruz.

Bu farkındalıkla şifalanıyor ve özgürleşiyoruz. Yogi Bhajan tarafından öğretilen Kundalini Yoga bir teknik. Öğretmen kendi kafasına göre bu enerjiyi aktive etmiyor. Verilen kriya ve meditasyonlar eşliğinde bu yogayı yapan kişi, kendi enerjisini aktive ediyor.

Kundalini Yoga’yı kimler yapabilir?

Kundalini Yoga’yı herkes yapabilir. Bedeniniz, zihniniz ve ruhunuzla bağlantıya geçmek istiyorsanız Kundalini Yoga tam size göre. Yoga ve meditasyonun iç içe geçtiği harika bir teknik.

Kundalini Yoga yapmanın fiziksel ve zihinsel faydaları 

Öncelikle Kundalini Yoga’nın bana olan faydalarını kısaca anlatmak istiyorum.

Bedenimi ve zihnimi yeniden yapılandırıyordu. İçimdeki gerçek potansiyelimin açığa çıkmasına izin veriyordu. Kalbimin sesini duymama ve cesaretle yol almama yardımcı oluyordu. 

Dikkatimi kendime çevirmiştim. Düşüncelerimin farkına varıyordum.

Vücudumun farkına varıyordum. Vücudum ruhumun eviydi. Ona gerçek değeri ve önemi vermeyi öğreniyordum.

Anda yaşamayı öğreniyor ve keyfine varıyordum. Anda yaşamak hayatıma başka bir anlam katmıştı.

Dikkatimi içime, zihnimin, bedenimin ve tenimin içine çevirmiştim.

Duygularımla iletişime geçmeyi öğreniyordum. Onları anlıyor, benimsiyor ve ifade ediyordum.

Gerçekten ben kimdim? Ruhumla iletişime geçip içimdeki ışığın parlamasına yardımcı oluyordum.

Bedenimde atan canlılığın, titreşim içinde olan enerjimin farkına varıyordum.

Titreşim içindeki enerjimi hissediyordum. Bedeni hissetmek ne demekmiş artık anlamıştım.

Etrafımdaki enerjilerin farkına varıyordum. O enerjilerle akmayı ve bir olmayı öğreniyordum.

Yeryüzünde her şeyin bir bağlantısı olduğunu ve anda kalmayı öğrendiğimde hayatıma farklı renklerin girdiğini deneyimliyordum.

Yeni başlayan birine tavsiyeler

Kundalini Yoga’dan fayda sağlamak istiyorsanız, haftada bir ile başlayabilirsiniz. Ancak dönüşüm istiyorsanız hiç ara vermeden yapılan 40 günlük meditasyonları yapabilirisiniz. 

Önemli olan deneyimlemek. Ben burada Kundalini Yoga hakkında ne yazarsam yazayım sizin derse gelip yaşayacağınız deneyim esas önemli.   

Kundalini Yoga masterı Yogi Bhajan’ın sözleri;

Önce bedenini sev,

Sonra zihnini sev,

Sonra ruhunu sev,

Sonra bütün halini sev,

Ve sonra gerçeğini sev.

Bu beş şeyi yap.Selin Persentili Aral

Selin Persentili Aral, hem iş dünyasında hem de bireysel bir fark yaratabilme tutkusu ile pozitif değişimin çok yönlü bir savunucusudur. Virginia Üniversitesi'nden mezundur ve küresel marka danışmanı olarak yirmi yılı aşkın deneyime sahiptir. Şu anda Londra'da yaşayan Selin, New York, İstanbul, Abu Dabi ve Dubai gibi şehirlerde de çalışarak...BLOOM SHOP