Depresyon, çağımızın vebası! Kişide yaşam enerjisi, motivasyon ve iyimserlik günden güne azalırken, beynindeki olumsuz düşünceler de susmak bilmez. Kimse depresyonun kendi başına gelmesini istemeyeceği gibi sevdiği birinin de yaşamasını istemez. Fakat yakın bir arkadaşınız depresyona yakalanırsa, ona nasıl destek olabileceğinizi biliyor musunuz? Depresyondaki birine yardım edebilmenin 5 yolunu yazdık!

Depresyondaki birine nasıl yardım edilir?

1. Arkadaşınızı dinleyin ve yalnız olmadığını hissettirin

Depresyondaki kişiler önemsenmediklerini düşünürler ve çok yalnız hissederler. Bu durumda olan arkadaşınızın tek istediği, birinin onu dinlemesi ve anlamasıdır. O derdini anlatırken araya girmeyin, tavsiyede bulunmayın. Arkadaşınıza ne kadar güçlü olduğunu, mesela harika bir sanatçı olduğunu ve bugüne kadar muazzam işler başardığını sürekli hatırlatın. Bu davranışınız, ona güç verecektir.

Depresyonun geçici bir dönem olduğunu sürekli tekrarlayın, kendi yaşadığınız ya da başkasının yaşadığı süreçten örnek vererek bunu destekleyebilirsiniz. Depresyondaki kişiler çıkış yolunu göremez, fakat siz onlara yolun sonunun aydınlık olduğunu hatırlatabilirsiniz. Eğer arkadaşınız destek almıyorsa, onu bir terapiste gitmesi için yüreklendirebilirsiniz. Ne de olsa siz bir terapist değilsiniz, bu yüzden yardım etme konusundaki güçleriniz sınırlı olacaktır, unutmayın!

2. Arkadaşınıza günlük ihtiyaçları konusunda yardımcı olun

Arkadaşınızın bu dönemde en az önemsediği şey yemek yemek, banyo yapmak, çamaşır yıkamak gibi şeyler olacaktır. Umursamadığı bu işler için yardımcı olabilirsiniz. Yemek yememesi beyin aktivitelerinin daha yetersiz olmasına ve beynin daha olumsuz düşünceler üretmesine neden olacaktır.

Sağlığı için, ona sürekli yemek götürebilir ve en azından sağlıklı düşünebilmesine yardım edebilirsiniz. Yıkanmayı önemsemiyorsa, zorla duşa sokun. Evi toplayıp, çamaşırlarını onun için yıkayın. Belli etmese de bunun için size minnettar olacaktır.

3. Açıkhava aktiviteleri yapın

Günlük yürüyüş yapmak depresyonda olan birine çok iyi gelecektir. Bir süreliğine de olsa hem temiz hava alacak hem de beynini sürekli kurcalayan düşüncelerden uzaklaşacaktır. Günde en az 7000 adım atmasına yardımcı olun, siz de onunla beraber yürüyüş yapıp spor yapmış olursunuz. En sevdiği filmi, diziyi beraber izleyebilirsiniz. Dışarı çıkmak isterse güzel bir sinema gecesi de olur, şahane!

4. Olumlama yapın

Kendinizle ilgili endişe duyduğunuz konuda olumlu bir cümle belirleyin. Örneğin, “Ben her konuda yeterli bir insanım ve istediğim her şeyi başarabilirim” gibi. Sonra bunu 21 gün boyunca her gün tekrar edin. Bir süre sonra bu pozitif düşüncelerin, tüm hücrelerinize yayıldığını göreceksiniz. Arkadaşınızın da olumlama yapmasına yardımcı olabilirsiniz.

5. Kendi sağlınıza dikkat edin

Depresyondaki arkadaşınız yüzünden bir süre sonra suçluluk, hayal kırıklığı, bir şey yapamama durumu hissedebilirsiniz. Unutmamalısınız ki, depresyon kişiye özel olsa da bulaşıcı bir hastalıktır. Yanınızda sürekli olumsuz düşünen biri sizi de kötü etkileyecektir. Kendinize vakit ayırmanız, arkadaşınızın sağlığından daha önemli. Ve bu bir bencillik değil. Uçağa bindiğinizde bile oksijen maskesini ilk önce kendinize taktığınızı düşünürseniz kendiniz iyi olmadan kimseye yardımcı olamazsınız!Öykü Gökler

1988 yılında Ankara'da doğdu. 2011 yılında lisans eğitimini ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamladıktan sonra kendi tasarımlarını üreten bir ayakkabı atölyesinde, kendi koleksiyonunu oluşturarak ayakkabı tasarlamaya başladı. Aynı zamanda çocuk hikayeleri kitabı çıkarmak üzere editörlük eğitimi almakta. Yoga, pilates, fotoğraf çekmek ve müzik dinlemek en keyif aldığı aktiviteler...BLOOM SHOP