Toksinlerden kurtulmak ve daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak için yaşantımızda dönem dönem birçok yönteme yer veriyoruz. Detoks yapmak için hazırladığımız özel sular da bunlardan bir tanesi. Sebzeler ve meyvelerden yararlanarak hazırlayabileceğimiz bu suların “mucizeler” yarattığına inansak da işin aslı tam olarak böyle değil!

Detoks suları sizi bir anda zayıflatmaz ya da cildiniz bu suları içtiğiniz için birdenbire parıldamaz ancak detoks suyu adı altında bolca su içeceğiniz için zamanla daha sağlıklı bir sindirim sistemine ve iyi hidrate olmuş bir bedene sahip olacağınız bir gerçek. Gün boyu tüketmeniz gereken su miktarını düşünürsek, çoğu kez ihmal ettiğimiz bu alışkanlığı yerine getirmek için detoks sularının motive edici etkisini de yadsımamak gerekir! Peki detoksa mucize içecek gözüyle bakmamıza neden olan mitler nelerdir?

Mit: Detoks suyu vücudunuzu toksinlerden arındırır!

Birçok diyette olduğu gibi detoks ile toksinlerden arınma hikayesi de oldukça popüler bir iddiadan ibaret! Detoks ürünleri ve tarifleri sıklıkla, toksinleri vücuttan atıp kilo vermeye yardım ederek sağlık kazandırdığını söylüyor. Ancak hem “toksin” hem de “detoks” kelimeleri, neyin yok edildiğini veya bunun nasıl yapıldığını tam olarak tanımlamıyor.

Vücudumuz zaten kendi kendini temizlemek ve arındırmak için iyi tasarlanmış bir makine gibi. Günümüzde herhangi bir ürün veya diyetin, vücudun temizlenme/arınma yöntemlerini hızlandırdığı ya da daha etkili hale getirdiğine dair herhangi bir bilimsel kanıt da bulunmuyor.

Mit: Detoks suyu pH’ı dengeler!

“Alkali” diyet hala ve oldukça popüler. Asit-alkali teorisine göre detoks suları sağlıklı bir yaşam vadedebilir. Ancak bu teori de bilim tarafından desteklenmiyor. Çünkü yediğiniz gıdalar aracılığıyla kanınızın ve hücrelerinizin doğal olarak sahip olduğu pH değerlerini değiştirmek imkansız.

Mit: Detoks suyu cildinizi iyileştirir!

Bazı insanlar detoks sularının ve farklı detoks ürünlerinin ciltten toksinleri atarak daha güzel görünmesini sağladığını iddia ediyor. Elbette yalnızca su içerek de cildinizin daha güzel görünmesine yardımcı olabilirsiniz.  Diğer taraftan ciddi bir dehidrasyon yaşamadığınız müddetçe cildinizin görünümünde çok ciddi bir değişiklik olmaz. Özetle detoks suyunun, içilebilir sudan daha etkili olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmuyor.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Health Line, WebMDLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP