YAZAN: BURCU ERBAŞ

Cinsellik hakkında konuşabilmek kişinin yaşamı üzerinde dönüştürücü bir etkiye sahip olabiliyor. Kişinin öz güvenini yükselten, partneri ile bağını ve iletişimini iyileştiren, cinsel yaşamını daha keyifli kılan erotik iletişimler aynı zamanda bize savunmasız kalabilmeyi, eleştirel olmadan dinlemeyi, yersiz korku ve endişelerimizin üstesinden gelebilmeyi de öğretiyor. Cinsel içerikli konuşmaların başında gelen dirty talk yani erotik konuşma da tüm bu faydalardan yararlanırken eğlenceli, heyecan verici ve özgürleştirici bir cinsel deneyim yaşamamızı sağlıyor. Ayrıca birbirlerinden farklı libido ve arzulara sahip partnerlerin aynı noktaya gelmesinde ve onay almasında bir tür ön sevişme rolü de görebiliyor. Peki amacı cinsel yaşamdan alınan keyfi arttırmak olan bu iletişim nasıl kurulup ilerletilebiliyor? Sizin için dirty talk nedir, nasıl yapılır, örnekleri neler olabilir, sorularını cevapladık!


Dirty talk nedir?

Türkçeye tam çevirisi “kirli konuşma” olarak yapılan dirty talk aslında ne kirli ne de kötü bir konuşma tarzını kast ediyor. Dirty talk -doğru çevirisi ile erotik konuşma- partnerlerin cinsel ilişki esnasında veya yatak odasının dışında cinselliklerini yaşatmak, heyecanı ve tutkuyu arttırmak için birbirleriyle cinsel içerikli konuşmalar yapması anlamına geliyor.

Öte yandan dirty talk birçok kişi için bir tabu, eksiklik ya da utanç, çekince veya endişe kaynağı olabiliyor. Bu durum özellikle partnerlerden birisinin dirty talk yapmak istemesi, diğer tarafınsa herhangi bir nedenden ötürü rahatsızlık duyması veya yapmak isteyip yapamaması anında daha da vurgulanabiliyor. Gerçekten de birçok kişi için partnerleriyle cinsel içerikli konuşmalar yapmak çok zorlayıcı bir uğraşa dönüşebiliyor. Peki neden?

Bir kişinin neden dirty talk sevmediği sadece kendisinin bilebileceği, çok kişisel bir tercih olsa da konu seks hakkında konuşmaya gelince hepimiz -biz fark etmesek bile- bazı temel çekinceler yaşayabiliyoruz. Bu çekincelerden bazıları şunlar:

 • Savunmasız kalmaktan çekinmek: Dirty talk aslında karşıdaki kişiye duyulan arzuların, istek ve beklentilerin filtresizce paylaşılmasından oluşuyor. Böylesi bir transparanlık birçok kişinin kendini eleştiriye, redde, alaya maruz kalacakmış gibi hissetmesine yol açabiliyor. Bu da çoğu kişinin içinde savunmasız kalma korkusunu uyandırıyor.
 • Cinsellik hakkında hiç konuşmamak: Her eylem tekrar edildiğinde iyileşebildiği gibi hiç eyleme geçilmediğinde gerçekleştirmesi zor olabiliyor. Cinsellik hakkında gündelik yaşamında hiç konuşmayan, partneri veya arkadaşları ile bu konularda açık iletişimi olmayan kişiler için dirty talk yapmak çok zorlayıcı gelebiliyor veya bir utanç kaynağına dönüşebiliyor.
 • Fazla düşünmek: Neredeyse hepimiz yaptığımız eylemleri, söylediğimiz cümleleri tekrar tekrar düşünüp hata aramaya meyilliyiz. Bu endişeli, fazla düşünme hali kendini bilhassa cinsellik esnasında gösterebiliyor. Yanlış bir cümle kurmaktan korkmak, akıldan geçen cümleleri sesli şekilde söylememek, durumu analiz etmeye, en doğru sözcükleri bulmaya çalışmak kişinin keyif alacağı bir ruh haline girmesini engelleyebiliyor.

Dirty talk nasıl yapılır?

Dirty talk cinsel yaşam içerisinde ne bir zorunluluk ne de mutlaka olmasa gereken bir unsur. Özünde partnerlerin birbirleriyle geçirdikleri vakitten daha çok keyif almalarını, tutku ve arzularını yükseltmelerini, cinselliklerini daha özgürce yaşayabilmelerini barındıran erotik konuşmalar cinsel yaşamdan alınan hazzı arttırmak için yapılıyor, daha fazla stres ve endişe yüklemek için değil! Bu düşünce aklımızın bir köşesinde dururken, eğer partnerimizle bu tür bir iletişim başlatmak istiyor ama nereden başlayacağımızı bilmiyorsak aşağıdaki adımlar yol gösterici olabilir!

 • 1. Yavaş yavaş başlayın: Dirty talk’u güzel ve keyifli kılan doğal, içten ve samimiyetle kurulan cümlelerdir. Bunun içinse kişinin kendi temposunda ilerleyebilmesi, ne acele etmesi ne de kendini frenlemesi gerekiyor. Dirty talk yapmaktan çekinen kişiler için mesajlaşma iyi bir ilk basamak olabiliyor. Daha sonra kişi kendini daha rahat ve hazır hissettikçe konuşma sesli bir şekilde de yapılabiliyor.
 • 2. Kendinize odaklanın: İsminin aksine dirty talk esnasında sizi rahatsız eden hiçbir kelime veya cümleyi kurmak zorunda değilsiniz. Bu iletişimin amacı sizin ve partnerinizin aldığı hazzı ve heyecanı arttırmak olduğu için sohbetin çıkış noktası “Siz neyi seksi buluyorsunuz? Partnerinizin yaptığı hangi davranış ve hareketler hoşunuza gidiyor?” soruları olabilir.
 • 3. Rahatlamaya çalışın: Erotik konuşmalar ne çok yaratıcı ne çok şiirsel ne de çok orijinal olmak zorunda değil! Asıl önemli olanın rahatça, doğal akışında, içten geldiği gibi konuşmak olduğu bu anlarda fazla düşünme eğilimine kapılmamaya, endişe ve korkulara fazla ilgimizi vermemeye çalışmak gerekiyor. Unutmayın, en iyi cinsel deneyimler tarafların özgür, rahat, mutlu ve keşfetmekten çekinmediği zamanlarda yaşanıyor.
 • 4. Partnerinizle iletişime geçin: Birçok kişinin dirty talk yapmaktan çekinmesinin bir nedeni de partnerleri tarafından yargılanmaktan, eleştirilmekten, alay edilmekten korkmaları oluyor. Bu çekincenin ortadan kaldırılmasının tek yolu da partner ile erotik konuşmalara girmeden önce açık ve dürüst bir iletişim kurmakta yatıyor. Bu şekilde tutkunun yükseldiği anlarda kişileri fazla düşünmeye iten endişe ve çekinceler ortadan kalkabiliyor, partnerler birbirlerinin neden hoşlandıklarını bildikleri için daha keyifli bir deneyim geçirebiliyor.
 • 5. Eleştirel olmayın: Erotik konuşmalar her iletişim gibi iki yönlü akıyor. Partnerinizden duyduğunuz cümleleri -o an sizi ne kadar şaşırtsa da- eleştirel olmadan karşılayabilmek, cinsel arzuların çok zengin ve çeşitli dünyasına mümkün olduğunca önyargısızca girmeye çalışmak önem taşıyor.

Dirty talk örnekleri

Erotik konuşmalarda tam olarak ne söyleneceğine dair bir fikriniz yoksa belirli soru kalıpları ve yönlendirmeler ile iletişimi başlatabilir, alışmaya başladıktan sonra da herhangi bir metne bağlı kalmadan içinizden geldiği gibi konuşabilirsiniz!

 • Partneriniz size nasıl davrandığında, nasıl dokunduğunda, sizinle nasıl konuştuğunda hoşunuza gidiyor? Cevabınızı partnerinize betimleyin.
 • Geçmiş cinsel deneyimlerinizi, en hoşunuza giden kısımları ile partnerinize bir daha anlatın.
 • Şu anda partnerinizin yanında olsaydınız onunla neler yapmak isterdiniz? Adım adım tüm aksiyonlarınızı partnerinizle paylaşın.
 • Cinsel arzularınızın yükseldiği anda neler hissettiğinizi, bedeninizde uyanan sansasyonları partnerinizle paylaşın.
 • Partnerinizle cinsel fantezileriniz hakkında konuşun, ona sorular sorun.
 • Partnerinizle flört edin! Ne giydiğini, yalnız olup olmadığını, sizi özleyip özlemediğini sorun.


Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP