Cilt bakımında doğal ürünler ve içeriklerin kullanılması gerektiğinden sıklıkla bahsediyorum. Hücrelerimiz, tanıdığı ve benzer bulduğu formülleri hızla kabul edip kullanmaya başlar. Yabancı kimyasalları ve formülleri ise ya hiç kabul etmez ya da en az 6 ay gibi bir süre düzenli kullanımdan sonra tanır ve kullanmaya başlar. Bu nedenle hızlı ve etkili cilt iyileştirmeleri için doğal ve doğru ürünleri kullanmak gerekir. Bu ihtiyaç doğrultusunda, son dönemin en çok kullanılan 3 doğal cilt bakım yağı ve kullanımlarını sizler için derledim.

Kuşburnu çekirdeği yağı

Güçlü bir antioksidan ve C vitamini kaynağı olan kuşburnu çekirdeği yağı, özellikle cilt dokusunu ve tonunu eşitlemek için ideal bir yağdır. Baz yağ olduğu için tek başına rahatlıkla kullanılabilir. Cilde aydınlık ve canlılık sağlayacağı gibi, göz çevresindeki koyu halkaların ve şişliklerinde azalmasına destek olur.

Üzüm çekirdeği yağı

Üzüm çekirdeği yağı, hali hazırda kullanmakta olduğumuz birçok kozmetik bakım ürünü içerisinde yer alıyor. Başka formüllerin içinde yüksek etki gösteren bu yağ, tek başına da cilt için gerekli olan vitamin ve besini sağlar. Cilt lekeleri ve çizgileri üzerinde iyileştirici etkisi olan üzüm çekirdeği yağı, düzenli kullanımda pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlayabilir.

Nar çekirdeği yağı

Yeni yeni adını duyurmaya başlayan nar çekirdeği yağı, çok güçlü bir antioksidan kaynağı. Cilde parlaklık ve ışıltı sağlamasının yanı sıra, egzama ve kuruluk gibi cilt problemlerinde, kesiklerde, yanıklarda ve güneş sonrasında iyileştirici olarak kullanılabilir. İçeriğindeki C ve E vitaminleri sayesinde cildi nemlendirir, besler ve aydınlatır.

Susam yağı

Susam yağı, içinde barındırdığı yoğun E vitamini sayesinde cilt kırışıklıklarını azaltmaya yardımcı olur. Cildin nem ihtiyacını karşılayarak daha canlı ve esnek olmasını sağlar. Ayrıca ciltte oluşan siyah nokta ve aknelerin tedavi edilmesine de yardımcı olur.

Susam yağı, diğer bakım yağlarına göre daha yoğun kıvamlı olduğu için özellikle yağlı ciltlerin kullanmamasını öneririm. Ayrıca susam yağının kendine has keskin bir kokusu olduğu için koku hassasiyetiniz varsa farklı yağları tercih edebilirsiniz.

Doğal cilt bakım yağı ve karışımları, pembe kuvars roller ile cilde masaj yapılarak yedirildiği zaman daha etkili ve verimli olur. Cilt bakım uygulamalarınızı düzenli yapmayı ve temiz içerikli ürünler ve bol su ile desteklemeyi de ihmal etmeyin.

İlginizi çekebilir: İlaç Gıdalar: Bütünsel Sağlık İçin Gökkuşağını TüketinSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP