Kendine özgü muazzam kokusuyla doğayı çağrıştıran Palo Santo tütsüsü, bizi öze, huzura ve dengelenmeye davet ediyor. Prana Vibes’ın yaratıcısı ve kurucusu Duygu Keçecioğlu, Palo Santo’nun eşlik ettiği ritüellerini ve ritüellerinin ardındaki etkiyi paylaşıyor. 


Ritüeller gününüzü nasıl etkiliyor?

Zihnimiz ve enerji bedenimiz farkında bile olmadan pek çok dışsal faktörden olumsuz etkileniyor. Ritüellerin beni bu toksik etkilerden arındırdığına ve bütünsel sağlığıma katkısı olduğuna inanıyorum. Ayrıca ritüellerle tasarlayıp üretmenin ürünlerime de değer kattığını hissediyorum. Bu da beni çalışırken mutlu ve motive kılıyor.

Gün içinde hangi ritüelleri uyguluyorsunuz?

Nefes egzersizlerim, meditasyonlarım ve sabahları en az 3 sayfa yazı yazmak benim vazgeçilmez sabah ritüellerim. Son yıllarda one line çizimler yapmanın da bana çok iyi geldiğini fark ettim ve ritüel diyebileceğim sıklıkta hayatıma dahil ettim. Dönemsel olarak ritüellere odaklanmayı sevdiğim günler var. Yeni ay ve dolunayları, maya takvimine göre bana özel günleri farklı geçirmeyi seviyorum.

Bir de Prana Vibes’ın doğuşu ile birlikte hayatıma giren ritüeller var. Sabah duştan sonra Palo Santo yakmadığım gün yoktur herhalde. Gece de yatmadan önce çok az yakıp yatağımda gezdirmek gibi bir alışkanlığım var. Sezgisel olarak bazen yediğim yemeği, aldığım bir eşyayı, seyahatlerimde kaldığım otellerdeki odayı Palo Santo’lamak da bana iyi ve güvende hissettiriyor. Aynı zamanda yeni artizan tütsülerimi üretirken atölyemde belli frekanslarda sesler çalmak, dolunay ışığında beklettiğim saf suları kullanmak gibi tütsülerimin enerjisini yükselttiğine inandığım minik birçok ritüelim var. Bunları her seferinde büyük keyif alarak yapıyorum. Yurt dışından gelen ham madde kolilerini açmak bile benim için bir olay. Onları Palo Santo’larken, kullananların iyiliğine ve sağlığına vesile olmasını dilemek ve niyet notları yazmak yıllardır her ithalatta yaptığım ritüeldir.

Hani “içine sinmek” diye bir söylem vardır ya, ritüellerle bir şeyi yapmak; benim o anı, o ürünü, o deneyimi içime sindirme şeklim.

Prana Vibes’ın hikayesi, doğanın bizlerle paylaştığı bilgelik, rehberlik ve şifaya yönelik tutku dolu bir ilgi ile başladı. Prana Vibes, doğanın yüzyıllardır bizlere sunduğu hediyelerinden modern yaşamlarımızda kolaylık ve keyifle kullanabileceğimiz ürünler tasarlıyor. Prana Vibes kullandığı malzemelerin seçiminde sürdürülebilir tarım, doğaya saygılı hasat, üstün kalite ve etik değerleri gözetiyor. Hızla akan günün içinde huzurlu arınma anlarına vesile olabilmekten büyük keyif duyarak üretmeye devam ediyor. 

PRANA VIBES’I KEŞFET!


BLOOM SHOP