Prana Vibes’ın kurucusu Duygu Keçecioğlu

Doğal yaşam ömrünü tamamlamış Palo Santo ağaçlarını küçük parçalar haline getirerek elde edilen Palo Santo tütsüsü, eski çağlardan bu yana iyileştirici etkisiyle evlerimize ve hayatımıza taşınıyor. Türkiye’ye Palo Santo’yu tanıtan Prana Vibes markasının kurucusu Duygu Keçecioğlu ile bu kadim tütsü üzerine çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

İlginizi çekebilir: Holistik Ev Konsepti ile 5 Maddede Evinizin Atmosferini Değiştirin

Palo Santo tütsü nedir?

Palo Santo kullanımı insanlık tarihinde epey eskilere dayanıyor. İnkalara kadar uzanan kaynaklar, Palo Santo’nun pek çok seremonide ve o dönemin iyileştirme ritüellerinde kullanıldığına işaret ediyor. İnsanlar, yerküre ile bağlantılarının çok daha kuvvetli olduğu dönemlerde doğadan nasıl faydalanacakları konusunda güçlü farkındalıklara sahiplerdi. Dolayısıyla Palo Santo kullanımı kadim öğretilerde de kendine yer bulmuştu. Palo Santo ağaçlarının yetiştiği bölgelerde, bu ağacın şifalandırıcı gücüne karşı çok güçlü bir inanç var.

Ağaca “holy wood (kutsal ağaç)” demeleri de bundan. Bereketi arttırdığına, kötü enerjileri yaşamdan uzaklaştırdığına, barış duygusunu tesis ettiğine ve yaratıcılığı geliştirdiğine yürekten inanıyorlar.

Güney Amerika’daki tedarikçimiz uzun yıllardır her sabah gün doğumu ile birlikte Palo Santo dallarından minik bir ateş yakıyor. Ormanlara duyduğu minnet duygusu ve yaşamla ilgili iyi dileklerine odaklandığı meditasyon ritüeli bizce çok etkileyici.

900 yıldan uzun bir zamandır kullanılan bu kadim tütsünün yetiştirilmesi ve hasatı, devlet denetiminde gerçekleştiriliyor. Ülkede canlı Palo Santo ağaçlarının kesilmesi kesinlikle yasak. Doğal yaşam ömrünü tamamlayan ya da fırtınalarda düşen dal ve gövdeler toplanıp yıllarca toprakta bekletiliyor. Bu bekleyiş dalların reçine değerlerini arttırıyor. Daha sonra 10 cm boyutunda çubuklar halinde yüksek basınçlı buharda dezenfekte edilerek bizlere ulaşıyor.

Palo Santo tütsü nasıl yakılır?

Çubuklar ucundan tutuşturulduğunda bir dakika kadar çok özel bir koku yayarak tütüyor ve sonra kendi kendine sönüyor. Palo Santo alışık olduğumuz uzun ince tütsüler gibi uzun süreli tüten bir tütsü değildir. Bu doğal bir ürün olmasının sonucudur. Zaten ilk birkaç saniye Palo Santo’nun bedeniniz ve bulunduğunuz alanı arındırması için yeterlidir. Bir çubuğu tarif edildiği şekilde en az 15-16 kez kullanabilirsiniz.

Palo Santo tütsünün bedene, zihne ve bulunduğumuz ortamın enerjisine sağladığı faydalar neler?

Ağacın içeriğinde bulunan bileşenler, tütsü olarak kullanıldığında zihnimizi sakinleştirmemize, odaklanmamıza, konsantrasyonumuzun artmasına yardımcı oluyor.

Şamanların pek çok seans ve seremonilerinde kullandıkları Palo Santo tütsüsünün bedenimiz ve yaşam alanlarımız üzerinde oldukça güçlü ve hızlı bir arındırma özelliği var. Kendine özgü muazzam kokusuyla da mekanlarda doğayı çağrıştıran ve huzur veren bir atmosfer yaratıyor. Palo Santo pek çok ülkede meditasyon ve yoga seanslarının vazgeçilmez bir parçası. Ayrıca yaratıcılık gerektiren meslek gruplarının da çalışma masalarından eksik olmayan bir tütsü çeşidi.

İlginizi çekebilir: Pazar Ritüelleri ile Kişisel Bakım Önerileri

Koku ve beyin arasındaki ilişkiden yola çıkarak Palo Santo tütsüsünün zihin üzerinde, stresi yatıştırmada ve ruh halini dengelemede olumlu etkiler yarattığını söyleyebilir miyiz?

Koku alma duyumuz beş duyu içerisinde en dolaysız olanıdır. Çünkü görsel, işitsel ve dokunsal duyular önce beynin serebral korteksine gelerek orada işlenmesi gerekirken, koku direkt beyindeki duyguların işlendiği limbik sistem üzerine gelir ve burada değerlendirilir.

Dolayısıyla koklama yoluyla alınan uçucu bileşiklerin, sinir sistemimiz üzerinde pek çok etkisi bulunur. Palo Santo limonen gibi terpenoidler açısından zengin bir ağaçtır. Bunlar, sakinleştirici bir etkiye sahip olduklarından psikiyatride bilinen bileşiklerdir. Palo Santo da bu zengin içeriği ile yüzlerce yıldır kullanılan tütsü formunda ve nispeten daha yeni bir kullanım şekli olarak uçucu yağ formunda duygu dünyamızı desteklemeye devam ediyor.

Palo Santo’nun esansiyel yağ olarak kullanımını önerir misiniz?

İki yıl öncesinde Palo Santo’yu ilk kez Türkiye’ye getirirken yaşadığımız heyecanı şu aralar yeniden yaşıyoruz. Midemizde kelebekler uçuşuyor desek yeridir.

Ekvador’daki Bursera Graveolens Palo Santo’larının sürdürülebilir tarımı konusunda ülkenin en etkin ve söz sahibi bitki bilimcisi/fide ana üreticisiyle çalışıyoruz. Kendisi aynı zamanda dünyanın çok az sayıdaki Palo Santo damıtıcılarından biri.

İthal ettiğimiz yüzde 100 saf uçucu yağdan, kimyagerimizle birlikte hem buhurdanlık ürünleri, hem de günlük kullanıma uygun roll formunda ürünler geliştirdik. Üstelik bu süreci Türkiye’nin bu konudaki en güvendiğimiz markası olan Homemade Aromaterapi Laboratuvarları’nda gerçekleştirdik.

Sağlık Bakanlığı bildirimleri, güvenlik dosyaları, resmi prosedürleri üzerinde aylardır çalıştığımız Prana Vibes Aromaterapi serisinin ilk 3 ürününü 1 Nisan 2020’de heyecanla satışa sunduk.


Tüm bu çabamız Palo Santo’nun uçucu yağının şifalı gücüne yürekten inanıyor olmamızdan.


Saf uçucu yağ bir bitkinin özü, ruhu demek. Sentetik madde içermeyen yüzde 100 saf uçucu yağları solumak ya da onlarla hazırlanmış ürünleri cildimize uygulamak bitkinin şifalı özünden kat be kat daha fazla faydalanmamıza imkan tanıyor.

Palo Santo’nun sakinleştiren, ”an”a getiren, yaratıcılığı arttıran, enerjiyi dengeleyen etkilerini yağı sayesinde yaşamımızın pek çok alanına kolaylıkla dahil edebiliriz.

Geleneksel tütsü formunda kullanım şeklini günlük rutinimden eksik etmemekle birlikte evden çıkarken Palo Santo ile hazırlanmış nefis kokan bir roll’u çantama atıp her an kullanabilecek olmak harika oldu. Tüm Palo Santo dostlarının da seveceğine eminim.

Meditasyon yaparken Palo Santo tütsüsü nasıl kullanılmalı?

Fiziksel bedenimiz kadar, zihnimizin ve enerji bedenimizin de durmaya, dinlenmeye, detoksa ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu yüzden ben kendi yaşam alanlarımızda uygulayabileceğimiz günlük rutinleri çok önemsiyorum. Bu anlamda meditasyonu, nefes çalışmalarını, yogayı artık hepimizin günlük rutinimize eklememiz gerekiyor.

İşte tüm bu anlarda Palo Santo tütsüsü, uygulama alanımızın enerjisini arındırarak bize kusursuz bir alan sağlıyor. Çalışmalarımız öncesinde, hem bedenimiz çevresinde hem de çalışma alanımızda dumanı gezdirmek ya da bir buhurdanlığa birkaç damla Palo Santo uçucu yağı damlatarak pratiğimiz süresince havaya karışmasını sağlamak harika bir deneyim. Hem yüksek titreşimi hem de yapısındaki bileşenler odağımızın daha derin, kalbimizle bağlantımızın daha kuvvetli, sinir sistemimizin daha hazır olmasına yardımcı oluyor.


Kendi kişisel yaşamımdaki pratiklerimde de Palo Santo’mun baş ucumda bana eşlik etmesi hoşuma gidiyor.


Sabah evden çıkmadan tüm bedenimi ana odaklanarak Palo Santo’lamayı çok seviyorum. Gece de yatmadan önce çok az yakıp yatağımda gezdirmek gibi bir alışkanlığım var. Yoga yaparken bileğime sürdüğüm uçucu yağ karışımının kokusunu almaya bayılıyorum. Sezgisel olarak bazen yediğim yemeği, aldığım bir eşyayı, seyahatlerimde kaldığım otellerdeki odayı Palo Santo’lamak da bana iyi ve güvende hissettiriyor.

İlginizi çekebilir: Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon Pratikleri

BLOOM SHOP