Elma sirkesi her evin mutfağında bulunan, elimizin altındaki şifacılardan biri. Yüzyıllar boyu hem bitkisel ilaç olarak hem de yemek pişirmede kullanıldı. Antimikrobiyal, antioksidan etkileriyle birlikte, kilo kaybını destekleyici, kan şekeri ve kolesterol düşürücü, diyabet semptomlarını iyileştirici etkileri de bilinmekte.

Bu yazıda ise elma sirkesinin kilo kaybını destekleyici etkilerinden bahsedeceğim. Elma sirkesi yaklaşık 200 yıldır, kilo vermeye yardımcı olup son 10 yıldır yapılan araştırmalar sayesinde de faydaları bilimsel veriler ile desteklenmekte.

İlginizi çekebilir: Evde Kiloyu Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Elma sirkesinin yapısı

Sirke, üzüm veya bünyesinde şeker bulunan meyvelerin çeşitli işlemler uygulanarak önce etil alkol sonra asetik asit fermantasyonuna uğraması sonucu elde edilen bir ürün. İçeriğinde asetik asit, kül, alkol ve meyve aroması maddeleri bulunur. Sirkenin keskin kokusu ve tadı asetik asitten gelir. Elma sirkesi yüzde 5-6 oranında asetik asit içerir ve faydalarının ana kaynağının içeriğindeki asetik asit olduğu öngörülmektedir.

Asetik asit ve yağ yakıcı etkisi

Sirke, suda seyreltik hale getirilmiş asetik asit çözeltisidir. Asetik asitin önemine gelirsek asetik asit ATP ile emilir, metabolize edilir ve doğal bir AMPK artışına neden olur. AMPK, vücudumuzdaki anahtarı yağ depolamaktan yağ yakmaya çeviren bir enzim. AMPK’yi aktive etmek için iki ana yol var. Birincisi “düzenli egzersiz”, ikincisi ise “oruç tutmak”. Bu yöntemler sayesinde enerji depolarını tüketerek, AMPK’yi aktive edebiliriz.

Elma sirkesinin kilo kaybını destekleyici etkisi de AMPK artışına neden olmasından kaynaklanır.

İlginizi çekebilir: Yaz Yaklaşırken Metabolizmayı Hızlandırma Yöntemleri

Elma sirkesi kilo vermeyi nasıl destekler?

2009 yılında Japonya’da yapılan bir araştırmada, 155 obez bireylerden oluşan denek grubu 12 hafta süre ile günde 2 yemek kaşığı sirke veya 1 yemek kaşığı sirke tüketimi test edildi. 12 haftanın sonunda, 2 yemek kaşığı sirke tüketen grup 2,3 kg, 1 yemek kaşığı tüketenlerin ise 0,45 kg verildiği kayıt edildi. (1)

Ayrıca kilo kaybının vücuttaki ne tür yağ dokularından olduğu da araştırıldı. Sonuçlar ise çok etkileyiciydi! Kilo kaybının visseral yağ dokusundan gerçekleştiği saptandı. Yani iç organlarımız, bel çevresinde biriken kronik enflamasyona sebep olan yağlanmalar. Üstelik bu yağlar hastalıklar için tehlike oluşturan yağlanma tipi olarak bilinmektedir. (2)

Elma sirkesinin gıdalarla uyumu

Sirke, gıdalarla olan sinerjisi ile de toplumların yemek kültürüne yerleşmiş. Örneğin İtalyan restaurantına gittiğinizde masaya önden ekmek ile balzamik sirke servis edilmesi ya da Japonların sushi ile soya sos tüketmesinde kan şekerini düşürücü ve doygunluk sağlayıcı etkisinden faydalanıldığını görmekteyiz.

Araştırmalar, yüksek karbonhidratlı yemekle birlikte sirke tüketmenin doygunluk hissini artırdığı ve günün geri kalanında 200 ila 275 daha az kalori alımına teşvik ettiğini ortaya koymakta. (3, 4)

Elma sirkesini nasıl tüketmeliyiz?

Faydalarından yararlanmak için organik elma sirkesini tercih edebilirsiniz. Sirkenizi evde kendiniz hazırlayabilir ya da güvendiğiniz markaları seçebilirsiniz.

Güvenli olarak belirtilen günlük dozu 2 yemek kaşığı. Yeni başlayacak olanlar, günlük 1-2 kaşık ile başlayabilir. Sirkenin tek başına alınması önerilmez, hıçkırık ya da yemek borusu yanmaları gibi yan etkilere sebep olabilir. Ayrıca sindirim sistemi rahatsızlıkları, insülin veya diüretik ilaç kullanıyorsanız elma sirkesi olumsuz etkilere yol açabilir veya ilaçların etkinliğini azaltabilir. Bu tür rahatsızlıklarınız var ise mutlaka doktorunuza danışarak kullanmanızı öneririm.

Kilo kaybını desteklemek için sirkenin düzenli ve her öğünde tüketilmesi önerilir. Örneğin siz günde 3 öğün tüketiyorsanız; her sabah aç karın ile ılık suyunuza karıştırarak, sonrasında da her öğünde salatanıza, yemeğinize 1 tatlı kaşığı ekleyerek tüketebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Elma Sirkesi: Fazla Tükettiğinizde Karşılaşabileceğiniz 11 Durum

Kaynak:

(1) Kondo T, Kishi M, Fushimi T, Ugajin S, Kaga T. Vinegar intake reduces body weight, body fat mass, and serum triglyceride levels in obese Japanese subjects. Biosci Biotechnol Biochem. 2009;73(8):1837–43.

(2) Park J, Kim J, Kim J, et al. Pomegranate vinegar beverage reduces visceral fat accumulation in association with AMPK activation in overweight women: a double-blind, randomized, and placebo-controlled trial. J Funct Foods. 2014;8:274–81.

(3) Östman, E., Granfeldt, Y., Persson, L. et al. Vinegar supplementation lowers glucose and insulin responses and increases satiety after a bread meal in healthy subjects. Eur J Clin Nutr 59, 983–988 (2005). https://doi.org/10.1038/sj.ejcn.1602197

(4) Johnston CS, Buller AJ. Vinegar and peanut products as complementary foods to reduce postprandial glycemia. J Am Diet Assoc. 2005;105(12):1939‐1942. doi:10.1016/j.jada.2005.07.012Dyt. Deniz Hazar

1982 yılında, İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini İşletme-İktisat alanında İstanbul Bilgi Üniversitesinde tamamladı. Pazarlama ve iletişim alanında Türkiye ve yurtdışındaki kurumsal firmalarda çalıştı. Yurtdışında çalışırken ilgi alanı olan mesleği yapmaya karar vererek, ikinci üniversite eğitimini Haliç Üniversite’si Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Diyetisyen olarak tamamladı. Bugün kurucusu olduğu Healthy Bites Co.’da...BLOOM SHOP