YAZAN: BURCU ERBAŞ

Çevrenizden duyduğunuz, kendiniz için en doğrusu hangisi bilemediğiniz, öncesi ve sonrası süreçlerini merak ettiğiniz tüm estetik operasyonları sizin için araştırdık. İşte, estetik operasyonlar sözlüğü!


Acnelan

Orta ve hafif şiddete akne problemleri görülen ciltlere uygulanır. Bir tür sivilce kurutu ve önleyici yüz maskedir. Sebum üretiminin azaltılması, bakteri üretiminin durdurulması ve hiperpigmentasyonun iyileştirilmesi amaçlanır.

Badem göz estetiği

Gözün dış köşesinin doğal olarak düşük olması veya yaş alma ile beraber sarkması yüze daha yorgun bir ifade verebilir. Bu görünümden mutlu olunmadığı zaman gözün dış köşesi; kartuşun, genel veya lokal anestezi altında, yukarı çekilmesi işlemine badem göz estetiği denir. Ameliyat sonrasında göz çevresinde ve yüzde şişlik, morluk yaşanabilir.

Bişektomi

Yanakların dolgunluğu bişat yağ yastıkçıklarının kalınlığına bağlıdır. Bişektomi, genel veya lokal anestezi altında, yanağın iç yüzeyinden girilerek bu yastıkçıkların bir bölümünün alınması ameliyatıdır. Çift yönlü yapılan bu prosedürde amaç gelecekte bir çökmeye sebep olmadan yüzün inceltilmesi, elmacık kemiklerinin vurgulanmasıdır. Ameliyat sonrasında yüzde şişkinlik olabileceği için tam etkisi iyileşme tamamlanınca görülür.

Botoks

Botoks, Clostridium Botuliunum A egzotoksin bakterisinden üretilir. Cilt üzerinde bir tür toksin gibi davranarak kasların kasılmasını kontrol eden sinir salgılarını inhibe eder. Sonucunda kasların hareketi azalır, mimiklere bağlı oluşan ince çizgi ve kırışıklıklar giderilir ve önlenir. Botoks kasın altına enjekte edilir. Geçici bir uygulamadır, zaman içinde vücuttan tamamen atılır. Yüzün birçok yerine; alın, göz, kaş, burun, dudak, diş etleri, boyun, el, ayak, koltuk altına stratejik şekilde uygulanabilir. Vücuda uygulanmasındaki ana amaç ise ter bezlerini inhibe ederek aşırı terlemeyi durdurmaktır. Anestezi gerektirmez. Etkisi kısa sürede görülür.

Dolgu

Cildin yumuşak dokusuna anestezi gerektirmeden enjekte edilen dolgular hyalüronik asitten elde edilir. Ciltteki kollajenin doğal bir yapı taşı olan hyalüronik asit, özellikle yaş ilerlemesi ile azalan hacim, nem ve buna bağlı görülen cilt problemlerini önlemek için kullanılır. Uygulama geçicidir, 8-12 ay arasında değişen bir ömrü vardır.

Yüzün belirli yerlerinde; göz çevresi, yanaklar, şakaklarda yaşanan hacim kayıpları ışığın yansıması ile oynayarak yüze daha önceden oluşmayan gölgeler düşmesine neden olabilir. Bu “karanlık” bölgelere uygulanan stratejik dolgulara ışık dolgusu denir. Genellikle göz çevresine, göz altı morluklarını geçirmek için uygulanır.

Yanaklarda yaşanan hacim kaybı ise elmacık kemiklerindeki vurgunun azalmasına, yüzün çökük görünmesine yol açabilir. Yanak dolgusu ile yüze yeniden hacim verilerek lifting etkisi sağlanabilir. Elmacık kemikleri belirginleştirilebilir. Bu esnada cilteki ince çizgi ve kırışıklılar da giderilir.

Çene geriliği; alt dudağın üst dudağa göre geride olması da dolgular ile düzeltilebilir. Bu dolguya da jawline dolgu denir. Amaç çene konturunu belirginleştirmek, gıdı görünümüzü azaltmak, profili simetrikleştirmektir.

Dudak dolgusu ise doğal olarak ince veya yaş alımına bağlı incelen dudakları dolgunlaştırmak, kalınlaştırmak için uygulanır.

Hydrafacial

Vakumlu cilt bakımı yani Hydrafacial her cilde uygulanabilecek sebum dengesinin sağlanması, siyah noktaların azaltılmasını sağlayan bir tür peelingdir. Ölü derilerinden arınmış cilt daha canlı ve nemli görünür. Vakumlu işlem sonrası uygulanan solüsyonlar ve LED terapi ile cildin antioksidan ihtiyacı karşılanır ve tahriş yatıştırılır.

HIFU

Fokus Ultrason yani HIFU, ameliyatsız bölgesel gençleştirme cihazıdır. Yüksek yoğunluklu ve odaklı ses dalgaları ile derinin en alt tabaklarına yüksek ısı uygulanır. Sonucunda derin doku üzerinde milimetrik yanık alanları oluşur. Bu kontrollü doku hasarının amacı cilt hücrelerinin onarım modunu tetiklemek, doğal kollajen üretimini arttırmaktır. Tek seansta daha genç, gergin ve canlı görünen bir cilt hedeflenir. Etkisi 1-1.5 sene içinde geçtiği için işlemin tekrarlanması gerekebilir. Lokal anestezi altında uygulanır, hafif acılı bir işlemdir.

Karbon Peeling

Karbon maske uygulamasından sonra lazer enerjisi ile etken maddelerin cildin daha derinlerine itilmesi ile gerçekleştirilen bir tür cilt peelingidir. Her tür cilde uygun olduğu gibi daha çok aktif akne tedavisi gören, gözeneklerini sıkılaştırmak, akne lekelerini gidermek ve sebum dengesini sağlamak isteyen kişiler tarafından tercih edilir.

Kök Hücre

Kişinin kendi vücudundan, genel anestezi altında, alınan yağ dokusu kök hücre solüsyonuna çevrilerek stratejik yerlere enjekte edilir. Amaç kök hücre solüsyonunun yeni yerinde doğal kolajen üretimini desteklemesi, hücre yenilenmesini arttırmasıdır. Yüz, boyun ve dekolte bölgelerine uygulandığında daha genç bir görünüm elde edilirken doğal yaşlanma süreci yavaşlatılır. İleri yaş kişilere önerilir.

Jetpeel

Yüksek basınç uygulayan bir başlık ile cildin alt tabakalarına vitamin, mineral ve diğer etken maddelerin iletilmesidir. İğnesiz yani invaziv olmayan bir işlemdir. Basınç sayesinde cilt yüzeyinde peeling etkisi de elde edilir. Cilt ölü hücrelerinden arınır, daha parlak, pürüzsüz ve sağlıklı görünür. Her hafta bir kere olmak üzere 4 seansta uygulanır.

Jinekomasti

Erkeklerde görülen meme büyümesine karşı genel anestezi altında yapılan ameliyatlı bir estetik operasyondur.

Mikroiğneleme

Diğer ismi ile Dermapen, 12 mikro iğneden oluşan bir iğneleme cihazının cilt yüzeyinde gezdirilmesi ile yapılır. Cilt hücreleri, üst tabakada açılan bu mikro kanalları onarmak için hücre bölünmesini ve kollajen üretimini tetikler. Bu da cildin yenilenmesini sağlar. Gözenek görünümü azalan, sivilce ve yara izleri geçmiş, canlı ve parlak bir “yeni” cilt elde edilmesi amaçlanır. İşlemden sonra uygulanacak doğru bir cilt bakım solüsyonu da açılan mikro kanallar sayesinde hızla ve derine emilerek, etken maddelerden daha etkili sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

Mikrolaser peel

İleri teknoloji bir lazer peelingidir. Amaç cildin üst tabakasını yakmadan soyarak altan daha genç, sağlıklı ve pürüzsüz görünen bir cildin çıkarılmasıdır. Bu esnada cildin doğal kollajen üretimi de tetiklenir. Güneşe karşı hassasiyet yarattığı için kış mevsiminde tercih edilir.

ONDA

Elektromanyetik dalgaların kullanıldığı bir selülit tedavisidir. Coolwaves adlı teknoloji ile cildin altındaki yağ dokuları küçültülerek selülit görünümü azaltılır, cilt daha pürüzsüz görünür. Hedef bölge üzerine soğuk başlıklar yardımıyla uygulanır. İstenilen görünüm elde edilene kadar kısa ama sık seanslar ile uygulanır. Etkisi ilk kez 4-6 hafta sonra görülür.

PRP (Platelet Rich Plazma)

Kanın pıhtılaşmasını sağlayan, büyüm hormonu açısından zengin platelet hücrelerinin kandan ayrıştırılarak cilde tekrar enjekte edilmesidir. Amaç cilt kalitesini arttırmak, doğal kollajen üretimini tetiklemek, ince çizgileri gidermek, canlılık ve dolgunluk kazandırmaktır. Cildin kendi kendini onarma sürecini de hızlandırır. Saç derisine uygulanması durumunda da yeni saç üretimini tetikleyerek yoğunluğunu arttırabilir.

Q-Switch

Bir tür leke tedavisi olan O-Switch cilde rengini veren melanin pigmentinin parçalanmasını sağlar. Leke, dövme silme ve tüy sarartma için kullanılabilir. Agresif bir yöntem değildir; kabuklanma, soyulma yaratmaz. Her cilde ve mevsime uygundur.

Silkpeel

Bir tür invaziv olmayan cilt peelingidir. Buharsız, cilt bariyerine zarar vermeyen ve cildin eşit şekilde soyulmasını sağlayan elmas başlıklı bir cihaz ile yapılır. Verilen hasar minimal ve kontrollüdür. Nem, leke, anti-aging ve akne için uygun solüsyonların cilde verilmesi ile tamamlanır. Hassas ciltler için de uygundur.

Soğuk Lipoliz

Diğer ismi ile CoolShape, vakum ve LED ışıklar ile bölgesel yağları azaltmayı amaçlar. Isıtma yerine dondurma methodunu kullanan soğuk lipoliz yağ hücrelerinin kendi kendilerini yok etme mekanizmalarını tetikler. Böylelikle vücudun sadece vakumlanmış; bölgesel incelmenin istendiği bölgelerde, kontrollü hücre ölümü sağlanır.

Vaser Liposuction

Beden üzerinde genel anestezi altında yapılan bir estetik operasyondur. Yağ çekme öncesinde sadece ilgili doku üzerinde etkili ultrasonik ses dalgaları ile yağların parçalara ayrılması amaçlanır. Diğer dokular zarar görmez, böylelikle daha hızlı bir iyileşme sağlanır. Bedeni stratejik olarak kontürlemek için bölgesel yağlara uygulanır.

Vellashape

Cerrahi uygulama olmadan kolay ve konforlu bir vücut şekillendirme tedavisidir. Işık, radyo frekansı ve vakumu aynı anda kullanarak cildin alt tabakalarındaki yağ hücrelerinin ve dokusunun azaltılmasını amaçlar. Oluşturduğu ısı hücrelerin parçalanmasını sağlarken yeni kollajen üretimini de tetikler. Böylelikle ciltte azalan hacme bağlı bir gevşeklik yaşanmaz. Bölgesel yağlar ve selülitler üzerinde uygulanır.

Vitamin – Mineral – Nem Enjeksiyonu

Vitamin enjeksiyonu ya birçok seansta mikrodozlar ile ya da yüksek dozda derinin daha alt tabakalarına; yağ dokusuna enjekte edilir. Amaç cildin renk dokusunu eşitlemek, parlaklık kazandırmak, neme doyurmak, ince çizgileri ve erken yaşlanma belirtilerini hafifletmektir. Karışımın içeriği doktor tarafından danışanın ihtiyaçlarına göre belirlenir.

Mineral enjeksiyonu, vitamin enjeksiyonlarına benzer bir mantıkta çalışır. Danışanın cildinin ihtiyaçlarına göre doktor tarafından belirlenen mineral kokteyli cilde enjekte edilir.

Nem enjeksiyonu yaş alımı ile beraber azalan deri kalınlığı, kollajen, hyalüronik asit ve elastik lifleri yerine koymak amacıyla yapılır. Sonucunda neme doymuş, ince çizgileri giderilmiş, sağlıklı ve canlı bir cilt elde edilir. Mineral ve vitamine benzer şekilde hazırlanan nem kokteyli cilde enjekte edilir.

Yağ Enjeksiyonu

Kişinin kendi yağ dokusundan elde edilen, yan veya alerjik etkisi bulunmayan bir dolgu tipidir. Gerekli yerlerde; boşlukları, yara izlerini doldurma, meme estetiğinde kullanılabilir. Yağ dokusu korunmaya devam edeceği için geçici değil kalıcı bir işlemdir. Cilt dokusunu iyileştirici ve kalınlaştırıcı etkisi vardır. Genel veya lokal anestezi altında iki yönlü; yağ alımı, yeniden yeni yerine enjeksiyonu şeklinde gerçekleşir.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP