YAZAN: ALEYNA TEPE

Çok uzun yıllardır kullanılan ancak son zamanlarda Kore güzellik ürünlerinin popülerleşmesiyle ismini duyuran Cica, tam adıyla Centella Asiatica birçok güzellik ürününde kullanılıyor. Birçok faydası bulunan bu içeriğin en belirgin özelliği ise iyileşmeyi desteklemesi ve hızlandırmasıdır. Hatta, yaralı kaplanların kendilerini iyileştirmek için bedenlerini cica otuna sardığı ve bu sebeple bir diğer isminin kaplan otu olduğu biliniyor. Bu kadar etkili olan cica nedir, nasıl ve ne sıklıkla kullanılır sizin için araştırdık. 


Cica nedir?

Gotu kola, centella asiatica gibi isimlerle de anılan cica, Asya ülkelerinde uzun yıllardır yara iyileştirmek amacıyla kullanılan bir bitkidir. Alternatif tıpta sedef hastalığı, egzama, lupus, hatta soğuk algınlığı ve grip gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan cica son yıllarda birçok güzellik ürününde de kullanılmaya başlandı.

Antioksidan bakımından zengin, bir çeşit nemlendirici olan cica, üç temel aktif bileşenden oluşuyor. Bu bileşenler madecassoside asit, asiatik asit ve asiaticoside olarak isimlendirilir. Cica içerikli ürünlerin zaman zaman madecassoside krem ya da asiaticoside krem olarak bilinmesinin sebebi cica’nın bu bileşenlerden oluşmasıdır.

Centella asiatica, yani cica, amino asit, A vitamini öncüsü beta karoten, bitki içerisinde bulunan ve doğal bir savunma yöntemi olan fitokimyasal ve yağ asidi içerir. İçeriği sayesinde antioksidan ve antibakteriyel özellik gösteren cica, aynı zamanda kolajen oluşumunu, cilt bariyerinin güçlenmesini ve elastikiyetinin artmasını sağlar.

MİSBAHÇE
Nemlendirici ve Aydınlatıcı Göz Çevresi Serumu
KEŞFET
MİSBAHÇE
Nemlendirici Leke Karşıtı Aktif Yüz Suyu
KEŞFET

Cica’nın faydaları nelerdir?

Cilt hastalıklarının tedavisini destekler.

Cica, cildin antioksidan aktivitesini ve kan dolaşımını artırarak herhangi bir yara veya yara izinin iyileşmesini sağlayan ve cilt bariyerini güçlendiren madecassoside içerir.Bu içeriği sayesinde sedef, egzama gibi hastalıkların tedavi edilmesinde ve olası yayılmanın önüne geçmede kullanılır. Yapılan bir araştırmada 4 hafta boyunca haftada 3 kere egzama üzerine uygulanan cica içeriği sayesinde iyileşmede hızlanma gözlemlenmiştir.

Anti-aging özelliği sayesinde yaşlanmayı geciktirir ve yaşlılık belirtilerini azaltır.

Centella Asiatica, kirlilik ve UV ışınları sebebiyle ciltte biriken serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan antioksidanlar bakımından yüksektir. Bu serbest radikaller, cildin bariyerine zarar vererek cildin yaşlanmasına, sarkmasına ve kırışmasına sebep olurlar. Cica, kan dolaşımını hızlandırarak ve kolajen üretimini destekleyerek, yüzün daha genç, daha sıkı ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

Cildi yatıştırır ve nemlendirir.

İçeriğinde bulunan asiaticoside sayesinde cildi büyük oranda yatıştırır. Kızarık, iltihaplı, kaşıntılı hassas ve kuru ciltlerin yatışmasını sağlar, belirtileri hafifletir ve cilt sağlığını destekler. Cica yalnızca yatıştırıcı etkisi ile kalmaz, aynı zamanda içeriğinde bulunan sağlayan amino asitler, yağ asitleri ve beta karoten ile cildi nemlendirir. Yapılan bir araştırmaya göre cica, cildi nemlendirirken cilt bariyerini de kalınlaştırarak sağlıklı bir görünüm sağlar.

Akne ve akne izlerini tedavi eder.

İltihap önleyici, antibakteriyel özellikleri sayesinde cica, aktif aknelerin iyileşmesini hızlandırır ve yayılmasını önler. Ek olarak eskiden kalan akne izlerini tedavi eder. İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kolajen sentezini arttırır, yaraların ve yara izlerinin iyileşmesini sağlar.

Cica’nın faydaları üzerine yapılan araştırmalar umut verici olsa da kesin bir sonuca varmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu söylenmektedir.

Cica nasıl kullanılır?

Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun olan cica içerikli ürünleri temiz cilt üzerine direkt olarak uygulayabilirsiniz. İçeriğinde cica bulunan güneş kremi, nemlendirici gibi cilt bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

MIZON
SPF50+ PA+++ – Cicaluronic
Güneş Kremi
KEŞFET
MIZON
Cicaluronic Cleansing Balm – Centella & Hyalüronik Asit Temizleme Balmı
KEŞFET

Cica diğer hangi etken maddeler ile beraber kullanılabilir?

Centella Asiatica, cildinizde tek başına etki yaratabilecek kadar güçlü olsa da cilt üzerindeki etkilerini arttırmak için bazı bileşenler ile bir arada da kullanabilirsiniz.

Cica & Aloe Vera: Akne oluşumlarının hızlıca tedavi edilmesini sağlar.

Cica & C vitamini: C vitamini ile birlikte kullanıldığında cica’nın cilt nemlendirici ve canlandırıcı özelliği artar.

Cica & Glikoik asit: Bu iki bileşenin bir arada kullanılması kolajen sentezini hızlandırarak cica’nın özellikle yaşlanma karşıtı etkisini arttırır.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP