Sıcaklığın ve nemin doruğa çıktığı bu yaz günlerinde içinizi soğutacak harika bir tarifimiz var! Ev yapımı buzlu İtalyan dondurması ile en sıcak günlerde bile sağlıklı bir şekilde serinleyebilirsiniz, üstelik tatlı tatlı!

Mutfak aleti olarak sadece bir blender yeterli olacaktır. Hazırlaması çok kolay, rafine şeker içermeyen bu tarif ile serinlerken sağlıklı kalmaktan da geri durmayacaksınız. Buzlu İtalyan dondurmanızı hazırlayın, kendinizi Roma sokaklarında hayal ederek en sıcak yaz günlerine biraz tat, keyif ve serinlik katın. Afiyet olsun!

Malzemeler

4 kup dondurma

  • 3 su bardak en sevdiğiniz taze meyve (çilek, ananas, muz, orman meyveleri vs.)
  • 2 – 4 yemek kaşığı (damak tadınıza göre) bal
  • 1 yemek kaşığı taze limon suyu
  • 3 su bardağı buz

Tarif

Meyveleri, balı, limon suyunu ve 2 su bardağı buzu, bir kapta blender yardımıyla iyice karıştırın. Mutfak robotu da kullanabilirsiniz. Karışımınız henüz pütürlü bir dokuya sahipken buzunuzun geri kalanını da ekleyin ve tamamen pürüzsüz bir doku alıncaya kadar tüm malzemeleri karıştırın.

Karışımınızı buzlukta çatlamayacak bir kaba aldıktan sonra buzluğa koyun ve 30 dakika bekletin.

30 dakikadan sonra buzlu İtalyan dondurmanızı buzluktan alın ve sulu bir kıvam alıncaya kadar çatalla kazıyın. Daha sonra 2 saatliğine yeniden buzluğa atın.

2 saat sonra buzlu dondurmanızı, servis kaplarına koyun. Eğer çok katı bir şekilde buz tuttuysa, servis etmeden önce 5 dakika kadar dışarıda bekletin ya da yeniden sulu bir kıvam alıncaya kadar blender ile karıştırın.

İtalyan buzlu dondurmanızı rengarenk tabaklar ve kaşıklarla servis edin. Görsel olarak daha keyifli bir sunum için farklı meyvelerden, farklı renk ve lezzetlerde buzlu dondurmalar yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP