Son zamanlarda özellikle profesyonel alanlarda kendini geliştirmek isteyen bireylerin sıklıkla tercih ettiği online kurslar sosyal izolasyon döneminde iyice ilgi odağı haline geldi. Bu ilginin fark edilmesiyle birlikte, dünya çapında adını duyurmuş olan okullar ve kurumlar sosyal izolasyon dönemine özel olarak belirli kurslarını herkese açık ve ücretsiz hale getirdi. İşte sosyal bilimlerden, kültürel başlıklara, edebiyattan, kişisel gelişime hemen her konuda evinizden çıkmadan katılabileceğiniz 5 online kurs!

Yale University- The Science of Well-Being

Yale Üniversitesi Psikoloji Profesörlerinden Laurie Santos’un online mecralara taşıdığı bu kurs, mutluluk hakkındaki algımızı hedef alıyor. Katılımcılara yeni düşünce ve davranış kalıpları, alışkanlıklar ve perspektif kazandırmayı hedefleyen bu kurs Yale Üniversitesi’nde ders olarak veriliyor. Kafamızın içinde bulunan mutluluk hakkındaki yanlış kalıpları yok ederek mutluluğu arttırabilmemiz için farklı teknikler, egzersizler ve üzerinde düşünebileceğimiz kavramlar sunuyor.

Dr. Mark Hyman- Sleep Master Class

Sağlıklı bir uyku hakkında bilmemiz gereken her türlü bilgiye ve uyku kalitemizi nasıl arttırabileceğimize dair farklı uygulamalara yer verilen Sleep Master Class, pandemi dönemi boyunca herkese açık olarak online mecralarda bulunuyor. Uyku konusunda beş uzman kişinin ve Fonksiyonel Tıp Doktoru Mark Hyman’ın sağlıklı uykunun ne olduğunu anlattığı ve uyku kalitesini etkileyen yiyecekler, ışık oranı, hormonlar, bağırsak sağlığı gibi pek çok başlığı açıkladığı bu kurs ile uykunuza sağlık katmanız mümkün.

Museum of Modern Art (MoMA)

Dünyanın en zengin sanat koleksiyonlarından bir tanesinin sahibi olan ve dünya çapında pek çok sergi için eser sağlayan MoMA, sanat konusuna giriş yapmak veya kendini geliştirmek isteyen herkese farklı konularda eğitimler sunuyor. Bu kurslar sergilerin tasarımını anlamak ve anlatılan hikayeyi takip edebilmek, fotoğraf sanatının inceliklerini görebilmek, günlük hayatı sanatla harmanlayabilmek veya belirli sanat tekniklerini öğrenmek isteyen herkese açık. Sanat konusunda otorite denebilecek kişiler tarafından hazırlanan geniş içerikli dersler, Moma’nın sahip olduğu eşsiz koleksiyonun parçaları ile daha da renkleniyor.

University of California Berklee- Müzik

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden Berklee, müzik bölümünü online mecralara açıyor. Sayısız Grammy ödülü kazanmış olan eğitmen kadrosunun hazırladığı online derslerle, müzik konusunda yeni bilgiler öğrenmek ve kendini geliştirmek isteyen herkes evinden Berklee’de eğitim alabiliyor. Online da olsa Berklee’de okumuş olma deneyiminin ne kadar önemli olduğunun altını çizen ve dolayısıyla grup dersleri düzenleyen müzik fakültesi, öğrencilerine tartışma, fikir alışverişi ve grup çalışması imkanı da sunuyor. Şarkı yazma, canlı performans, müzik terapisi, müzik teknolojisi ve daha pek çok dersle herkesin kendine uygun bir ders bulabileceği MOOCs online mecralarda sizleri bekliyor!

Nikon Online School

Güzel anılar biriktirmenin anahtarı güzel fotoğraflar çekmekten geçiyor. Nikon online mecralardan açtığı farklı fotoğraf ve video kurslarıyla içinizdeki fotoğraf sanatçısını açığa çıkarmanıza yardımcı oluyor. Fotoğraf makinalarını ve aparatları kullanmanın inceliklerini ve alan, mekan, insan ve obje fotoğrafçılığının olmazsa olmazlarının anlatıldığı bu dersler farklı ilgi alanlarına ve farklı seviyedeki kişilere hitap ediyor.

İlginizi çekebilir: Evden Çıkmadan Ziyaret Edebileceğiniz 11 Muhteşem YerSıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapmakta, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif...BLOOM SHOP