Hepimizin zihni geçmiş ve geleceğe dair dikkat dağıtıcı düşüncelerle, kendimizi ve başkalarını eleştiren seslerle, zorlu duygularımızı işleyemeden açtığımız savunma mekanizmaları ile dolu. Peki, bu kaotik zihinlerimizi sakinleştirmenin bir yolu yok mu? Bizi; bedenen, ruhen ve zihnen daha sağlıklı, mutlu ve zinde kılma gücüne sahip Mindfulness ve insanlığın en büyük eğitmeni kitaplar bu konuda yardımcı olabilir. Farkındalıklarını kendileri kadar çevreleri ile de paylaşan MBSR eğitmeni ve Mindful Coach Raquel Habib, Compassionate System Hacker, yoga eğitmeni ve yazar Arzu Özev ve kişisel yolculuklarında onlara eşlik etmiş favori kitaplarını bizimle paylaştı. İşte Mindfulness rehberlerinden farkındalığınızı arttıracak kitap önerileri!


Raquel Habib, MBSR Eğitmeni & Mindful Coaching – Farkındalığın Mucizesi 

“Mindfulness” nedir sorusuna tek bir cümle ve sade bir anlatım ile cevap verebilmek birçok insan için çok zor olmakla birlikte, ünlü Zen ustası Thich Nhat Hanh’ın Farkındalığın Mucizesi kitabındaki eforsuz anlatımı ve Mindfulness’ı hayatımıza katabilmemiz için sunduğu kolay uygulanabilen pratikler, bu eseri tam bir başucu kitabı yapmaktadır.

İster çok uzun zamandır mindfulness pratiği yapan biri olun ister bugün bu konuyla ilk defa karşılaşıyor olun, hiç fark etmez. Bu eser herkesin kolaylıkla okuyup anlayabileceği bir anlatımla yazılmış. Usta, eserinde bize doğru insan olmayı, doğru bir hayat yaşamayı, doğru seçimler yapmayı ve gücümüzü elimize doğru bir şekilde nasıl alacağımızın yollarını anlatıyor. Bunu yaparken aslında en büyük ve tek ihtiyacımız olan aracın farkındalığımız olduğunu söylüyor. Farkındalığımız olmadan sadece rüzgar ile sürüklenen yapraklar gibi gittiğimizde yönün kontrolünü asla elimize alamayacağımızı söylüyor. “Hayatın yüzde 10’u başınıza gelenlerden, diğer yüzde 90’ı ise sizin bu başınıza gelenlere verdiğiniz tepkilerle şekillenir.” Bu sebepten kendimizi, tepkimizi, bizi o tepkiye itenin ne olduğunu farkında olmadığımızda aynı rüzgarda sürüklenen yapraklar gibi kontrolsüz bir yaşama mahkum oluruz. Siz de kendi yaşamınızın mimarı olmak ve yaratım gücünüzü elinize almak istiyorsanız önce sizi bu mucizeye ulaştıracak olan aracının nasıl kullanıldığını öğrenmekle başlayabilirsiniz. Farkındalık aynı bir kas gibidir; öğrenilir, egzersiz ile geliştirilir ve pekiştirilip güçlendirilir. Yani, güçlü bir farkındalık ile mucizeler yaratabilmeniz mümkün. 


Arzu Özev, Compassionate System Hacker & Yoga Eğitmeni & Yazar – Lou Von Salomé

Ben bir kitap biriktiricisiyim. Bir kitapçıya girdiğimde ya da Kindle üzerinden beni heyecanlandıran tüm kitapları alıyorum. Yatırımımın çoğunu kitaba yaptığım bir gerçek. Satın aldığım kitapların hepsini aldığım dönemde okumuyorum ama heyecan verici olan da kütüphanemdeki okunmamış kitapların, vakti zamanı geldiğinde beni çağırması. Bu bana mistik bir oyun gibi geliyor. Yakın zaman önce Kindle kütüphanemden beni çağıran bir kitap oldu: Lou von Salomé’nin hayat hikâyesi. Belki ruhanî bir kitap olarak yazılmadı ama bana sorarsanız özgünlüğü, kendi zamanına göre sıradışılığı ve özgürlük arayışıyla Nietzsche, Freud ve Rilke’yi dahi etkilemeyi başarmış ilk kadın psikanalistlerden olan Lou von Salomé, tarihte kalmaktansa, gündeme gelmeyi hak eden çok özel bir kadın kahraman.


Natalie Garih, Somatik Pranayama Nefes Meditasyonu ve Access Bars Pratisyeni, Reiki Master ve Yoga Eğitmeni – Vücudunuz Hayır Diyorsa

Anılar ve travmalar bilinçdışımızın derinliklerine gömülür, beynimiz ve bedenlerimizde şifrelenir. Bu hafıza o kadar güçlü olabilir ki, vücut bu duyguları ve deneyimleri fiziksel bedende depolar. Zihin, bilinçaltının derinliklerindeki anı ve travmaları “unutabilir”, engelleyebilir ve bastırabilir, ancak vücut asla unutmaz. Beden bize ait olan her şeyi hatırlar. Beden tüm anılarımızın, travmalarımızın ve deneyimlerimizin fiziksel bir hafızasını tutar ve hayatımızdaki olaylar bedenlerimizde fizyolojik izler bırakır. Gabor Maté ’nin kitabinda, stresin, özellikle de çocukluk yıllarımızdan gelen ve öz benliğimizin bir parçası zannedilebilecek kadar derin ve ustaca yerleştirilmiş şartlanmalar sonucunda bilinçsizce yarattığımız gizli streslerin sağlığımız üzerindeki etkilerini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Maté, duygusal stresin bedellerinin neler olduğunu, duygularımızı bastırmanın bize neler kaybettirdiğini ve içimizdeki bastırma dinamiklerinin nasıl çalıştığını anlatıyor. Aynı zamanda bedenin verdiği mesajların içimizdeki çocuğun sesi olduğunu ve içimizdeki çocuğa erişmek için bedene inmemiz gerektiğini söylüyor. Bana çok yol gösteren bir kitap oldu; kendi bedenimin mesajlarını deşifre etmeme yardımcı oldu. Bana, bedenin kutsal bir rehber olduğunu tekrar gösterdi.


Live to Bloom ne okuyor?

Ustalar Sınıfı: Yaşamda Başarının Sırrı- Nevşah

Ustalar Sınıfı Müfredatı ile birçok kişinin yaşamını değiştirebilmiş yazar, eğitmen ve Breath Hub Kurucu Başkanı Nevşah’ın yeni kitabı yaşam kalitesini yükseltmek isteyen herkes için en iyi başlangıç noktasını oluşturuyor. İçinde bulunan egzersizler ile aynı zamanda bir çalışma kitabı olan Ustalar Sınıfı’nın amacı okuyanları üst bilincine ulaştırmak oluyor. Bunu 5 unsurda; nefes, meditasyon, zihin çalışmaları, hayat amacı keşfi, stratejik planlama ile yapabileceğimizi anlatan Nevşah’ın kitabı kendi sözleri ile: “Kitleler için değil, hazır olanlar için.”


BLOOM SHOP