Nefes al. An’da kal. Burada ol. 

Bu sözleri kim bilir kaç kez duydunuz. Dikkat yani konsantrasyon temelli stres azaltma yöntemleri (mindfulness) ve diğer meditasyon teknikleri giderek daha çok insanın ilgisini çekiyor. Çünkü stres ve koşuşturma artık hepimizin hayatını fena halde baltalıyor.

Merhamet, empati ve sevecenlik gibi kavramları daha çok benimseyen insanların, günü ve anı yaşamak konusunda daha becerikli olduğu ise aşikar. Seküler bir olgu olmasına rağmen tıpkı bir din gibi Uzak Doğu’nun meditasyon ve konsantrasyon temelli felsefelerine sarılıyor insanlar.

Ancak bugünü yaşamak kavramı kimi çevreler tarafından daha farklı yorumlanabiliyor. Örneğin kimileri tüm ruhani değerleri ya da içe dönerek yaşanacak farkındalıkları hiçe sayarak, yalnızca kendi bencilliği doğrultusunda “günü” yaşayabiliyor.

“Modern insanların yüzde 20’si iyi vakit geçirerek anı yaşamak ve günü değerlendirmek konusunda hem fikir.”

Bir başka ifadeyle “carpe diem” diyebilmek için iyi zaman geçirmek, eğlenmek ya da benzer aktivitelerle meşgul olmak gerektiğini söylüyorlar. Buradan bakacak olursak 2000 yıllık bir anlayışın içinin boşaltıldığını ve anlamını yitirmeye başladığını söyleyebiliriz.

Fransız Budist rahip Matthieu Ricard, dünyanın en ünlü mindfulness ustalarından biri. Himalayalar’da meditasyon yaparak kırk yıl geçirmiş bir uzman. Konsantrasyon ve meditasyon ilişkisi üzerinde uzun zamandır çalışıyor. Konsantrasyon, dikkat ve nefes farkındalığı geliştirmenin yanı sıra meditasyon yaparak anın içinde kalmayı deneyen insanların ustası. Ricard “şimdiki zaman” içine girebilmemizi ve gerçekten o anı yaşamamızı sağlayan üç değerli yolu paylaşıyor:

1. Akış

Şu an meşgul olduğunuz yer. Genellikle fiziksel veya yaratıcı bir meydan okumayı barındırır.

2. Meşguliyet

İnsanlar eğlenebilir ancak bu “an”ı yaşamak değildir. Bir şeylerle meşgul olmanız ve içinizden gelerek kahkaha atmanız gerekir.

3. Dışa vurum

Antik Yunan’da ekstazi olarak adlandırılan dışa vurum kavramı, yemekten müziğe her konuda tecrübelerimizin bir şimdiki zaman farkındalığını ifade ediyor. 

Bu pratiğe başlamanın en iyi yolu konsanstrasyonu elden bırakmadan günü yaşamanın mümkün olabildiğini bilmemiz yeterli. 

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Time, Huffington Post

BLOOM SHOP