Düşünmemizi, odaklanmamızı, çalışmamızı, uyumamızı kısaca zihinsel ve fiziksel kapasitemizi yeteri oranda kullanmamızı engelleyen baş ağrıları hepimizin kabusu gibidir! Ancak bedenimizi tanıyarak ve bize neyin iyi geleceğini bilerek uygulayabileceğimiz 15 – 20 dakikalık teknikler sayesinde baş ağrılarımızla başa çıkabiliriz.

Baş ağrısına neden olan faktörler çeşitli nedenlerle olsa da birçoğumuzun ana sebebi stres kaynaklıdır. Stres kaynaklı olduğunu düşündüğünüz baş ağrısına iyi gelen etkili bir yöntem ise masajdır.

Strese ve baş ağrısına karşı geliştirilen bu masaj tekniğiyle yüz, boyun ve başınızdaki ağrıları tetikleyen noktalara masaj yaparak, ağrılarınızı azaltacak ve rahatlayacaksınız.

Hazırlık süreci

1. Modunuzu bu tekniğe hazırlamak için rahat kıyafetler giyin. Saçlarınızı gevşek bırakın, bulunduğunuz odanın ışıklarını kısın ve rahatlatıcı bir müzik açın.

2. Ilık bir suyla dolu büyük bir kaba birkaç damla lavanta, nane, okaliptüs veya biberiye yağı ekleyerek ayak banyosuna hazırlık yapın.

3. Sıcak bir suya birkaç damla lavanta ve bergamot yağı dökerek el havlusunu ıslatın.

Masaj aşaması

Ayaklarınız için

1. Ayaklarınızı ılık suya koyun. Esansiyel yağlar ile doldurulmuş suda ayaklarınız rahatlayarak, bedeninizin üst kısmında biriken stresi aşağı doğru çekerek çıkmasına yardımcı olacaktır.

2. Ayaklarınız ılık suyun içerisinde rahatlarken, saç derinizi ahşap bir tarak ile yukarıdan aşağı sonra da aşağıdan yukarı tarayın.

3. Ellerinizi birbirine kenetleyerek başınızın arkasına geçirin ve başınızı dirseklerinizden güç alarak yavaşça aşağı doğru sarkıtın. Bu pozisyonsa yaklaşık otuz bekleyin.

4. Ayaklarınızı sudan çıkarıp ılık bir havluya sarın. Rahatlama hissini maksimize edebilmek için ellerinizle bastırın.

5. Ayağınıza, iki elinizi kullanarak masaj yapar gibi krem sürün. Topuğunuz ve ayak parmaklarınız arasında gidip gelerek birkaç kez tekrarlayın.

6. Başparmak tekniğini kullanarak, ayağın yan kısmına, iç ayak bileği kemiğinin hemen altına ve topuktan ayak parmaklarına birkaç kez masaj yapın.

7. Diğer ayağınız üzerinde de aynı aşamaları tekrarlayın.

Baş bölgeniz için

1. Başka bir havlu ısıtarak (lavanta veya bergamot yağı kullanılmış suya daldırın) yüzünüze koyun. Isı dağılana kadar çene, şakak ve göz çevresine yavaşça bastırın.

2. Kağıt havluya sarılı soğutulmuş buz küplerini yüzünüze uygulayın; soğuk-sıcak şoku yaratarak dolaşımınızı hızlandırmış olursunuz.

3. Yatakta, kanepede veya matta rahat bir pozisyonda oturun. Sırtınızda herhangi bir baskı olmadığından emin olun (dizlerinizin altına yastık koymak sırttaki baskıyı azaltır).

4. Kulaklarınızın hemen üstündeki alana (“temporalis kası”) piyano çalar gibi 30 – 60 saniye kadar masaj yapın.

5. Avuçlarınızla başınızın her iki tarafındaki temporalis kaslarına sıkıca bastırın ve yüzdeki her kası olabildiğince (çene, gözler, alın) sıkın. Sonra şakaklara bastırırken kasları serbest bırakın ve genişletin (ağzı ve gözleri açın, kaşları kaldırın). Bu hareketi üç kez tekrarlayın.

6. Kulaklarınızı yukarıya doğru çekerek masaj yapın ve çene kaslarınızı parmaklarınızla birlikte çalıştırın. 15 – 30 saniye kadar yukarı doğru hareket ettirin. Bu hareketi üç kez tekrarlayın.

7. Saç derinize 30 – 60 saniye kadar şampuanlıyormuş gibi yoğun bir şekilde masaj yapın.

8. Parmaklarınızı başınızın arkasına tekrar yerleştirin ve dirseklerinizi yere doğru sarkıtın. Böylece kafanız ağır bir şekilde sarkar. Daha sonra boyun kaslarını omurgadan uzaklaştırırmış gibi yapın, hafif bir basınç eklemek için üst trapezius kaslarını (yani boynun üst ve arkasının çoğunu) kavrayın. Birkaç kez tekrarlayın.

9. Gerilimin serbest kalması için üst omuz kaslarını ve yan boyun kaslarını bir defa daha tutun. Sizi rahatsız etmeyecek bir acı hissedeceksiniz.

10. Derin ve yavaş bir nefes alarak kapalı göz kapaklarınıza avuçlarınızla hafifçe bastırın. Gözler baş ağrısına son derece duyarlıdır, ışık hassasiyetleri de bu yüzdendir. 3 – 10 kez tekrarlayın.

11. Gülümseyin, gülümsemenin genel mutluluk seviyenizi artırma üzerinde bir etkisi vardır. Dopamin, endorfinler ve serotonin gibi iyi hissettiren nörotransmitterler, yüzünüzde bir gülümseme oluştuğunda ortaya çıkar. Ne kadar gülersek, daha çok gülmek isteriz.

BLOOM SHOP