Doğal ihtiyaçlarımızdan bir tanesi olan seks, fiziksel ve ruhsal anlamda farklı süreçler deneyimlememize neden oluyor. Bu süreçler ve etkileri hakkında fikir sahibi olmaksa daha rahat bir cinsel deneyim yaşamamıza yardımcı oluyor. Ayrıca ihtiyaçlarımızın farkında olmamızı ve partnerimizle daha açık bir iletişim kurmamızı da sağlıyor. Daha sağlıklı bir cinsel ilişki, fiziksel ve duygusal anlamda tatmin olabilmemiz anlamına geliyor. Ürolog ve Seks Sağlığı Uzmanı Jamin Brahmbhatt, cinsel ilişkilerin beynimizdeki ve vücudumuzdaki etkilerinin farkında olarak cinsel deneyimlerimizi geliştirebileceğimizin ve tatmin seviyelerimizi yükseltebileceğimizin altını çiziyor. Nasıl mı? İşte cinsel ilişkinin fiziksel ve ruhsal etkileri!

İlginizi çekebilir: Tantra ve İlişkiler: Tantra Ne Değildir?

Cinsel ilişkiden önce

Biyolojik olarak insanlar seks dürtüsüne sahiptirler. Bu dürtü erkeklerde testosteron hormonu tarafından sağlanırken, kadınlarda durum biraz daha karmaşık bir şekilde meydana geliyor. Bilimsel veriler, kadınlarda seks öncesinde duygu merkezi olarak da bilinen limbik sistemin aktive olduğunu ve yüksek miktarda dopamin salgıladığını ortaya koyuyor.

Beyindeki ödül mekanizmasının bir parçası olan dopamin, “zevk kimyasalı” olarak da biliniyor ve ödül hissi yaratıyor. Dopaminin yarattığı duygusal deneyim kişinin kendini iyi hissetmesine ve daha fazla dopaminin peşine düşmesine neden oluyor. Yani en basit haliyle kişi kendini iyi hissediyor ve daha fazlasını istiyor. 

Limbik sistemi henüz cinsel ilişki başlamadan uyarılan kadınlarda fiziksel tepkiler de meydana geliyor. Ön sevişme olarak adlandırılan bu süreç, valjinal lubrikasyona ve klitoris bölgesinde şişmeye neden oluyor. Ayrıca kalp atışları, tansiyon ve nefes alıp verme hızı da artıyor. Cinsel ilişkiden zevk almak için gerekli olan bu süreç bazı kişilerde saniyeler içinde meydana gelirken bazı kişilerde daha uzun zaman alabiliyor.

İlginizi çekebilir: Cinsel Narsisizm: Narsist Bir Partnerin 8 İşareti

Cinsel ilişki sırasında

Cinsel ilişkinin başlamasıyla beraber kandaki azot oksit seviyesinde meydana gelen dalgalanmalar kan akışının hızlanmasına, göğüs uçlarının hassaslaşmasına, erekte olmaya ve vücudun kızarmasına neden oluyor.

Cinsel ilişki boyunca kan basıncı, nefes alış hızı ve salgılanan dopamin miktarı artmaya devam ederken, adrenalin hormonu da salgılanmaya başlıyor. Kişi, zevkin doruk noktasına yani orgazma yaklaştıkça aktive olan beyincik vücudun farklı bölgelerindeki kaslarda kasılmalar ve titremeler meydana getiriyor.

Wilkens Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, cinsel ilişkinin bağışıklık sistemini, özgüveni ve yaratıcılığı olumlu yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca meditasyon ve seksin beynin benzer bölgelerini aktive ettiği de tespit edilmiştir.

Cinsel ilişkiden sonra

Orgazma ulaştıktan sonra hipotalamus olması gerekenden daha hızlı çalışmaya başlıyor ve iyi hissetme hali meydana geliyor. Dopamin hormonu süreç boyunca ulaştığı en üst seviyeye çıkıyor ve eş zamanlı olarak stres hormonlarını ortadan kaldırdığı bilinen oksitosin hormonunun salınımı başlıyor.

Sonuç olarak kişi kendini rahatlamış, sosyal, mutlu, huzurlu ve iyimser hissediyor.

BLOOM SHOP