YAZAN: BURCU ERBAŞ
FOTOĞRAF: OLD STONE TRADE

Neredeyse tüm gardroplar keskin bir ayrıma sahip: Yazlık ve kışlık! Peki ya bahar dönemleri? Giyinmeyi en çok seven kişilerin bile “Ne giyeceğim?!” derdine düştüğü geçiş mevsimleri yanlış kıyafet seçimleri yaptırmakla meşhur. Soğuk başlayan bir günün aniden yazı andırması, güneş tepedeyken düşük dereceler görülmesi tek çareyi evden her havaya hazır şekilde giyinip çıkmak kılıyor. Peki “matruşka bebek” gibi görünmeden kat kat giyinmenin, yazlık kıyafetler ile kışlık parçaları kombinlemenin stil sahibi bir yolu bulunuyor mu? Evet! Sizin için geçiş mevsimlerinde iyi görünmenin 7 ipucunu yazdık!


İç giyime yatırım yapın

Kat kat giyinmenin formülü bazı doğru seçmekle başlıyor. Hava sıcaklaştığı zaman üzerinizi hiç düşünmeden çıkarabileceğiniz kadar iyi görünen ama kat kat giyindiğinizde de sizi rahatsız etmeyecek bir üst seçmeniz gerekiyor. Bunun için de en iyi tercih ince, üste yapışık üstler; daha sıcak günlerde halter yaka atletler, kısa kollu t-shirtler daha serin günlerde ise boğazlı yaka kazaklar oluyor. Özellikle boğazlı kazaklar zamansızlıkları ile önümüzdeki soğuk günlerde hem pantolon, jean ve etek üstüne hem de yazlık elbiselerin ve tulumların altına kombinlenerek kurtarıcı parça statüsüne erişiyor.


Babanız haklı: Süveter yelekler

Mom jean ve dad sneaker trendlerinden sonra ebeveynlerinizin gardrobundan çalacağınız sıradaki parça süveter yelekler! Mevsim geçişlerinde t-shirtlerin, gömleklerin, uzun kollu trikoların üzerine giyebileceğiniz süveter yeleklerin en trend giyim şekli ise direkt bir üst olarak giymek. Dilerseniz havanın serinleşmesi ihtimaline karşı yanınıza bir ceket alın!


Şüphe anında: Blazer

İyi giyinmek için kendinizi çok esinlenmiş ve hevesli hissetmediğiniz, havanın sıcaklığından tam emin olamadığınız günlerde ne yapacaksınız? Neredeyse her sosyal duruma uyan ve tüm görünümleri yükseltebilen sihirli değnek blazerlar kat kat giyinmeyi de çok kolaylaştırıyor. Sabahları bugün ne giyeceğim krizi yaşadığınız günlerde bol, maskülen kesimli bir blazer, herhangi bir üstün; halter yaka atlet, beyaz gömlek, bol t-shirt, boğazlık kazak hatta sweatshirt üzerine çok yakışıyor. Havanın daha soğuyacağı önümüzdeki günlerde ise blazerlarınızın üzerine uzun paltolarınızı hatta aynı boyda hizalayabildiğiniz puffer ceketlerinizi giyebilirsiniz!


Desenler konusunda deneysel olun

Kıyafetler konusunda yaratıcılığınızı ve deneyselliğinizi (!) en rahat gösterebileceğiniz zamanlar yine kat kat giyindiğiniz günler oluyor. Daha fazla giyim parçasını birbiriyle kombinleyebileceğiniz için alakasız duran kıyafetleriniz, örneğin desenli parçalarınızı birlikte giyerek nasıl göründüğünüze bakabilirsiniz. Tahmin ettiğinizden çok daha iyi görünümler ortaya çıkacak! Bu sezonun en trend desenleri ise; elde boyanmış gibi görünen bohem çizgiler, havyan baskıları ve yatay çizgiler olarak sıralanıyor.


Ya da monokrom giyinin

Aynı blazerlar gibi kat kat giyinmenin bir diğer kısa yolu üzerinize aldığınız her giyim parçasını aynı renk veya bir rengin benzer tonlarından seçmek oluyor. Simsiyah veya bembeyaz monokrom görünümler ile daha minimal bir hava yakalanırken canlı renkler, özellikle tek başına nasıl kombinleyeceğinizi bilemediğiniz iddialı parçalarınız varsa, kat kat giyinirken çok elverişli oluyor. Hiç bir kıyafetinizle gitmeyen pembe renkli pantolonunuzu yine pembe renkli üstler ile giymeyi deneyin.


Aksesuarları akıllı kullanın

Çizginin dışında düşünürseniz kıyafetler birer aksesuar, aksesuarlarsa birer kıyafete dönüşebilir! Eski bir sweatshirtü atkı gibi boynunuza dolayarak, blazerlarınızın üzerine atarak, elbise giydiğinizde ise belinize bağlayarak görünümüze yeni bir kat ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde atkınızı geçmiş kış sezonunun da favorisi balaclavaya çevirerek aniden soğuyan gecelerde başınızı sıcak tutabilirsiniz.


Yaratıcı olun: Uzun kol üstü askılı giyinmek yeniden moda!

Yazlık elbiselerinizi sonbaharda da giymek istiyorsanız tek yapmanız gereken uzun kollu üstlerinizin üzerine giymek! Boğazlı kazakların üzerine triko elbiseler, kısa kollu tshirtlerin üzerine askılı gece üstleri giymek 2000’li yılların nostaljisini taşıyan Y2K trendiyle yeniden geri geliyor. Siz de kendinizi basmakalıp moda kurallarını sıkıştırmak yerine kutunun dışında düşünmeyi ve gardrobunuzla eğlenmeyi deneyin. En sevdiğiniz yazlık ve kışlık üstleri bir arada giydiğinizde nasıl görünüyorsunuz?
Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP