YAZAN: BURCU ERBAŞ
FOTOĞRAF: KENNEDY MAGAZINE

Stilinizi ve gardrobunuzu daha minimal bir hale getirmek mi istiyorsunuz? Günümüzde minimalistler ne giyiniyor diye bakarak ihtiyacınız olan ilhamı alabilirsiniz! Geçmiş yıllara göre daha yenilikçi olan ama zamansız çizgisini kaybetmeyen minimalizm 2.0’ı stilinize kazandırmak için ihtiyacınız olan 7 temel parçayı sizin için derledik!


Minimalist stil ne anlama geliyor?

Minimalizm gereksiz ve fazla olan her unsuru arındıran, sadece keyif, rahatlık ve değer katan unsurları bırakan bir felsefedir. Aynı zamanda bir yaşam tarzı olan minimalizm modern çağın tüketim çılgınlığına karşı oluşmuştur. Moda dünyasındaki yansımasında da az tüketim yapmayı; minimal sayıda giyim parçasına sahip olmayı benimser. Yüksek kaliteli, uzun ömürlü ve modanın gelip geçici trendlerden uzakta kıyafetler farklı şekillerde kombinlenerek tekrar tekrar giyilir. Minimalizme nötr tonlar hakimdir. Yatırım parçalarına sahiptir. Gösteriş ve aşırılıktan uzak, zamansız ve eforsuz bir stildir.

Günümüzde minimalistler neler giyiyor?

Moda dünyasında, ortaya çıkış amacına yakışır şekilde, en kalıcı olan trend minimalizmdir. 1920’lerde Coco Chanel ile başlayan, 90’lı yıllarda Calvin Klein, Céline gibi markalar ile zirveye oturan minimalizm günümüzde de aşırılığı kutlayan Y2K akımının yanı sıra var olmaya devam ediyor. Uzun yıllardır çizgilerini bozmayan The Row, Staud, Tibi, Theory gibi moda evleri ve daha geniş bir segmente yayılmış Cos gibi markalar bugünün minimalizmini koleksiyonlarında yaşatmaya devam ediyor.

Minimalizmin günümüzde hala moda olmasının bir sebebi de tüketicilerin arasında yükselen çevre bilinci ve anti-kapitalist yaklaşımlar oluyor. Sürdürülebilir modanın özünde çevreye saygılı ve etik şekilde üretilmiş, yüksek kaliteli yatırım parçalarını ömür boyu kullanmak hatta jenerasyondan jenerasyona bırakmak oluyor. Minimalizm de aslında uzun ömürlü, çok yönlü ama hala bir karakteri olan parçaları vurguluyor. 2020’li yılların minimalizmi kendi içinde çok farklı formları, renkleri, şekilleri barındırsa da özünde sürdürülebilirliğe sıkı sıkı tutunuyor.

Siz de hayatınıza ve stilinize biraz daha minimalizm kazanırmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız günümüz minimalistlerinin üzerlerinden çıkarmadıkları 7 temel parçayı derledik!

İpucu: Minimalist giyinmek için alışverişlerinizde bakmanız gerekenler en basit parçaları bile yükselten müthiş bir terzicilik, hemen göze çarpmayan düşünceli detaylar, yenilikçi silüetler, lüks bir hissi olan kumaşlar olmalı.

Ceket & pantolon takım

Minimalizmin diğer moda akımlarına da kazandırdığı en büyük hediye ceket ve kumaş pantolon takımlar olabilir! Kişinin bedenine mükemmel şekilde oturan, bol kesimli, kaliteli kumaşlara sahip nötr renkli takımlar her tür ortama uyum sağlıyor. Ne giyeceğinize bir türlü karar veremediğiniz anlarda güvenilir takımınızı giymekse minimalizmin sunduğu eforsuzluk hissini gündelik yaşamınıza taşıyor.


Yelek

Pantolon-ceket takımlarının bir parçası olan yelekler günümüzde sadece kendilerine ait bir an yaşıyor! Eski destekçilerinden ayrılarak tek başlarına bir “yıldız” parçaya evrilen yelekler, günümüzün minimalistleri tarafından sıkça tercih ediliyor. İster tek başına; altına herhangi bir üst giymeden, ister tek renk boğazlıların, gömleklerin üzerine giyilen yelekler bele oturmak yerine daha keskin, kare hatlara sahip oluyor.


Midi etek

Günümüzün minimalistleri tabi ki kumaş pantolonlar ve düz kesim jeanlar giymeye devam ediyor! Nitekim eskinin bakış açısına yeni bir soluk kazandıran yeni “unsur” midi etekler oluyor. Günümüzün Y2K ve modern grunge akımında kendini daha sportif; Nike, Adidas markaları ile gösteren midi etekler, minimal görünümlerde tek renk, kaliteli kumaş ve düz kesim geleneğine uyuyor.


Halter yaka atlet

Minimalist bir gardrobun demir başını yaz-kış her kıyafetin altına veya üzerine giyilebilecek halter yaka atletler oluşturuyor. Özellikle siyah ve beyaz renkte olanlar günümüzün en popüler giyim parçalarından birisi haline gelmişken başka renkleri; bej, kahverengi hatta biraz renk katmak istiyorsanız kırmızı, lacivert halter yaka atletler minimalizme en kolay giriş biletiniz oluyor.


Siyah yatırım parça çanta

Konu aksesuar olunca aynı takılarda olduğu gibi daha riskli, yaratıcı, yenilikçi silüetler öne çıkıyor. Geçmişte The Row’un başını çektiği heykel vari; ya kocaman ya minicik siyah çantalar şu anda birçok moda markasının koleksiyonlarını dolduruyor. Birçok minimalistin hayalindeki yatırım parçasını üreten Bottega Veneta, daha erişilebilir segmente ise Cos klasik siyah çantalara kazandırdıkları modern ve yenilikçi dokunuşlarla minimalizm 2.0’ı şekillendiriyor.

COS STORES

Sanat eseri takılar

Minimalizmi bu denli şık ve cool kılan aslında son dokunuşlarda gizleniyor. Müzeye koyulabilecek gibi duran takılar tek düze gibi algılanabilen görünümleri hemen yükseltiyor. Özellikle altın tonlarında, mümkünse el yapımı hazırlanan ve bir başkasında pek göremeyeceğiniz tarzda takılar minimal dolabın en güzel “aşırılıkları” oluyor.

BRITTANY BATHGATE

Loafer

Moda dünyasının en köklü ve cinsiyetsiz ayakkabı tipi loafer, günümüzün minimalistleri arasında da çok popüler. Her yıl yeni bir değişim veya form alsa da loaferlerın en klasik görünümleri gardrobuna yatırım yapmak isteyenlerin tercihi oluyor. Elbiseler, kumaş pantolonlar, jeanler, etekler kısaca her görünümün altına giyilebilen loaferları zıtlık yaratacak renkte midi bir çorapla kombinlemek görünüme modern bir soluk getiriyor.

COMME Sİ

Zamansız gelenek: Monokrom giyinme

Minimalistlerin renkli giyinmeye yaklaşımları da monokrom görünümler vasıtasıyla yaşanıyor. En sadık minimalistler kendilerini en iyi siyah veya beyaz görünümlerde hissetseler bile günümüzün capcanlı dünyasında herkes gardrobuna biraz renk kazandırmaktan faydalanabiliyor. Burada da izlenmesi gereken rota seçilecek rengin; nötr tonlarda olması daha az stres verici (!) olabilir, tüm kombine egemen olmasını sağlamak oluyor. Solgun pembeler, sarılar koyu renk turuncular, bordolar ve lacivert minimalizm 2.0’ın favori renkleri arasında sıralanıyor.

FANNY EKSTRAND TOURNEURBurcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP