Güzellik; yaydığımız enerji, özgüven, farkındalık ve niyet ile şekillenir. İşim ve ilgi alanım doğal güzellik ve bakım ürünleri olsa da kişisel gelişim ile gerçek güzelliği sürekli kılmanın yollarını her zaman araştırıyor ve çeşitli kadın grupları, toplantılar, etkinlikler ile ‘Gerçek Ben’i en doğru şekilde yansıtmayı amaçlıyorum. Bugün sizlere gerçek güzelliği bulmak amacıyla katıldığım ve çok keyif aldığım bir atölyeden bahsetmek istiyorum.

I am remarkable

Başlıkta da yer verdiğim gibi adı tüm dünyada aynı şekilde anılıyor; ‘I am Remarkable’. Google’da çalışan 2 kadının, ilerleme ve terfi yolunda en büyük engeli kendilerinin yarattığını fark etmeleri üzerine başlatılmış bir insiyatif. Kadınlara, iş ve özel hayatlarında kendi değerlerini, başarılarını ve kendilerini doğru ifade etme yöntemlerini anlatan bir hareket.

Esas amaçları; başarılarımızdan, yeteneklerimizden, hayallerimizden ve bizi biz yapan özelliklerden bahsetmek konusunda ne kadar baskılandığımızı fark ettirmek ve toplumsal normların bizim önümüzde nasıl bir engel oluşturduğunu görmemizi sağlamak.

İlginizi çekebilir: Güzellik Kavramı Hakkındaki Yanılgılarımız

Atölye çalışmasının bendeki etkileri

90 dakikalık atölye çalışması esnasında, ufak gördüğüm başarılarımın aslında ne kadar eşsiz olduğunu fark ettim. Özellikle, kendi işimi kurmadan önce çalıştığım, erkek egemen ortamlarda, başarılarımı ne kadar göz ardı ettiğimi ve yeteneklerimin aslında çok altında işleri kabul ettiğimi hatırladım.

Atölye sonunda, kendimi ve işimi anlatma konusunda daha rahat hissettiğimi ve kendime koyduğum engelleri kaldırmanın rahatlığını yaşadığımı itiraf edebilirim! Başarılarımı, gurur duyduğum özelliklerimi, yeteneklerimi ve benliğimi sesli ifade etmenin beni özgürleştirdiğini ve daha iyi hissetmeme yardımcı olduğunu gözlemledim.

Pratik önerisi

Şimdi, elinize kağıt kalem alın ve yazmaya başlayın. Neler başardınız, ne konuda gururlandınız, hangi özelliğiniz size iyi hissettiriyor? Sizin dikkate değer, olağanüstü olduğunuz konular neler? Her birini teker teker yazın. Her cümleye ‘I am Remarkable because’ diye başlayın ve devamını getirin.

Ardından eğer varsa kadın grubunuzda yazdıklarınızı okuyun. Yoksa ayna karşısında sesli olarak okuyun ve değerlerinizin birkez daha farkına varın! Ne olursa olsun, çalışma sonrası kendinizi kısıtlamayın ve yavaşlatmayın. Değerlerinizle, becerilerinizle, geçmişte yapmış olduklarınızla gurur duyun ve her zaman daha ileriye gitmek için harekete geçin.

Kadınların yine kadınlar ile birlikte güzelleştireceği bir dünya için hep beraber gelişmeye devam edelim! Ben, Kagider’in düzenlemiş olduğu atölyeye katıldım. Ancak genel olarak hareketi incelemek isterseniz, Google’ın bu hareketi ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

#IamRemarkableSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP