Hücreler, biyolojik saatlerine göre belirli zaman ve döngülerde yenilenir. Ancak özellikle gece uykusunda, beynin teta dalga boyuna geçmesiyle birlikte vücuttaki hücre yenilenmesi hızlanır. Bu nedenle, stresten uzak dinlenme ve yenilenme vakitleri yani gece uykuları güzelleşmek için en uygun zamandır. Kan akışının ve hücre yenilenmesinin olduğu bu zamanda, doğru yaptığınız her uygulama, cildiniz ve saçlarınız için uzun vadede güzellik ve gençlik sağlayabilir. Bu amaçla, güzellik uykusu için yapılması gerekenleri listeledim.

1. Temiz ve nemli bir cilt

Cilt, gözeneklerden ve besinlerden oksijen ihtiyacını karşılar. Bu nedenle, hem sağlıklı ve taze yeşil ağırlıklı beslenmeye özen göstermeli, hem de cilt gözeneklerimizi düzgün bir şekilde arındırmalıyız.

Güzellik için en doğru ürünler doğal ürünlerdir. Bu nedenle, pamuklu kumaşlardan üretilen müslin bez gibi doğal bir ürün ile cildinizi çizmeden ve zarar vermeden temizlemenizi öneririm. Cilt tipinize uygun, kurutmayan ve pH dengesini bozmayan temiz içerikli bir jeli cildinize sürerek ıslattığınız müslin bez ile keseleme hareketi yaparak makyaj, kir ve fazla yağdan cildinizi arındırabilirsiniz. Ardından cilt ihtiyacınıza uygun olan bir yağ ile cildinizi besleyebilirsiniz. Hem hücre yenilenmesini desteklediği hem de cildi nemlendirip C vitamini desteği sağladığı için benim favorim Kuşburnu Çekirdeği Yağı.

Çok kalın ve kimyasal içerikli ürünler kullanmamanızı öneririm. Aksi halde gözenekleri yabancı maddeler ile tıkayarak akne, siyah nokta oluşumu ve cilt donukluğuna sebebiyet verebilirsiniz.

2. İpek yastık kılıfı

Cildiniz ve saçlarınız için yapacağınız en doğru yatırım ipek yastık kılıflarıdır. Koton yastık kılıflarının en az hava kirliliği kadar cildi yaşlandırdığı ispatlanmıştır. İpek yastık kılıfları sürtünmeyi en aza indirdiği için, ciltte kırışıklığı, saçlarda ise kopma ve dökülmeleri engeller. Bu sayede, sabah uyandığınızda yüzünüzde yastık kılıfı nedeniyle oluşan zamanla derinleşecek kırışıklıklar oluşmaz. Saçlarınız karışmaz ve kopmaz, aksine yumuşak ve parlak olur.

Bu nedenle tavsiyem, bütün beden güzelliği için ipek nevresim takımı kullanmak. Ancak tabii ki çok kıymetli ipek kumaşlardan yapılan nevresim takımlarının maliyeti çok yüksek olabileceği için en azından uyku yastıklarınızı ipek yastık kılıfı ile kullanabilirsiniz.

3. Rahat mide ile uyku

Uyumadan önce yiyeceğiniz ağır yiyecekler, fazlaca alkol tüketimi veya kafein ağırlıklı içecekler, huzursuz bir gece geçirmenize neden olacaktır. Bu nedenle, sabah şişmiş ve donuklaşmış bir cilt ile güne başlamamak adına akşam yemeklerini hafif geçirmenizi tavsiye ederim.

Hafif ve rahat bir mide ile bitirilen günün ardından rahat bir gece geçirmeniz mümkün. Beslenme uzmanları, telomer sayısını arttırmak için en geç saat 18:00’de akşam yemeği yemeyi ve bu öğünü lif ve bitkisel ağırlıklı geçirmeyi tavsiye ediyor.

Bu nedenle, güzellik uykusu için akşam yemeklerinde hayvansal gıdalardan, ağır ve yağlı yiyeceklerden ve alkolden uzak durmaya dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca gün içinde antioksidan zengini yiyecek ve içecekler tüketmek, gece kan dolaşımı ile hücrelere taşınacak olan oksijen miktarını da arttırıyor. Bu nedenle antioksidan içerikleri de ihmal etmemek gerekiyor.

4. Dijital detoks

Akşam saat 20:00’den sonra mavi ışıktan uzaklaşmak göz ve cilt sağlığı açısından oldukça önemli. Geç saatlere kadar bilgisayar, televizyon ve telefon ışığına maruz kaldığımız zaman beyin dinlenme dalga boyuna geçemiyor. Bu durum, hücre yenilenmesinin başlamasına engel oluyor. Mümkün olduğunca akşam saatlerinde dijital detoks yaparak mavi ışıktan uzak durmaya çalışıp beyninizi, göz kaslarınızı ve cildinizi dinlendirmeyi tercih edebilirsiniz.

Sadece güzellik için değil, genel iyilik hali için uykunun önemi büyük. Bu nedenle, rahat ve kesintisiz uyku için özel çaba gösterebilirsiniz. Çok stresli dönemlerinizde yatmadan önce meditasyon yaparak kendinizi gevşetebilir, uyku maskeleri ile karanlık ve bol melatonin salgılanan uyku deneyimi yaşayabilir veya sakinleştirici çay ve oda kokuları ile bedeninizi rahatlatabilirsiniz. Sağlıklı ve güzel günler dilerim.Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP