YAZAN: SİMGE KAMACI

Bir kadın için en güzel, özel ve belki de en zorlu dönem hamilelik dönemi olabilir. İçinizde tatlı bir heyecanla ailenizin genişlemesinin heyecanını yaşarken, bir yandan da her gün değişen hormonlar ile baş etmek zorunda kalıyorsunuz. Vücudunuz, ruh haliniz ve bütün alışkanlıklarınız değişiyor. Bir yandan bu değişime şükrederken, bir yandan da değişen vücut ölçüleriniz, mide bulantılarınız ve sürekli yorgunluk hissi sizi zorluyor olabilir. Ancak nasıl bir hamilelik dönemi geçiriyor olursanız olun, bu zamanların çok kutsal ve değerli olduğunu, bütün hücrelerinizin bir canlı yaratmak için yenilendiğini ve sonucunun tahminlerinizin de ötesinde bir güzellikte olacağını unutmayın. Peki bu kutsal süreçte, yani hamilelikte bakım nasıl olmalı?

Bu güzel dönemin zorluklarını biraz olsun azaltmak, öz sevgiyi kuvvetlendirmek ve kaygıyı yatıştırmak için bakım rutinlerinize daha fazla özen gösterebilirsiniz. Karşılaşabileceğiniz problemlere göre birkaç bakım tüyosunu listeledim.


Çatlak bakımı

Hamilelikte en büyük endişe, alınan kilolar nedeniyle göğüs, göbek ve basen bölgesinde oluşan çatlaklar olabiliyor. Bu aşama da dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar, hamilelik süresince uygun jel ve yağlar ile vücudun sürekli nemli tutulması ve doğum sonrası kilo verme sürecinde de aynı uygulamaya devam edilmesidir.

Çünkü vücut sadece esnerken değil daralırken de çatlayabiliyor. Hamilelikte bakım ürünleri seçerken hem bebeğiniz hem de kendiniz için zararlı kimyasallar içermeyen, doğal ürünler ile vücudunuzu her gün nemlendirin.

Shea butter, hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı hamilelikte kullanabileceğiniz en güzel nemlendiriciler arasındadır. Hamilelik boyunca çatlak görünümünü azaltmak için vücut yağınızın içine uçucu yağ eklemekten kaçının veya uzman bir aromaterapist tarafından hazırlanacak olan yağ karışımlarını kullanın.

Uçucu yağların etkisi çok kuvvetli olduğu için size veya bebeğe zarar verebilir, erken doğumu tetikleyebilir. Bu nedenle, hamileliğiniz boyunca güvenilir olduğuna emin olmadığınız uçucu yağları koklamaktan ve cildinize uygulamaktan kaçının. Her yeni ürün alışverişinde satıcıya hamile olduğunuzu belirtin. Doğal olan her zaman en güvenilir olan değildir, unutmayın!

Sivilce bakımı

Değişen hormonlar nedeniyle sivilcelerde artış görülebiliyor. Özellikle bu dönemde çene ve yanak bölgesinde sivilceler çıkmaya başlayabiliyor. Akneler üzerinde olumlu etkiler yaratan içeriklerden A vitamini, hamilelikte bakım adına kullanılması zararlı içeriklerden biridir. Bu nedenle yaşlanma ve akne karşıtı bakım ürünlerinin içerisinde yer alan retinollere bu süreçte ara verin ve cildinizi sadece temiz ve nemli tutun.

Cildinizi hassas bir temizleyici ile gün sonunda temizledikten sonra, Homemade Aromaterapi Lavanta Hidrosolü ile tonikleyebilirsiniz. Lavanta, en güzel anti-bakteriyel içeriklerden biri olduğu için akne oluşumunu engellerken cildinizi yatıştıracaktır. Toniğin emilimi için birkaç dakika bekledikten sonra The Sim Co. Aydınlatıcı Yüz Serumunu tüm cildinize uygulayın. İçeriğindeki Jojoba yağı, Lavanta, Gül ve Ylang ylang uçucu yağları sayesinde cildinize aydınlık ve canlılık katacaktır.

Aktif aknelerden kaçınarak, tüm yüzünüze The Sim Co. Ametist Gua Sha ile masaj yapabilirsiniz. Ametist taşı cildinizi rahatlatırken, kaygı ve stres dolu zihninizi de sakinleştirecektir.

Kuru cilt bakımı

Hamilelik döneminde ciltte çok fazla kuruluk oluşabiliyor. Değişen hormonlar nedeniyle fazlasıyla kuruyan cildin tekrar nemlendirilebilmesi için daha fazla su tüketimi ve taze meyve-sebze tüketimini arttırmak, ayrıca açık havada yürüyüş yapmak etkili olabiliyor. Hyaluronik asit serumlar bu dönemde olumlu etkiler yaratabilir.

Dermatolog veya eczacınızın önereceği serumu her sabah cildinize uygulayın ve ardından nemlendiricinizi sürün. Ek olarak, koton/pamuklu yastık kılıfları cilt kuruluğunu arttırır. Cilt ve saç sağlığınız için ipek yastık kılıfı kullanın. İpek yastık kılıfları, bu dönemde dökülmeye başlayan saçlarınızı da koruyarak saç ve cilt sağlığınızı arttırır ve iyileştirir.

Bonus: Kaygı – stres bakımı

Hamilelik boyunca daha endişeli, stresli, duygusal ve öfkeli bir ruh hali oluşabiliyor; çok normal. Gün sonunda yorgunluğu azaltmak ve stresi yavaşlatmak için kendinize ayak banyosu hazırlayabilirsiniz. Ilık su içine ekleyeceğiniz kaya tuzu ve lavanta çiçekleri topraklanmanızı ve rahatlamanızı sağlayacaktır. 

Yanınıza rahatlamanızı destekleyecek kristaller ve minik bir mum koyup, hafif bir müzik ile yarım saat kadar dinlenebilirsiniz. Mumun organik olmasına dikkat edin. Bu dönemde 5 duyu organınız ile içeriye aldığınız her şeyin bebeğinize gittiğini unutmayın. Ayak banyosu ardından, hindistan cevizi yağı ile ayak tabanlarına ufak masajlar yapıp güzel bir gece uykusuna geçebilirsiniz.

Eşsiz ve kutsal bir dönemdesiniz! Bu güzel süreci en kaliteli ve verimli şekilde değerlendirmeye çalışın. Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle.Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP