20 senedir dünyanın gidişatını göz önünde bulundurarak günün ihtiyaçlarını ve trendlerini yorumlayıp özel bir renk seçen Pantone, 2020’nin rengini geçtiğimiz günlerde açıkladı: Klasik mavi!

Bu renk tercihini yaparken dünyaya hakim olan negatif atmosferi dengelemeyi, insanlara kendilerini güvende hissettirmeyi ve evrensel konulara dikkat çekmeyi amaçlayan Pantone, son dönemde maruz kaldığımız huzursuz ve güvensiz ortamı mavinin en güzel tonu ile yumuşatıyor. Alacakaranlıkta gökyüzünün bürüdüğü renk olarak tanımlanan klasik mavi daha şimdiden kendini pek çok yerde göstermeye başladı.

Peki mavinin enerjisi nedir?

Hepimizin bildiği, hatta hissettiği gibi her rengin başka bir enerjisi var. Özellikle dekorasyon gibi uzun soluklu konularda bu enerjilerden en iyi şekilde yararlanmak çok önemli. Renk tercihlerini yapmaya başlamadan önce renklerin enerjilerini ve insanların üstündeki etkilerini araştırmak, doğru kararlar almamıza yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Çakra Renkleri ile Enerjinizi Ortaya Çıkarın

Dingin ve huzurlu enerjisi ile mavinin açık tonları, iç mekanlarda oldukça fazla tercih edilen renkler olsada klasik mavi gibi koyu tonların kapalı mekanlarda uygulamak bir hayli dikkat istiyor. Güvenilirliğin ve sorumluluğun simgesi olarak bilinen mavi, kullanıldığı mekanlarda rahatlık, sakinlik ve düzen duygularını arttıyor. Ayrıca renk terapistleri mavi renginin kan basıncını düşürdüğünü, daha derin nefes almayı sağladığını ve uyku kalitesinin artmasında önemli bir rol oynadığının altını çiziyorlar.

Mavinin en derin tonlarını iç mekanlarınıza en doğru şekilde uygulamanıza yardımcı olacak dekorasyon önerilerini listeledik.

Güçlü ve güvenilir bir temel

Doğası gereği insanı sakinleştiren, stresten arındıran ve güvende hissettiren mavi, iç mekanlarda rahatlıkla kullanılabilen bir enerjiye sahip. Sade ve zarif duruşu sayesinde hemen hemen her ortama uyum sağlayan, öne çıkmadan alanın kalanıyla uyum içinde var olmayı başaran bu rengi duvarlarda kullanarak evinizde huzur ve güven dolu bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Mavinin koyu tonlarını duvarlarınızda kullanmak istiyorsanız geniş ve aydınlık camların olduğu bir alanı tercih ederek gereksiz bir karanlık ve ağırlık yaratmaktan kaçınabilirsiniz. Ayrıca alandaki tüm duvarlar yerine tek bir duvara klasik mavi uygulamak ve etrafta az eşya tercih etmek rengin olumlu etkilerinin daha güzel vurgulanmasına izin verir.

Duvarlarınızı koyu renklere boyamaktan kaçınıyor ancak yine de bu asil rengi geniş bir alanda deneyimlemek istiyorsanız açık renk duvarların hakim olduğu alanlarda dolap kapaklarınızı, halılarınızı veya oda kapılarınızı klasik mavi tercih edebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Renklerin Gücü Adına: Hangi Oda Hangi Renk Olmalı?

Karakteristik parçalar

2020’nin rengi maviyi evinizde görmenin en şık ve rahat yollarından bir tanesi de kadife ve mavi bir kanepe! Klasik mavinin tüm derinliğini size hissettirecek kadife kumaşın, evinizde görmeyi sevdiğiniz desenler ve renklerle beraber kullanıldığı bir oturma alanı sizi huzurlu ve güvenli hissettirebilir.

Özellikle turuncu ile muhteşem bir uyum içinde olan maviyi, sıcak renklerle beraber kullanarak dingin bir atmosfer yaratabilirsiniz. Oturma alanınızı mavi bir kanepeyle tamamlamaya karar verdiyseniz unutmamanız gereken şey, maviye fazla maruz kalmak uykuyu teşvik ediyor. Bu durumu canlı bir ışıklandırma, haraketli desenler ve sıcak tonların tamamladığı bir renk şemasıyla yok edebilirsiniz. Kanepe ve koltuklarla yaratacağınız bu atmosferi, açık renk koltuklarla beraber kullanacağınız klasik mavi kalın perdelerle de yaratabilirsiniz.

Yumuşacık dokular

Sakinlik, huzur, dinginlik, güven ve rahatlık gibi kavramları temsil eden mavi kimlerine göre en çok yatak odasına yakışıyor. Nevresimlerinizi ve yatak örtünüzü alternatif mavi tonlarından tercih ederek özel alanınızda hayat kalitenizi arttıracak olumlu enerjiler yaratabilirsiniz. Uykuyu teşvik ettiği ve kalitesini arttırdığı bilinen mavi tonlarını yatak odanızın yanı sıra evinizin farklı yerlerinde kullandığınız tekstil ürünlerinde de tercih edebilirsiniz.

Su elementiyle uyum içinde olması ve temizliği çağrıştırması nedeniyle özellikle banyonuzdaki havlular ve halılarda mavi tercih ederek dinlendirici bir atmosfer yaratabilirsiniz. Okyanus ve gökyüzünü anımsatarak sonsuz bir güzellik hissi yaratan maviyi ev tekstilinde tercih ederken tonlar konusunda da oldukça cesur davranabilirsiniz. 

İşlevsel detaylar

Günümüzde popüler olan dekorasyon akımları her defasında bize gereksiz eşyalarımızdan ve ortamı ağırlaştıracak detaylardan uzak durmamızı söylüyor. Artık biliyoruz ki boş rafları biblolarla doldurmak veya kullanılmayan vazoları sağa sola koymak alanımızın enerjinisi ve dolayısıyla bizim enerjimizi kötü etkiliyor.

Kullanmayacağınız mavi objeler almak yerine, işlevsel olan objelerinizi mavi tonlarında tercih ederek evinize gelecek olan olumlu enerjiyi arttırabilirsiniz. Kupalarınız, tabaklarınız, bardak altlıklarınız veya içinde çiçekler olan saksılarınızı mavi tercih ederek dramatik değişiklikler yapmadan da mavinin huzurlu ve güvenli enerjisini alanlarınıza taşıyabilirsiniz. 

Alanın genişliği, aldığı doğal ışık miktarı, dekorasyonun kalanını ve en önemlisi de zevklerinizi göz önünde bulundurarak klasik maviyi veya tonlarını evinize getirerek hayat kalitenizi arttırabilirsiniz. Doğadan bir renk olan ve özellikle iç mekanlarda eksikliğini çektiğimiz maviyi yaşam alanlarınıza serinletici, dinamik, konsantrasyon artırıcı, uyarıcı veya ilgi çekici bir etki katmak için uygulayabilirsiniz. Sıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapmakta, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif...BLOOM SHOP