Gökkuşağında bulunan ve vücudumuzdaki çakraları simgeleyen 7 rengin verdiği enerjiler nedir? Renklerin gücü, çakra renkleri ile enerjinizi ortaya çıkarın!

Biz insanlar enerjik varlıklar olduğumuz için aslında en önemli enerji kaynağımız ışıktan üretilen renklerdir. Yüzlerce yıl önce renklerin enerjisi, hastalıkları tedavi etmek ve tapınakları iyileştirmek amacıyla Mısırlılar ve Uzak Doğulular tarafından kullanılıyordu. Yıllar içerisinde tüm dünya doğadaki renklerin bir enerjisi olduğunu ve bu enerjisinin kişilerin fizyolojisi ve psikolojisi üzerinde etkili olduğu görüşünün gerçekliğini benimsedi.

Renkler bedenle enerji kurarak fiziksel, ruhsal ve duygusal anlamda dengede olmanızı sağlıyor. Bunun için ihtiyacınız olan rengi üzerinizde taşımalı veya evinizin belirli bölgelerinde kullanmalısınız. Ancak renklerin üzerinizdeki etkisini görebilmeniz için bu enerjiyi tüm bedeninizde taşıyacağınız fikrine odaklanmanız gerekiyor. İşte renkler ve yaydığı enerjiler!

Kırmızı 

Fotoğraf: vogue.com.au

İçinizdeki gücü en kolay şekilde ortaya çıkaran renk kırmızı. Kök çakranızı çalıştıran kırmızı; işlerinizi tamamlamak, somut sonuçlar elde etmek ve olaylar karşısında sağlam kalabilmeniz için size güç veriyor. Kırmızının enerjisini kullandığınız günlerde auranızın adeta parladığını hissediyorsunuz. Salon veya yemek odasında kırmızıyı kullanarak misafirlerinizle yüksek enerjili saatler geçirebilirsiniz.

Turuncu 

Fotoğraf: designsponge.com

Turuncu canlılık, mutluluk ve heyecan veren bir renk. Enerjik ve sosyal olmanız gerektiği günlerde turuncu giymenizi öneriyoruz. Sakral çakranın sağlıklı çalışmasına destek olan turuncu, duygularınızı daha rahat şekilde ifade etmenizi, sağlıklı ilişkiler kurmanızı ve yaratıcılığınızın gelişmesini sağlıyor. Enerjisi çok yüksek olan bu rengi evinizde görmek isterseniz mutfak, koridor veya çocuk odasında kullanmalısınız. Oturma odası veya yatak odası gibi dinlendiğiniz alanlarda turuncuyu tercih etmemenizi öneriyoruz.

Sarı

Fotoğraf: sfgirlbybay.com

Sarı; özgüven, zihinsel güç ve başarıyı arttıran bir renk. Sarı renk giydiğiniz veya sarının hakimiyeti altında olan mekanlara girdiğinizde, solar plexus çakranız sarının yaydığı enerjiyi algılıyor ve özgüveninizin yerine gelmesini, hafızanızın güçlenmesini, başarılı olmanızı ve hayat sevincinizin artmasını sağlıyor. Özellikle son derece aktif olmanız gereken toplantı günlerinizde bu rengi üzerinizde taşıyabilirsiniz. Sarı, gözü yoran bir renk olduğu için evinizin belli başlı noktalarında kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin, koltuğun üzerine sarı yastıklar koymak güzel bir alternatif.

Yeşil

Fotoğraf: pufikhomes.com

Kalp çakranıza doğrudan etki eden yeşil; hayatınızı ve ilişkilerinizin dengede tutuyor, huzurunuzu ve hayatınızdaki bereketi arttırıyor, kendinizi daha sağlıklı hissetmenizi sağlıyor. Dolayısıyla kendinizi güvende, huzurlu ve dinç hissetmek istediğiniz zamanlarda yeşilin gücünden yararlanabilirsiniz. Bu rengi yatak odası ve mutfağınızda kullanmak, günün yorgunluğunu üzerinizden atmanıza ve dinlenmenize yardımcı oluyor.

Mavi

Fotoğraf: maisoncreative.com

Duygularınızı dengelemek, insanlarla rahat iletişime geçmek ve düşüncelerinizi gerçeğe dönüştürmek için mavinin enerjisinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca sakinleştirme özelliği olduğu için stresli günlerinizde de bu rengin enerjisini kullanabilirsiniz. Boğaz çakranızın sağlıkla çalışmasını sağlayan maviyle etkili iletişimler kurmak oldukça kolay. Sanatsal bir kişiliğiniz varsa çalışmalarınızı yaparken daha kolay ilham alabilmek için de maviden destek alın.

Civit mavisi

Üçüncü göz çakranızı çalıştıran civit mavisini ise daha kararlı ve cesaretli olmak istediğiniz zamanlarda kullanabilirsiniz. Zekayı harekete geçiren bu rengin enerjisi aynı zamanda vücudunuzdan toksinlerinizi atmanıza da yardımcı oluyor. Bu tondaki aksesuarla ile yatak odanızı süsleyebilirsiniz.

Mor

Fotoğraf: homeology.co.za

Tepe çakranızın çalışmasını sağlayan morun enerjisini; içinize dönmek, farkındalık kazanmak ve negatif enerjilerden korunmak istediğinizde hayatınıza dahil edin. Meditasyon yapıyor ancak olması gerektiği gibi anda kalamıyorsanız üzerinize mor renk giyin. Ayrıca çalışma odanızda moru kullanarak yaratıcılığınızı açığa çıkarabilirsiniz.

Bonus:

Beyaz

Temizliği ve şifayı simgeleyen beyaz diğer renklerin gücünü arttırıyor. Negatif enerjilerden arınmak ve ruhunuzu dinlendirmek için beyazın gücünden yararlanabilirsiniz. Evinizin odalarını hangi renge boyarsanız boyayın mutlaka beyaz ile bir dokunuş yapın.

Gümüş rengi

Gümüş rengi, sezgilerinizi arttıran, dişil enerjiyi ortaya çıkaran ve huzur veren bir renk. Ancak hem üzerinizde hem de evinizde bu rengi dengeli kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü fazla kullanımda enerji düşüklüğüne sebep olabiliyor.

İlginizi çekebilir!Cemre Bosnalı

Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim bölümünden mezun olan Cemre, eğitim aldığı dönemde çeviri stajının yanı sıra Ayaydın-Miroglio Group’da Dijital Pazarlama stajı yaptı. Mezun olduktan sonra dergi ve medya sektörüne girmek isteyerek İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Editörlüğü kursu aldı. Bir sene boyunca ALL ve L’Officiel dergilerinde editör asistanı olarak çalıştı, daha sonra sosyal...BLOOM SHOP