Şu sıralar çevrenizden çok sık duyduğunuz çakra konseptine gerçekten aşina mısınız? Sizin için çakra nedir, çakra renkleri ne anlam ifade eder sorularını araştırdık!


Çakra nedir?

Çakralar vücudumuzdaki enerji merkezlerini temsil eder. Vücudumuzda 7 çakra vardır. Bunların her birinin sağlığımız, huzurumuz ve refahımız üzerinde farklı etkileri vardır. Her çakranın enerji titreşimi farklı bir frekansta meydana gelir. Bu nedenle çakraları temsil eden renkler de birbirinden farklıdır. 7 çakranın birbirinden farklı 7 rengi ve bunların anlamları şu şekildedir:

Çakralar nasıl açılır?

Vücudumuzda bulunan her bir çakranın açılmasına yardımcı olacak pratikler birbirinden farklılık gösteriyor. Yoga, reiki, nefes ve meditasyon çalışmaları gibi pratikler çakraları açmak konusunda yardımcı pratikler arasında bulunuyor.

Kök çakra: Kırmızı

Kök çakranın enerji açısından en yoğun merkez olduğu düşünülür, dolayısıyla rengi tutkuyu, ateşi ve tehlikeyi temsil eden kırmızıdır. Kök çakranızın rengi, yaşam gücünüzün rengidir. Bu çakra, en güçlü ve etkili enerji merkezidir. Kırmızı, zihnin içgüdüsel “savaş ya da kaç” komutunu kontrol eden adrenal bezlere bağlıdır.

Kırmızı rengin çekim gücüne kapılan insanlar, fiziksel bedenlerinde bulunmanın tadını çıkarırlar. Bu kişiler iddialı ve tutkuludur. Bu tutku, vahşi bir aşk ya da büyük bir öfke olarak kendini gösterebilir. Tutkunun kendisini nasıl ortaya koyduğu, her kişinin bireysel deneyimlerine bağlıdır.

Sakral çakra: Turuncu

Sakral çakra; ifade gücünü ve yaratıcılığı kontrol eder. Turuncu, yaratıcılığın rengidir.

Sakral çakra, bağırsak sağlığımızı ve sezgilerimizi doğrudan etkiler. Turuncu renkle çevrili bir ortamda olduğunuzda kendinizi daha iyimser, mutlu ve canlı hissedersiniz. Bu ortam hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı güçlendirir. Turuncu aynı zamanda sonbaharın rengidir ve bize bir şeylerin yeniden başlaması için izin vermemiz gerektiğini anlatır.

Solar plexus çakrası: Sarı

Sarı renk, güneşle özdeşleştirilir. Çakralar açısından sarı, solar –güneş- plexus çakrasına denk gelir ve aklı kontrol eder. Sarı renge çekilenler, entelektüel zorluklardan keyif alır.

Bununla birlikte sarı, zihinsel cesareti ve kendi kaderine yön verme gücünü temsil eder. Eğer sarı renge doğru çekildiğinizi hissediyorsanız; bu sizin özgüvenli olduğunuzu ve benlik saygısına sahip olduğunuzu ortaya koyar.

Kalp çakrası: Yeşil

Yeşil renk, sağlıklı ve iyi olma halini temsil eder. Yeşil; doğanın, dünyanın ve bizim temelimizin rengidir.

Kalp çakrası kalbimizle, ciğerlerimizle, göğsümüzle; yani bizim temel merkezimizle alakalıdır. Eğer kalp çakranız açık ve güçlüyse pozitif enerji yayar, hayatınıza sevgiyi çekersiniz.

Kendinizi yeşil renkle çevrelediğinizde sakin ve açık görüşlü olursunuz. Bu aynı zamanda ilişkileriniz için de iyi bir işarettir. Kalp çakranızla uyum içinde olmanız, hayatınıza sağlıklı ilişkiler çekmenize yardımcı olur.

Boğaz Çakrası: Mavi

Mavi; sakinleştirici, rahatlatıcı ve iyileştirici bir renktir. Aynı denizler gibi. Denize yakın olmak size sükunet duygusu verir. Sadece deniz kenarında oturmak bile, kocaman bir evrene bağlı küçük bir parça olduğunuzu anımsatır. Boğaz çakrasının mavi rengi ile çevrelenmenin anlamı da aynıdır; iç benliğinize yaklaşabilir ve zihninize hep aradığı sakinlik hissini armağan edebilirsiniz.

Üçüncü göz çakrası: İndigo

Üçüncü göz çakrası içsel bir bilgeliğe atıfta bulunur. Üçüncü göz çakrası açık ve güçlü durumda olan kişilerin, bilincin iç alemlerine bakabileceği düşünülmektedir.

Derin mavi-mor bir renk olan indigo; ezoterik düşünceyi ve sezgiyi temsil eder. Sağlıklı üçüncü göz çakrasına sahip olan kişiler kendileriyle barışıktır ve bu hayatta neyi aradığımızı daha iyi anlarlar. İndigo, evrenle derin bir barış hissini ve maddi dünyanın manevi olanla bağlantısını temsil eder.

Taç çakra: Menekşe rengi

Taç çakrayı temsil eden renk olan menekşe rengi, en kısa dalga boyuna ve en yüksek titreşime sahiptir. Bu renk maneviyatın rengidir ve kişisel cennetimizle olan bağlantımızdır.

Menekşe rengi huzurlu sonları ve yeni başlangıçları temsil eder. Beyinde bulunan taç çakrası; bizi entelektüel varlığımızın yanı sıra içsel benliğimize bağlar.

Kendinizi menekşe rengi ile çevrelemek, taç çakranızı açmaya yardımcı olacak ve size evrenle bir bütün halinde olduğunuz hissini verecektir. Bu bağlantı seviyesine ulaştığınız zaman siz ve çevrenizdeki dünya arasında hiçbir ayrım olmadığını fark edersiniz.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP